Kiellätkö Jeesuksen? (Mark. 14:66-72)

PIETARI KIELTÄÄ JEESUKSEN
Mark. 14:66-72
--
14:66 Kun nyt Pietari oli alhaalla esipihassa, tuli sinne muuan ylimmäisen papin palvelijattarista;
14:67 ja nähdessään Pietarin lämmittelevän hän katsoi häneen ja sanoi: "Sinäkin olit Nasaretilaisen, tuon Jeesuksen, kanssa".
14:68 Mutta hän kielsi sanoen: "En tiedä enkä käsitä, mitä sanot". Ja hän meni ulos pihalle. Ja kukko lauloi.
14:69 Ja nähdessään hänet siellä palvelijatar rupesi taas sanomaan lähellä seisoville: "Tämä on yksi niistä".
14:70 Mutta hän kielsi uudestaan. Ja vähän sen jälkeen lähellä seisovat taas sanoivat Pietarille: "Totisesti, sinä olet yksi niistä, sillä olethan sinä galilealainenkin".
14:71 Mutta hän rupesi sadattelemaan itseänsä ja vannomaan: "En tunne sitä miestä, josta te puhutte".
14:72 Ja samassa kukko lauloi toisen kerran. Niin Pietari muisti Jeesuksen sanat, jotka hän oli sanonut hänelle: "Ennenkuin kukko kahdesti laulaa, sinä kolmesti minut kiellät". Ja hän ratkesi itkuun.
--
Voimme Pietarin tavoin yllättäen joutua tilanteeseen, jossa meiltä odotetaan todistusta Kristuksesta.
Miksi se saattaa jäädä antamatta? Luontainen arkuus on yksi syy.
Pietarin kohdalla syynä oli valvomattomuus. Ennen vangitsemistaan Jeesus oli kehoittanut opetuslapsiaan ”Valvokaa ja rukoilkaa, ettette joutuisi kiusaukseen; henki tosin on altis, mutta liha on heikko" (Mark. 14:38).

Opetuslapset eivät jaksaneet valvoa yhtä hetkeäkään. Pettyneenä Jeesus joutuu nuhtelemaan Pietaria: "Simon, nukutko? Etkö jaksanut yhtä hetkeä valvoa? (14:37). On tärkeätä, ettemme jää toivottomina siihen tilaan.

Nuorena olin töissä hoitajana eräässä sairaalassa. Potilaana oli eräs nuori poika, joka sairaalan käytävällä kysyi minulta, uskonko minä Jeesukseen.
Vastasin, että jokainenhan uskoo omalla tavallaan. Jälkeen päin harmittelin tilannetta. Miksi en voinut sanoa suoraan, että uskon.

Kukkokin voi kieunnallaan herättää ihmisen synnin tieltä (72).
Kolmesti Pietari oli kieltänyt Jeesuksen. Mutta hän katui. Ja Jeesus armahti häntä.
Jeesuksen tyhjän haudan luona naiset saavat enkeliltä viestin erikoisesti Pietarille: ”Mutta menkää ja sanokaa hänen opetuslapsillensa ja Pietarille: 'Hän menee teidän edellänne Galileaan; siellä te saatte hänet nähdä” (Mark.16:7). Jeesus ei hylännyt Pietaria, vaan rakasti häntä ja kutsui häntä uudelleen yhteyteensä.

Mekin lankeilemme usein, mutta meitä ei hylätä. Yhä uudelleen ja uudelleen Jeesus kääntyy puoleemme. Hän kutsuu meitä yhteyteensä. Hän kysyy meiltä, rakastammeko Häntä.
Tämän Hän kysyi Pietariltakin kolme kertaa tavatessaan hänet Galileassa.
Pietari vastasi kolme kertaa ”kyllä” (Joh. 21:15-17).
Mikä on sinun vastauksesi Jeesuksen kysymykseen ja kutsuun- kyllä vai ei?
--
1. Rohkenethan, minkä maksoi,
ristin tielle lähteä.
rohkenethan, vaikka saisit
pilkkaa siitä kärsiä!
Jos on Jeesus Kristus tullut
sydämesi Herraksi,
kasva hänen armossansa,
tunnusta myös uskosi.
(Virsi 411:1)

1

114

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lankeemuksensa jälkeen Pietari lähti kalaan seitsemän muun opetuslapsen kanssa Tiberiaan järvelle (Joh. 21). Koko yön he kalastivat, mutta eivät saaneet mitään.

      Ylösnoussut Jeesus ilmestyy heille rannalla. Opetuslapset eivät heti tunnistaneet häntä. Jeesus antaa ohjeita, mihin verkot pitää laskea. Kalansaalis onkin muhkea. Samalla Pietari tunnistaakin Jeesuksen.

      Jeesus kysyi kolme kertaa Pietarilta: ”Rakastatko sinä minua”. Ja kolme kertaa Pietari myönsi rakastavansa.

      Jeesus antaa Pietarille myös tehtävän:
      ”Ruoki minun karitsoitani.” (15),
      ”Kaitse minun lampaitani” (16),
      ”Ruoki minun lampaitani” (17).
      Kaitsijan tehtävä on vastuullinen ja jalo virka, kuten lammaspaimenvertauksesta voimme lukea (Joh. 10:1-16).
      Niin kuin paimen huolehtii siitä, että lauma saa ruokansa ajallaan ja oikeasta paikasta, niin seurakunnan kaitsijankin tulee viedä laumansa ”Sanan laitumille”.
      Hänen tulee valvoa, ettei kukaan joudu harhapoluille.
      Hyvä paimen saa myös vastarakkautta lampailtaan.
      --
      1. Kaitse, Jeesus, paimen hyvä, laumassasi minua.
      Eksyvä ja erehtyvä olen ilman sinua.
      Luonasi saan turvan parhaan, auta, etten koskaan harhaan
      läheltäsi joutuisi, laumastasi luopuisi.

      2. Hyvä paimen lampaitansa sydämestään rakastaa.
      Paimen myöskin omiltansa rakkautta saa.
      Hoida, Herra, laumassasi minuakin omanasi.
      Minä tahdon sinua rakastaa ja kuunnella.

      3. Lammas seuraa paimentansa, paimen kaitsee lammastaan.
      Jeesus läsnäolollansa turvan antaa laumassaan.
      Milloin peto uhkaa niellä, apuasi älä kiellä.
      Paimensauva kohota vaara kauas karkota.

      (Virsi 378:1,2,3)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      28
      2631
    2. paras asia kaivatussasi?

      ❤️‍🔥
      Ikävä
      127
      2293
    3. Syitä välttelyyn

      En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?
      Ikävä
      115
      2004
    4. Vihaan sua todella paljon.

      Tiedoksi vaan 🙃
      Ikävä
      129
      1983
    5. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      12
      1723
    6. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      147
      1258
    7. Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu

      Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu
      Ikävä
      29
      1142
    8. Miksi kaivattunne

      ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo
      Ikävä
      90
      1105
    9. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      90
      1080
    10. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      36
      1019
    Aihe