Palstan islamofobisille tahoille taisi tulla yllätyksenä SUOMALAISTEN käännynnäisten perustama islamilainen puolue. No, ei olisi pitänyt. Suomihan on vapaa demokratia ja jos muslimit haluavat perustaa puolueen ja käyttää kasvavaa poliittista vaikutusvaltaa, on siihen täällä täysi oikeus.
Oikeaoppinen Islamilainen politiikka loi supervaltoja kun "sivistynyt" kristitty Eurooppa rämpi keskiajalla, eikä ole mitään syytä uskoa, että se ei voisi toimia nykyäänkin. Nykyajan muslimienemmistöiset valtiot ovat suhteellisesti heikkoja, mutta se johtuu siitä että niissä ei ole Islamin mukaista hallintoa, monet niistä ovat vielä imperialististen maiden tukemia.
Esimerkkejä:
- Saudi-Arabia: Muka islamilaisittain hallittu, mutta kuningas on perinnöllinen asema Koraanin vastaisesti, eikä häntä voi syrjäyttää kuten huonoa Kalifia. Kuningashuone on korruptoitunut ja USA:n tukema.
- Syyria: Epäislamilaisittain hallittu ja Venäjän sekä Shiia-Iranin nukkevaltio.
- Libya: Diktatuuri ja länsimielinen
-Iran: Shiialaiset lahkolaiset eivät koskaan historiassa ole saaneet aikaan merkittävää islamilaista valtiota eivätkä sitä ole tehneet nytkään. Lisäksi Venäjän vaikutusvallassa.
Oikeaoppinen Islamilainen politiikka loi supervaltoja kun "sivistynyt" kristitty Eurooppa rämpi keskiajalla, eikä ole mitään syytä uskoa, että se ei voisi toimia nykyäänkin. Nykyajan muslimienemmistöiset valtiot ovat suhteellisesti heikkoja, mutta se johtuu siitä että niissä ei ole Islamin mukaista hallintoa, monet niistä ovat vielä imperialististen maiden tukemia.
Esimerkkejä:
- Saudi-Arabia: Muka islamilaisittain hallittu, mutta kuningas on perinnöllinen asema Koraanin vastaisesti, eikä häntä voi syrjäyttää kuten huonoa Kalifia. Kuningashuone on korruptoitunut ja USA:n tukema.
- Syyria: Epäislamilaisittain hallittu ja Venäjän sekä Shiia-Iranin nukkevaltio.
- Libya: Diktatuuri ja länsimielinen
-Iran: Shiialaiset lahkolaiset eivät koskaan historiassa ole saaneet aikaan merkittävää islamilaista valtiota eivätkä sitä ole tehneet nytkään. Lisäksi Venäjän vaikutusvallassa.
Vastaukset 46
Vanhimmat
ja mikä olikaan islamin osuus tuossa tapahtumassa?
...alkaneen Rooman imperiumin tuhosta, 400-luvun lopulla. Islamilla ei ollut mitään tekemistä sen kanssa, että Eurooppa vajosi barbarismiin, sen kanssa kylläkin, että antiikin sivistys säilyi ja kehittyi kyseisen kauden yli.
Jos ne valtiot kykenivät säilyttämään tieteen ja vielä kehittämään sitä niin uskonnon on täytynyt joustaa ja kestää sen perusteiden kyseenalaistamista.
Miksi sitä ei kestetä nykyään?
Ottaen huomioon Islamin vihollisten harjoittaman vuosisataisen sorron, tuskin kannattaa ihmetellä jos vastareaktio on syntynyt.
Vastareaktion omiin kansalaisiin ja uskoviin kieltämällä heiltä yksilönvapauden :)
Vihollisista en tiedä kun et heitä nimennyt mutta sen tiedän että riidoilla on aina kaksi osapuolta.
...vapauden ja uskon kieltäjiä ovat korruptoituneet hallitsijat imperialistisine isäntineen.
Jos sharialaki tulisi voimaan saisin silti nauttia alkoholia ja kyseenalaistaa islamia?
sitten kaikonnut muslimimaista, jotka ovat siis ovat muka olleet kyseisten asioiden säilöntäpaikkoja!
Kyllä empiirisen kokemukseni mukaan nämä "sivistyksen kehdot" ovat todella törkyisiä ja ylikansottuneita takapajuloita.
Minkä h-tin vuoksi kyseisten maiden porukka ei pysy niissä maan päällisissä paradiiseissaan, vaan tunkee väen väkisin vääräuskoisten alueille?
...syitä oli moninaisia, heikentymisen jälkeen alkoi imperialistinen solutus ja alistus.
Uskon levittäminen lienee tuttu käsite kristityillekin, eikö? Sitten on vielä globalisaatio, jota länsimaat tietysti yrittävät kontrolloida mutta kyllä se yksittäistä muslimia, kuten Islamia yleensä, hyödyttää.
valtio Iran, mistä on se imperialisimi kovalla kädellä häädetty 1970-luvulla, on se Shagri-La, missä kaikki on ah-niin upeeta ja mahtavaa?!
Siihen tulisi kaikkien maiden pyrkiä?
Saako nauraa tässä vai pitääkö mennä nurkan taakse?
oikeaoppinen islamilainen valtio. Eikä myöskään vapaa muslimimaailman ulkopuolisesta vaikutuksesta. Avauksessa lisää.
semmoinen "oikeaoppinen" islamilainen valtio?
Ei kai vaan esimerkiksi Saksa tai joku muu länsimaa (Ruotsi, Englanti...), missä teikäläisiä on elätettävänä yli sietokyvyn?
maiden heikkous johtuu juuri islamilaisen hallintotavan puutteesta. Ajatus kalifaatista ei turhaan ole saanut kannatusta uskonoppineiden ja kansanmiesten keskuudessa, niin Lähi-Idässä kuin Euroopassakin.
Varsinkin Profeetan (SAAS) aikainen, että jossakin määrin hänen jälkeisensä islamin yhtenäinen yhteisö oli Koraanin mukainen valtio. Samaten mm. Cordoban kalifaatti oli sitä enemmän kuin nykyiset avauksessakin mainitut valtiot.
Islam on kristinuskon matkintaa, näinhän se on.
Se on ihan sama juttu että Elviksen kopioita pyörii maailmalla paljon ja niitä palvovat
tyhmät fanit.
sen oikeaoppisen islamilaisvouhotusyhteisönne jonnekkin viidakkoon tai autiomaahan, kuten aika moni muukin uskonnollinen hihhuliporukkakin on aikanaan tehnyt esim. Brasilian viidakkoon.
Kyllä se Allah varmaankin teistä huolen pitää. Eipä tarvitsisi meidän vääräuskoisten koirien elättää teitä tai katsella teidän sekoilujanne!
Tulisiko Suomesta maailman ensimmäinen oikeaoppinen islamilainen valtio, jos islamilainen puolue saisi vallan ja toteuttaisi sharialakia?
Mikäli tarpeeksi suuri osa suomalaisista on tuolloin muslimeita, on kaikki edellytykset menestykseen.
Kuten alempana sanoin, ensimmäinen puhdasoppinen kalifaatti Suomi ei olisi.
Eipä se Iranista juuri poikennut. Kalifaatissa noudatettiin kirjaimellisesti sharia lakia. Cordoban kalifaatissa muut uskontokunnat maksoivat Jiziaa, ekstra veroa. Kirkkojen perustaminen oli kiellettyä, kuten muiden uskonnollisten symboleiden kantaminen.
Cordoban kalifaatin aikana muslimeilla meni kieltämättä hyvin, kristittyjä orjia oli myös keskiluokkaisilla tavis muslimeilla.
Historia tietää kertoa hyvin vähän Cordoban kalifaatista, mutta mikään onnela se ei kuitenkaan ollut.
...muihin aikansa valtioihin, varsinkin pohjoisiin naapureihinsa, "onnela" on melko sopiva kuvaus Cordoban kalifaatista.
"Minkä h-tin vuoksi kyseisten maiden porukka ei pysy niissä maan päällisissä paradiiseissaan, vaan tunkee väen väkisin vääräuskoisten alueille?"
Voisiko syy olla sama jonka vuoksi länsimaat ovat tunkeneet näihin törkyisiin ja ylikansoittuneisiin takapajuloihin?
Vaikka ei ole tiedossa olivatko ennen länsimaiden alusmaiksi joutumistaan sellaisia...
Islamilainen puolue on todella hyvä osoitus heidän joukkohengestään. Ja sellaisella mentalitetilla saadaan aina tulosta aikaan. Nyt maaperä alkaa olemaan valmis Islamin puolueelle Suomessa. Parjattuja aiheita ne ei ole, onhan Suomen poliisi myös esittänyt jyrkkiä toimenpiteitä nykyisen alkoholin myynnin rajoittamiseksi. Kenttäkokemusta se on, ja se uupuu Vanhaselta ja Kataiselta. Mutta palatakseni itse aiheeseen, niin tiedän että Katainen ei hyväksyisi kantaani, kun Islamistit sitä suorastaan vihaavat, mutta Suomalaiset eivät todellakaan pidä siitä, jos Islam haare puolue nousee ajamaan asioita, ja siihen ei lakimme mukaan ole perusteita, siihen saada suitsia ollenkaan. Esimerkki tapauksia on kyllin Euroopassa, samaa kaavaa ne kaikki noudattaa. Hare Islam on nousemassa, ja väki kukistuu kannassaan. Se on demokratiaa ja presidentin olematonta valtaa. SALUT
loppuu tämä Jumalaton meno maassamme.
Tervetuloa aito Islamilainen puolue puhdistamaan suomalaiset synneistä.
Viinan valmistus, maahantuonti ja myynti lopetetaan heti alkajaisiksi. Tämä toimi poistaa jo valtaosan kaikista suomalaisten perussynneistä.
Nykyään aivan villinä syrjähyppyjä tekevät naiset saatetaan Herran nuhteeseen sarialain avulla, kivitetään hengettömiksi.
Varkaudet loppuvat, koska varkailta poistuvat kädet.
Jne, jne...
Nyt ne muslimit jo aikovat tosiaan vallata Suomeakin.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/200709066555626_uu.shtml
Vai alkaako uskomaton mussutus ja naamanvääntely TV-haastatteluissa, jos puolue kohtaa samanlaista kritiikkiä kuin mitä jokainen suomalainen puolue joutuu kohtaamaan?
Politisoituessaan islam joutuu kohtaamaan myös poliittisen kentän karikot, ja tähänastisen perusteella siihen ei näyttäisi olevan kovin paljoakaan henkistä kanttia.
Toki. Politikoikaa minkä ehditte suomen lainsäädännön rajoissa. Mutta turha tulla itkemään "rasismikortin" ja "Mohammedkortin" kanssa, jos poliittinen elämä satuttaa.
Joka tapauksessa on hyvä että toit esille sijoittumisesi sunnilaiseen haaraan. Tämä valottaa näkemyksesi taustoja erinomaisesti.
...että kyllä puolue kestää ja pärjää, kannattajapohjakin näyttäisi olevan vahvassa kasvussa.
Ja mitä tulee uskon käsitykseen, en todellakaan kannata Muhammedin (SAAS) sukulinjan jumalallisina palvontaa, kuten Koraani toteaa Muhammed (SAAS) oli profeettojen Sinetti. Monellakin tavoin Shiiat muistuttavat polyteistejä (kristittyjä). Samaten Kalifi/uskovien hallitsija tulee valita kansan keskuudesta, eikä perinnöllisesti. 90 prosenttia muslimeista on Sunneja.
keskustella islam palstalla, mutta he ovat karttaneet keskusteluja. Siitä on vedetty johtopäätös, ettei islam kestä tarkastelua vapaassa keskustelussa. Islam kestää vain sensuurin ja diktatuurin pakkokeinoin.
Islamilainen puolue on ilmeisesti aivan kommunististen puolueiden tapainen ja paljon niitä huonompikin. Islamin periaatteet ovat demokratin tuhoamiseen pyrkiviä. Miten sellainen voisi menestyä demokraattisessa valtiossa?
Olihan tämä jotain paroniaa tai ainakin sardiinia sillä eihän kukaan voi olla noi tyhmä? Eihän?
"Vai alkaako uskomaton mussutus ja naamanvääntely TV-haastatteluissa, jos puolue kohtaa samanlaista kritiikkiä kuin mitä jokainen suomalainen puolue joutuu kohtaamaan?"
Mitä suomalaista on nykypuolueissa? Hehän ovat juuri aikaansaanet tilanteen jossa ei-suomalaista kivikautista kulttia harjoittavat saavat harjoittaa politiikkaa.
Minkähänlaista kritiikkiä luulet Allahnussijoiden kuulevan ottaen huomioon median ja valtionhallinnon pitkäaikaiset trendit? Vinkiksi voisit vaikka guuglettaa monikulttuurisuus, kansainvälisyys, moninaisuus, monikulttuurisuus on voimavara jne.
"Politisoituessaan islam joutuu kohtaamaan myös poliittisen kentän karikot, ja tähänastisen perusteella siihen ei näyttäisi olevan kovin paljoakaan henkistä kanttia."
Mistä helvetistä ne karikot tulevat kun koko saatanan poliittinen kenttä on sitoutunut suvaitsevaisuuteen ja monikulttuurisuuteen!?!?!? Se helvetin Euroopanlaajuinen poliittinen kenttähän ne muslimit ovat Eurooppaan juuri tuoneet.
Kenellähän se henkinen kantti pettää? 'Meidän päättäjillä', meillä teeventöllöttäjillä vai muslimeilla. Vinkkinä muslimien luomat keskiaikaiset ghetot ja jatkuva mellakointin mihin sossupäättäjämme alistuvat jokaisessa Euroopan maassa.
"Toki. Politikoikaa minkä ehditte suomen lainsäädännön rajoissa." Oletko aivan sekaisin? Etkö ole huomannut että paskanahkoja ei koske Suomen lait ja koko virkakoineisto on heidän puolellaan suomalaisia vastaan? ja ainahan voi yksinkertaisesti laatia lait suosimaan maahantunkeutujia esimerkkinä Helsingin kaupungin työllistämispolitiikka.
"Mutta turha tulla itkemään "rasismikortin" ja "Mohammedkortin" kanssa, jos poliittinen elämä satuttaa." Miten niin turha? Koska sinä niin käsket? Oletko seurannut meedia ja poliitikkojemme käyttäytymistä rasismi/muslimikortin edessä?
Oletko sinä niitä harvoja jotka eivät peru puheitaan/tekojaan kun haukutaan rasistiski, natsiksi, antisemitistiksi, ksenofobiksi, islamofobiksi??
Mikäli demokraattisessa valtiossa ei demokratian vastainen liike edisty, mistäpä mahtaisi johtua muslimien määrän jatkuva kasvu Euroopassa, myös käännynnäisten kautta. Suomi on Euroopan demokraattisimpia maita, ei ole yllätys että yksi EU:n islamilainen puolue syntyy tänne. (Toinen Britanniassa).
Ja mitä tulee kommunismiin ja kansallissosialismiin, "demokraattisissa" maissa ne ovat saaneet kyllä kannatusta, kristittyjen ja jumalankieltäjien keskuudessa.
Tuon inshallahin mielipite muistuttaa jonkun kommarin paskanjauhantaa. Jos ei marxismi/islam onnistunut muussa kuin ruumiiden tuottamisessa niin ongelma on siinä että ei harjoitettu tarpeeksi puhdasta marxismia/islamia/suvaitsevaisuutta.
Mielenkiintoista että molemmat kultit tuottaat epäonnistuessaan kuolemaa ja murhetta.
Käännynnäisiä on euroopassa noin 1-3% muslimeista riippuen maasta, ei tuo kasvu käännynäisistä selity vaan holtittomasta maahanmuutto politiikasta ja egologisesti kestämättömästä perhepolitiikasta.
Entisten kommunistien nykyinen pakopaikka on islam. He toivovat sen kaatavan länsimaisen sivistyksen, kun kommunismi on kuollut.
Selitäpä miten muslimit voivat pitää Muhammedia äärettömän pyhänä, kun tiedetään hänen raiskanneen sotavankeja, murhanneet paljon ihmisiä, kiduttaneen ihmisiä ja rosvoilleen karavaaneja. Muhammed oli siis suuri roisto aivan muslimien omien muistiinpanojen mukaan.
Miten muslimit selittävät pois tämän ristiriidan pyhyyden ja Muhammedin pahuuden välillä?
http://www.radioislam.org/historia/hitler/mkampf/fin/index.htm
Ensinnäkin, Profeetta (SAAS) ei raiskannut sotavankeja.
Toiseksi, hän kävi puolustussotaa. Ei-Muslimien pitäisi Suomessa kunnioittaa Muhammedia (SAAS) samalla tavalla kuin Talvisodassa maataan puolustaneita sotilaita.
Voisitko esittää jotain mistä tarkastaa väitteesi?
Eiköhän sen joka Profeettaa (SAAS) sotavankien raiskaajaksi väittää, olisi väitteensä todistettava, ei minun.
omien tietojen mukaan hän tappoi naisen aviomiehen ja raiskasi naisen samana päivänä. Kaikki sotavangit olivat muslimeille sotasaalista ja heidät jaettiin sotilaiden kesken.
>>Toiseksi, hän kävi puolustussotaa. Ei-Muslimien pitäisi Suomessa kunnioittaa Muhammedia (SAAS) samalla tavalla kuin Talvisodassa maataan puolustaneita sotilaita.
Muhammed tapatti kokonaisen juutalaisheimon, jotka olivat jääneet sotavangeiksi.
Muslimit eivät lähteneet Euroopasta muuten kuin väkivallalla. Mitä oikeutta muslimeilla oli pitää hallussaan Euroopan maita ja kerätä veroja?
>>Ei-Muslimien pitäisi Suomessa kunnioittaa Muhammedia (SAAS) samalla tavalla kuin Talvisodassa maataan puolustaneita sotilaita.
Muhammed oli suuri roisto, siitä todistaa muslimien omat kirjoitukset. Siihen aikaan he eivät vain ymmärtäneet sitä.
Olet selvästikin unohtanut humanismin ja ihmisoikeudet. Olet palannut barbarismin typeryyteen. Uskot ihmisten seksuaalisuuden valvonnan kuuluvan yhteiskunnalle ja kivitysmurhien olevan oikein.
Minun uskonnollisia tunteitani loukataan, kun ihmisiä kivitetään kuoliaaksi, hirtetään ja ruoskitaan väärillä perusteilla. Eikö minulla ole oikeutta vaatia muslimivaltiota lopettamaan sellaiset ihmisoikeuksien loukkaukset? Muslimit raivoavat pilakuvien piirtämisestä, mutta itse syyllistyvät mitä hirveimpiin julmuuksiin viattomia ihmisiä kohtaan. Se on järjen puutetta. Islam tekee ihmisistä mielisairaita.
kun yhtyy yhdeksän vuotiaaseen niin kuin muhammed teki
Hän kävi siis ainoastaan puolustus sotaa?
Miksi sotilas sodittuaan talvisodassa ansaitsisi sinun mielestä yhtäsuuren kunniotuksen kuin Muhammad?
Nämä olisi ne sinun esittämät väitteet joihin haluasin lisätietoa, sotavankien kohtalon osaan tarkastaa koraanista itsekin.
http://www.npr.org/templates/story/story.php?storyId=5541006
Muhammed kävi puolustussotaa, Islamin säilymisen puolesta käyty sota on puolustussotaa ja puolustussota on ainoa oikeutettu sota. Jos Koraania todella aiot katsoa, sieltä löytyy vahvistus.
Talvisota-vertauksen toivoin havainnollistavan sitä, miksi Muhammed ansaitsisi samanlaista kunnioitusta kuin puolustussotaa käynyt sotilas, niiden keskuudessa jotka asiansa tai kotinsa puolustamista arvostavat.
Kohta tulee pillua ja paljon kun raiskaukset jää naisten syyksi. Miehelle nuhteet, naiselle kivitys!
tuli kutsu rukoushetkeen l. saanemme odottaa tovin niitä vastaushelmiä, joita hänen näppiksestään irtoaa...
islam pastalla? Kaikille on jo selvää, että islam palstalla on täydellinen sensuuri. Keskustelu islamista ei onnistu, koska vastustajien viestit poistetaan.
Tämä on siis tilanne. Sensuuri on täydellinen, vaikka islamilla ei olekaan mitään poliittista valtaa.
Ruotsia vaaditaan juuri tänään klo 11 rajoittamaan sananvapautta, niin ettei Muhammedin arvostelu olisi sallittua.
http://www.dn.se/DNet/jsp/polopoly.jsp?d=1042&a=689472
Egyptiskt krav på förbud mot Muhammedkränkning
Egyptens ambassadör i Sverige, Samah Mohamed Sotouhi, tänker vid ett möte på fredag med statsminister Fredrik Reinfeldt lägga fram förslag för att publiceringar liknande den med profeten Muhammed som rondellhund inte ska inträffa igen.
vieraantuneet uskonnostaan,kun tuntui olevan keskioluen kanssa vaikeuksia. Muistaakseni ennen kielsi uskonto tissuttelun.
Nyt on liian myöhäistä yrittää pelastaa Suomi. Sitä saatte mitä haluatte, toivottavasti olette iloisia monikulttuurisesta saavutuksestanne vielä sittenkin kun teiltä leikataan kurkku. Minä en laita tikkua ristiin Suomen puolesta, sen sijaan hoidan perseeni ulos tästä maasta nyt kun se on vielä mahdollista. Tämä maa ei ansaitse miesten panosta maan puolustamiseksi, koska kansa on päättänyt ryhtyä muslimeiksi.
Valtiorajat ylittävä islamilainen yhteisö. Sharia. Kalifaatissa valkoiset pojat saavat täytettä rusinaan. Allah agbar!