Autoilijat, huomatkaa mp :t !

Taas tänään oli lähellä tulla auto kylkeen risteyksessä kolmion takaa kun olin moottoripyörällä liikkeellä. Mikä hitto siinä on että jotkut ei tunnu huomioivan kaksipyöräisiä ollenkaan? Ajetaan vaan kylmästi eteen. Ei se nyt niin pieni luulisi olevan ja valot siinäkin on. Alan kohta tulla joka risteykseen pitkät päällä ja torvi soiden, jokohan huomattaisiin.

Miettikää helevetin puusilmät vielä miltä tuntuu saada parisataakiloa rautaa ja bensaa vauhdilla kylkeen.
5513
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

pyöräilijät - ajakaa liikennesääntöjen mukaisesti noudattaen nopeusrajoituksia niin ehkäpä teidät huomataankin. Jos kahvaa tekee mieli vääntää vielä vähän niin kyllä luonto teidät korjaa pois.

Äänestä
  • kun ajan esim. 60/80km/h rajoitus alueella jonossa pitäen välimatkaa edellä menevään autoon niin takana tuleva auto on yleensä katsomassa takarenkaan pintaa 5-10m etäisyydellä.
    Edessä olevan auton kääntyessä pois tieltä, tulee takana ajavalle yleensä paniikki päästä edelle vaikka vauhti pysyy samana. Kyllä peiliin tosiaan pitää katsoa. Kokemusta on vuodesta -75 lähtien.

    Äänestä

  • Ei kuule tässä keski-iässä enää kahvaa paljon käännellä, aina rajoitusten mukaan, ja vielä risteyksissä hiljentäen. Kuten tänäänkin, mutta eipä auta. Kortti pois jos ei näkö- ja huomiokyky pelaa. Ja ne saatanan kännykät pois sieltä korvalta, joka toinen pälättää kapulaansa nykyjään, naiset varsinkin.

    Äänestä

kuljettajien yleisesti ajotaidot niin olet hengenvaarassa!

A-pilari peittää aika paljon jo 20 metrin päässä, sinne mahtuu mopo hyvin katveeseen.

Äänestä

Kiinnittänyt huomiota ajovarusteiden värikkyyteen,vai ootko mies mustissa?

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Alkaa v***taa kirjoitti:

Taas tänään oli lähellä tulla auto kylkeen risteyksessä kolmion takaa kun olin moottoripyörällä liikkeellä. Mikä hitto siinä on että jotkut ei tunnu huomioivan kaksipyöräisiä ollenkaan? Ajetaan vaan kylmästi eteen. Ei se nyt niin pieni luulisi olevan ja valot siinäkin on. Alan kohta tulla joka risteykseen pitkät päällä ja torvi soiden, jokohan huomattaisiin.

Miettikää helevetin puusilmät vielä miltä tuntuu saada parisataakiloa rautaa ja bensaa vauhdilla kylkeen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu