Apua!
Lopetin Yasminelle e-pillerit aivan eka levyn (alotin siis pillerit taas 3 vuoden tauon jälkeen) neljännen pillerin jälkeen, koska iski jumalaton päänsärky ja pohjekipu. Oireet loppuivat kuin seinään.
Nyt sitten tihkuttelee jo 8. päivää..milloin kannattaa mennä lääkäriin? Eli milloin kannattaa huolestua?
Kiitoksia vastauksistanne!!!
ps.tiedän, että kesken levyn ei saisi lopettaa, mutta oli aivan pakko.
Lopetin Yasminelle e-pillerit aivan eka levyn (alotin siis pillerit taas 3 vuoden tauon jälkeen) neljännen pillerin jälkeen, koska iski jumalaton päänsärky ja pohjekipu. Oireet loppuivat kuin seinään.
Nyt sitten tihkuttelee jo 8. päivää..milloin kannattaa mennä lääkäriin? Eli milloin kannattaa huolestua?
Kiitoksia vastauksistanne!!!
ps.tiedän, että kesken levyn ei saisi lopettaa, mutta oli aivan pakko.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Olisit menny lääkäriin heti päänsäryn/pohjekivun ilmaantuessa... nyt koska lopetit pillerit noin niin kiertosi saattaa mennä ihan totaalisen sekaisin, ite jouduin kans kerran lopettamaan Nuvaring-renkaan käytön kesken ja ihan hirmuinen niagarahan siitä seurasi, luulin suunniilleen et kaikki veret tulee ulos :( Kannattaa varata aika lääkärille joka osaa ottaa kantaa noihin oireisiisi sekä kertoa voitko jatkaa yhdistelmäehkäisyvalmisteiden käyttöä koskaan tai mahdollisesti kokeilla keltarauhashormoonivalmisteita tai kenties et saa koskaan käyttää mitään hormonaalista ehkäisyä. Ei terveydellään kannata pelleillä...