Nostin omavaltaisesti omaksi aloitukseksi tuolla linja-autoasematontin threadissa olleen kirjoituksen, koska siinä on järkeä:
"Nykyaikana demokratiaan kuuluu se, että asukkaita koskevista merkittavistä asioista keskustellaan riittävän laajasti ennen päätöksentekoa, siis suomeksi .. ennen päätöksentekoa. Tämä toimii jo menestyvissä kunnissa, jotka ovat kehityksen kärjessä. 
Päättäjien ja virkamiesten Lapuallakin pitää kehittää taitojaan asiakkaiden kuulemisessa ja päätöksenteossa tilanteissa, joissa keskustelu tuo esiin uusia ja mahdollisesti ristiriitaisiakin ajatuksia. 
Ei liene tarpeen laajemmin tässä muistuttaa lapualaisen bresneviläisyyden bravuurista eli kuulemisesta ja keskustelemisesta kaasuvarastoasiassa. Voin senkin kyllä tarvittaessa toistaa, ettei pääse unohtumaan esimerkki, joka erittäin hyvin kuvaa päätöksenteon tasoa meillä. 
Mitä linja-autoaseman tonttiin tulee niin muistanette, että siinäkin asemakaavan muutospäätös tehtiin ensin ja sitten vasta aloitettiin asukkaiden kuuleminen periaatteella "keskustelkaa nyt niin paljon kuin haluatte mutta moomma päättäny". Perilapualaiseen tapaan asukkaiden mielipiteillä ei ollut mitään arvoa mallia "mitähän akuankkoja" vaan kun kerran oli päätetty ja sopimuskin allekirjoitettu, niin siitä pidettiin kynsin hampain kiinni vaikka Suomen lainsäädäntö edellyttää asemakaavoituksessa toisenlaista marssijärjestystä. Mikäli oikein muistan, niin eduskunnan oikeusasiamieskin antoi tästä pyyhkeitä byrokraateillemme, samoin kuin itse asiassa tässä kaasuasiassakin. Montakohan kertaa muuten kunnassa saa virkamies tehdä saman virheen ? 
Eli se siitä , miten laajan demokraattisen keskustelun kautta syntyi asemakaavapäätös, joka nyt mahdollistaisi tämän keskeisen varmasti kaikkia lapualaisia koskevan paikan käyttötarkoituksen muuttamisen. Korvat umpeen ja silmät kiinni mentaliteetilla "moomma päättäny ja väärät vaikuttimet" taas kerran tehtiin rakennusliikkeen kanssa sopimus vaikka osuuskaupan meno Kelikkoon olisi antanut mahdollisuuden aivan oikeasti kuulla asukkaita. 
Menestystä demokratiaa puolustavalle Jalavalle ja seitsemälle muulle lapualaiselle. Taitaapi tulla oikeusasiamieheltä kolmannen kerran pyyhkeet samasta virheestä, riittääköhän edes se kunnassa 
päiden putoamiseen?" 
(Linja-autoaseman tontti 9.9.2007  klo 13.41)
Tiedoksi
5
761
Vastaukset
- samanlaisiatolohvia mitä demokratiaa tuo muka on kun joka asiasta valitetaan ja hirastetaan kaupunkin kehitystä - järkeistämiseksiTässä on nähdäkseni kysymys seuraavanlaisesta argumentaatiotyypistä: 
 "Argumentum ad absurdum merkitsee argumentaatiovirhettä, jossa pyritään vakuuttamaan vastapuoli väitteen todenperäisyydestä vetoamalla sen järjenvastaisuuteen."
 Wikipedialla on loistava lista argumentaatiovirheistä. Suurimman osan niistä kerrotaan nimetyn jo keskiajalla. Lapua-sivulla käytössä oleva valikoima on turhan suppea, joten suosittelen uusien opettelemista tylsyyden välttämiseksi ja mielenkiinnon ylläpitämiseksi.
 http://fi.wikipedia.org/wiki/Argumentointivirhe#Henkil.C3.B6.C3.B6n_kohdistuvat_argumentointivirheet
 
- kalastamassaOlen kirjoituksen esiin nostajan kanssa samaa mieltä, kirjoituksessa on järkeä ja se on tärkeä. Mutta eikö siinä ole mitään keskusteltavaa tuon sadasti kuullun tolohvin kommentin lisäksi? Onko niin, että kirjoituksen "järjen" tunnistavat eivät vaivaudu sanomaan mitään ja sen toisen kansanosan ainoa argumentti on jo tullut kirjatuksi? Asia klaari? - Varis.Tällähetkellä 300 lapualaista on nähnyt taivaallisen viisauden valon lankeavan syysharmaan vinoon painuvan savipeltonsa ylle. 
 Jos tämä ei riitä valaistumisen aluksi, niin sitten ei mikään.
- Varis. kirjoitti:- Tällähetkellä 300 lapualaista on nähnyt taivaallisen viisauden valon lankeavan syysharmaan vinoon painuvan savipeltonsa ylle. 
 Jos tämä ei riitä valaistumisen aluksi, niin sitten ei mikään.- mistäs sä sen voit tietää noin tarkasti? 
 
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliinYli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset424915
- Enää viisi yötä Sannan kirjaanIhan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut183646
- Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti693443
- Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L1012798
- SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensaSDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral862670
- IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!"Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k302630
- Anteeksi TAamulla olit iloisena huomenta toivottamassa ja minä naama mutrussa sanoi huomenet takaisin. Tajusin vasta yläkerrassa161693
- En mä tahallani ole näin hankala.Mulla oli kuusi vuotta sitten vähän samanlainen tilanne ja se päättyi huonosti. Ilmeisesti kuvittelin kaiken silloin ta161536
- Harmittaako mies, että yhteys katkesi?Olisitko halunnut, että olisi säilynyt jonkinlainen yhteys vai oliko parempi polttaa sillat takana?2011438
- 1521321