Tapaus Naze oli viimeinen pisara. Kirkko potkii omia uskovaisiaan pois viroista samalla kun ottaa riemusta kiljuen toisuskoisia suojiinsa. Ja samalla, kun se paapoo laitonta muslimipakolaista, se myös nousee virkavallan päätöksiä vastaan ja uhmaa maan lakeja. Tämä on maanpetos! Ulos kirkosta NYT tapaus Nazen takia!
Tapaus Naze - syy erota.
Jo riittää!
12885
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Tapaus Naze on hieno esimerkki siitä, kuinka kirkko toimii niin kuin opettaa. Ihminen, jota odottaisi kuolemantuomio on saanut suojan seurakunnassa, jossa kohdataan ihminen ja hänen tilanteensa kaikkien pykälien takaa. Uvi on toiminut epäeettisesti, tämän tulevaisuus tulee todistamaan, mutta kirkko on toiminut yhteiskunnan omatuntona esimerkillisellä tavalla.
ja suomen ja iranin välissähän ei tunnetusti ole YHTÄÄN turvallista maat. Voi prkl.
Mitkään uskonnolliset yhteisöt eivät ole lain yläpuolella Suomessa ja ihan ymmärrettävästä syystä.
Laki ei ole itseisarvo. Voi olla myös huonoja tai vanhentuneita lakeja. Kansalaisten tulee seurata ja arvioida lainsäätäjien (kansanedustajat) työtä. Jos joku laki tai sen soveltaminen vie kohtuuttomuuksiin, kuten puheenaolevassa asiassa monet ajattelevat, silloin tulee toimia asiantilan korjaamiseksi. Asia nostetaan keskusteluun, ihmisten silmät avautuvat ja lakia korjataan. Parasta on, jos ko. toiminnan kautta pystytään estämään virheellisten päätösten toimeenpano ja murheellisten ihmiskohtaloitten toteutuminen.
Todella ainoa oikea mahdollisuus pelastaa Naze on antaa hänelle turvapaikka Suomessa. Täällä maassamme on hyvinvointia ja mahtuu kyllä joukkoon hänen kaltaisensa, joka olisi saanut todennäköisesti esim. kivityskuolemantuomion maassaan. Iranin tilanne on paljon vaikeampi kuin suomalaiset rahanahneet ja yksisilmäisesti ajattelevat päättävät tahot edes kuvittelevat. Näköjään palstalaisetkaan eivät ole aina ottaneet asioista selvää.
YK:n ihmisoikeusraportoija Martin Scheinin puolustaa voimakkaasti kirkon oikeutta antaa suojaa pakolaisille. Scheinin mukaan on täysin oikein, että kirkko ja kansalaisjärjestöt tarjoavat apua siinä vaiheessa, kun turvapaikanhakija ei saa hakemaansa turvaa valtion viranomaisilta. (Hämeen Sanomat 12.9.2007)
Kyse on luottamuksesta viranomaisiin ja lakien oikeutukseen. Kirkko asettaa itsensä lain yläpuolelle. Jos viranomaisiin emme luota, kun kyse on pakolaisista, miksi luottaisimme, oikeuslaitoksen tasapuolisuuteen, jos kyse on suomalisista. Koska kirkko alkaa piilottamaan vankeustuomion saanneita rikollisisa, jotka tuntevat saanneensa väärän tuomion? Jos kirkolla on tälläistä ylimaallista viisautta, miksi sitä ei olisi muilla 50 rekisteröidyllä uskonnollisella yhdistyksellä? Miksi uskonnolliset yhteisöt olisivat paremmin perillä todellisesta oikeudesta kuin muut yhdistykset? Tapparalla olisi varmasti paremmat edellytykset päätellä venäläisen jääkiekkoilijan syrjinnästä kuin kirkolla.
Henkilökohtaisesti olen sitä mieltä, että kätkemiseen syyllistyneet ihmiset pitäisi haastaa oikeuteen. Kirkon äkillinen kiinnostus oikeudenmukaisuudesta selittyy pikemmin laskevalla jäsenmäärällä kuin nyt syntyneellä viranomaisten mielivallalla.
Kirkko sekoittaa oman roolinsa. Sen tulisi olla "yhteiskunnan omatonto" ja ajaa oikeudenmukaisia lakia. Yhteiskunnan tehtävä on huolehtia lakien noudattamisesta.
Turvan tarjoaminen kirkosta ei ole esivallan vastustamista. Se on yhteiskuntamme yleisten humaanien periaatteiden noudattamista konkreettisen lähimmäisen kohdalla.
Kirkoilla ei ole oikeudellista erityisasemaa. Lakia ei aseteta kyseenalaiseksi, vaan edistetään perustuslaissa taattuja perusoikeuksia. Yhteiskuntamme jäseninä emme ole virkavallan alamaisia, vaan tasaveroisia kansalaisia ja meillä on oikeus kysyä kaikkien virkamiespäätösten oikeellisuutta.
Kristillisen etiikan näkökulmasta lähimmäisen auttaminen ja oikeudenmukaisuuden edistäminen on velvollisuus.
Kielteisen päätöksen saanut turvapaikanhakija on ihmisenä samanlaisessa tilanteessa kuin kuka tahansa avuntarvitsija. Onhan tunnettua, kuinka työlästä joskus on päästä oikealle luukulle sosiaalijärjestelmämme piirissä.
Lienee ymmärrettävää, ettei kieltämme ja kulttuuriamme tuntematon, hädässä oleva ihminen aina pärjää ilman suomalaisen lähimmäisen apua. Saadakseen lakiemme tarkoittaman oikeudenmukaisen kohtelun hän tarvitsee asiantuntevaa tukea. Seurakunnat voivat olla mukana tätä tarjoamassa.
raiskaukseen syyllistynyt ulkomaalainen mies.
Sellaisten karkottamiseen ei löydy päättäjiltä poliittista tahtoa.
Oletko kristillisessä rakkaudessasi sitä mieltä, että tämä nainen pitäisi palauttaa maahan, jossa häntä todennäköisesti odottaisi vankeus, kidutus ja vaikkapa kuolemantuomio? Ja vain sen takia, että hän on maassaan ollut aktiivinen ihmisoikeusasioissa.
Laiton pakolainen??? Mitä se tarkoittaa? Pakolainen on pakolainen ja tiedossa on, että ulkomaalaisvirasto on tehnyt lukuisia virhearvioita käännyttäessään ihmisiä pois.
On tosin myös monia päätöksiä muuttanut, kuten yksi esimerkki eilisessä A-studiossa selvitti.
Käännytetty pakolainen oli heti maahansa saavuttuaan joutunut vankilaan ja kidutettavaksi. Parin vuoden jälkeen sai sitten turvapaikan uudelleen Suomesta, kun ystävät ostivat hänet ulos vankilasta. Vasta silloin Suomen viranomaiset uskoivat, kun näkivät selvät kidutuksen jäljet.
Missä sinun kristillinen lähimmäisenrakkautesi lymyää?
Noniin.
Kirkkoherra Lehikoinen Turusta.
Maassa on muutakin hoidettavaa:
- tuodaanko vanhukset Mikaelinkirkkoon
- budjetti unohti elokuvan
saisko näihinkin asioihin apua kirkolta? Pliis
----
Kirkkoherra pelaa jukisuuspeliä omaan pussiinsa.
Sanoi: "UVI ei ole ollut avoin, mutta kirkko on ollut avoin".
Mitä tuo lause on muuta kuin härskiä populismia!
Eihän UVI voi julkisesti ruotia yksityisiä asioita viranomaisena.
----
Lopetetaan siis Ulkomaalaisvirasto ja annetaan tehtävä Kirkolle! Jesss!!
Pelkkää kirkon mediahuoruutta koko juttu. Pakolaisnainen on vain väline.
kirkkoa oikein porukalla? En kuulu kirkkoon ja olen sitä mieltä, että kirkko ja valtio pitäisi erottaa toisistaan, mutta tässä asiassa voin kerrankin sanoa, että hyvin tehty!