Hei.
Minulle määrättiin cipralexia ja noin parin viikon sisällä ilmeni sellainen ongelma etten tahdo laueta millään. Seksi itsessään kiinnostaa kyllä mutta voiko tuolla todella olla noin nopeasti vaikutusta. Sinänsä haittaa vaikka kestoa tullut lisää mutta rajansa kaikella kuitenkin. Kertokaapa omia kokemuksia miten tiellä on ollut.
Minulle määrättiin cipralexia ja noin parin viikon sisällä ilmeni sellainen ongelma etten tahdo laueta millään. Seksi itsessään kiinnostaa kyllä mutta voiko tuolla todella olla noin nopeasti vaikutusta. Sinänsä haittaa vaikka kestoa tullut lisää mutta rajansa kaikella kuitenkin. Kertokaapa omia kokemuksia miten tiellä on ollut.
Vastaukset 20
Vanhimmat
nainen, ja sain todeta n. viikon käytön jälkeen, etten enää kykene saamaan orgasmia. Lopulta lopetin ne lääkkeet, kun ei tullut muutosta mihinkään suuntaan. Lääkkeiden käytön lopetuksen jälkeen orgasmikyky palasi ennalleen.
On tietenkin muitakin lääkevaihtoehtoja, jotka ei vaikuta orgasmikykyyn. Jos laukeamisen puutos haittaa, niin puhu siitä lääkärillesi.
Eihän naiset normaalistikaan saa orgasmia! Sehän on niin harvinaista, että siitä on ihan eri koulukuntiakin, joista toiset väittää sen olevan mahdollista ja toiset sanoo olevan kysymys virtsankarkailusta.
Sain päivän naurut tuosta!!! hehhee
Tuo ei välttis kerro mitään naisista vaan sinusta rakastajana :D
olen käyttänyt cipralexia jo 3 vuotta. orgasmikyky hävisi heti aloitettuani lääkityksen, mutta palasi jonkin ajan päästä. (olen nainen) tosin laukeaminen on hieman tavallista vaikeampaa. orgasmit eivät ole myöskään yhtä voimakkaita, kuin ilman lääkettä.
kerran lopetin lääkkeen pariksi kuukaudeksi, orgasmikyky ja orgasmien voimakkuus palasivat. sitten aloitin lääkkeen uudelleen ja taas oli alapää kuin tunnoton parin viikon ajan.
cipralex on loistava lääke, tuo orgasmiongelma on minulla ollut sen ainoa haittapuoli.
orgasmi voi tahaptua ilman siemensyöksyäkin (asian voi varmistaa ihan eri kirjoistakin joiden aihe on seksulaalisuus, orgasmi jne.)
Mitä tulee pitkittyneeseen lauettomuuten, se näiden yksi sivuvaikutus on, siten ne usein miehen libidoon vaikuttavatkin, kerran huumorimielessä eräs miespuol.tuttuni sanoikin että voisi tämäb hekisessä (söi Seroxati) mennä vaikka aikuisleffaan näyttelemään, kestoa kun kuulema riitti, riitti ja riiti...hänellekin se riitti, vaihtoi toiseen, Remeroniin, jolla hyvin vähän libidoon vaik.sivuoir.
niin, etten saa orgasmia, alapää on tunnoton.
Täytyypäs seurata tilannetta jos vaikka ajan myötä tasoittuisi. Jos ei niin sitten harkitsen että josko saisi vaihtoehtoisen lääkkeen. Ihmetykseni olikin lähinnä tuota että noin nopeasti vaikutti kyseisellä tavalla. Ilmeisesti ei ainakaan lume lääke sitten missään tapauksessa. :D
kyllä se todennäköisesti tasoittuu! ja voitpa ainakin voit olla pitkissä yhdynnöissä jos orgasmin saaminen viivästyy:D
Kun lopetin EFEXORIN viikon ryyppyputken ajaksi, niin speke kyllä lens ja oli paljon parempilaatustakin. Alkoholi parantaa speken laatua. Normaalistihan se on nimittäin sellasta mönjää, mutta nyt kun oli kitannut litratolkulla olutta yms, speke oli paljon juoksevampaa ja lensi kunnolla.
Mielenkiintoista, että vuonna 2007 aloitettuun ketjuun on vastattu vuonna 2002.
jos ainoa lääkkeen haittavaikutus on laukeamattomuus ja orgasmittomuus. Ei se nyt niin tärkeää luulisi olevan.
HILLIJAA
asiallisuutta keskusteluun kiitos!
...seronilia alkuun 10 mg, olen nyt 3 päivää ottanut lääkettä aamuisin, alkuun alapää meni täysin tunnottomaksi, sitten tunto palasi, mutta vain n. puoleen entisestä, kun miesystäväni hiplaa mua se tuntuu puolet entisestä, orgasmin pystyn saamaan, mutta vaikeampaa on, kestää pitempään, mutta kun saan, orgasmi on voimakkaampi..
Ongelmana on kuitenkin ollut kipu pimpissä sisällä, aiemmin ei tällaista koskaan ole ollut, nyt yhdyntä täysin mahdotonta, miesystäväni ei pysty työntään edes sormea sisälleni, koska se sattuu mua, odottelen, josko tilanne normalisoituisi, voin vaikka kirjoitella tänne, että miten tämä tästä kehittyy.. Muuten arvelen lääkkeen olevan hyvä mun masikseen, olo on ollu nyt paljon parempi jo.
nimittäin muita sivuoireita ei ole juurikaan ollut, ei päänsärkyä, ei pahoinvointia.. oikeastaan vaan huimausta ja väsymystä vähän..
seksuaaliselle ja muuten terveelle ihmiselle.
Itsellä kävi noin, neurologi kertoi sen johtuvan serotoniini "övereistä". Eli ehkäpä olisi syytä jutella lääkärin kanssa annoksen pienentämisestä. Etenkin jos on AD/HD noin käy kai helpommin.
Orgasmin saamisen vaikeus ja muut seksiin liittyvät ongelmat ovat yksiä yleisimpiä SSRI-lääkkeiden sivuvaikutuksia. Annoksen pienentäminen voi auttaa, mutta toisaalta se vie myös terapeuttista tehoa.
Mitähän neurologisi on tarkoittanut serotoniiniövereillä? Ei kai serotoniinisyndroomaa, joka voi tulla jonkun toisen lääkkeen ja SSRI-lääkkeen yhteisvaikutuksesta tai liian suuresta määrästä pelkkää SSRI:tä. Käytännössä mahdotonta saada serotoniinisyndrooma, jos käytössä on lääke normiannoksella. Syndrooman oireet ovat myös huomattavasti vakavammat, kuin nuo seksioireet.
Minulle lääkitykseni on määrännyt nimenomaan neurologi. Olen hänelle kertonut, että alapää on melko tunnoton nykyään. Hänen mukaansa se "kuuluu asiaan" näiden lääkkeiden kanssa.
Tossa taannoin kyllästyin ssriden sivareihin, ja ehdotin lääkärille MAOestäjää, se toimii sillai joten niin samaten, mutta mulle ei sopinut, nytte otan pikkuisen sitalopraamia aamuisin, seksi nyt toimii jotenki Asialliseti, nää ei oo mitään pikku murheita jos haluaa Elää. Seksi on iso juttu kuiten niin ihmisen psyykkeelle. Liikunta on jees tsempii sulle kohtalotiveri