Teema-kanavalla on pyörinyt Aki Kaurismäen valkkaamien klassikkoleffojen lista.
Mitä leffoja itse valitsisitte tällaiselle "carte blanche"-listalle, jos saisitten vapaasti valita Teemalle 10 leffaa esitettäviksi?
Tässä oma listani:
-Hitchcock:Vertigo
-Becker:Älkää koskeko
-Spielberg:Kauhun kilometrit
-Corman:House of Usher
-Wilder:Sunset Boulevard
-Eisenstein:Panssarilaiva Potemkin
-Tati:Riemuloma Rivieralla
-Kaurismäki:Arvottomat
-Kassila:Vodkaa, komisario Palmu
-Curtiz:Casablanca
Nyt leffoja listaamaan Akin tyyliin.
6
604
Vastaukset
- Max T W
- Curtiz: Casablanca
- Copppola: Kummisetä
- Coppola: Ilmestyskirja, Nyt!
- Kubrick: Tohtori Outolempi
- Fellini: La Dolce Vita
- Truffaut: Amerikkalainen yö
- Scott: Blade Runner
- De Palme: Scarface
- Carpenter : Halloween
- Aldrich: Kiss me deadly - The Wolf
Tämä ei ole suora oma top 10, vaan nimenomaan lista, jonka elokuvat tulisi TV:ssä näyttää (no, jokunen näistä on kyllä taannoin TV:ssä nähtykin) ja joista jokaisesta olen suunnattomasti pitänyt. Kummisedät ja muut näkyy TV:ssä säännöllisin väliajoin, joten jätän ne suosiolla pois.
- Carl Th. Dreyer: La Passion de Jeanne d'Arc
- Ingmar Bergman: Persona
- Federico Fellini: 8½
- Andrei Tarkovsky: Stalker
- Sergio Leone: C'era una volta il West
- Kenji Mizoguchi: Ugetsu monogatari
- Ingmar Bergman: Det sjunde inseglet
- Orson Welles: Touch of Evil
- Mikheil Kalatozishvili: Letyat zhuravli (The Cranes Are Flying)
- Akira Kurosawa: Rashômon- The Wolf
- Krzysztof Kieslowski: Krótki film o zabijaniu (A Short Film About Killing)
- Luis Buñuel: L’ Âge d'Or
- Stanley Kubrick: The Killing
- Stanley Kubrick: Paths of Glory
Tässäpä olisi minun listani:
1. Akira Kurosawa: Yojimbo
2. Orson Welles: Pahan kosketus
3. Alfred Hitchcock: Psyco
4. Peter Yates: Mother, Jugs & Speed
5. Don Siegel: Coogan´s bluff
6. Luc Besson: Nikita
7. Philip D'Antoni: The Seven-Ups
8. John Boorman: Point Blank
9. William Keighley: "G" Men
10. Larry Peerce: Two-Minute warning- Listamies
Tässä olisi minulle mielekäs "klassikkolista"
Robocop
Predator
Back the The Future
Star Wars
Raiders of the Lost Ark
Alien
Terminator
Blade Runner
The Thing
Innerspace - pxä
Tämä on hieno topikki ja puheenvuorot ovat hyviä. Lisää tämmöisiä fiksuja keskusteluja!
Jonkin aikaa mietiskeltyäni tämmöinen lista alkoi muodostua. Huomasin että eritoten jännärigenre on lähellä sydäntäni, joten kaikki valkkaamani leffat ovat enemmän tai vähemmän jännäreitä, mukaan sekoitettuna muitakin lajityyppejä. Lisäksi päätin, että samalta ohjaajalta listalla on vain yksi elokuva ja etten sijoittaisi listalleni jo tässä keskustelussa esiintyneitä leffoja - muutoin Kauhun kilometrit ja Halloween olisivat listalla automaattisesti, kenties myös Point Blank ja Two-minute warning.
- Alfred Hitchcock: Takaikkuna
- George Cukor: Kaasuvalo
- Sidney Lumet: Valamiesten ratkaisu
- Norman Jewison: Yön kuumuudessa
- Ron Clements, John Musker & co: Basil Hiiri, mestarietsivä
- Joseph Sargent: Pelham 1-2-3 kaapattu
- George Seaton: Kiitorata
- Sam Peckinpah: Olkikoirat
- John Carpenter: Usva
- George Roy Hill: Puhallus
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1937317Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1303310Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?1161954"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?611912Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p611857- 191809
Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am831796Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.61685Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m171561- 721416