vaikutuksista :
http://www.climatecrisis.net/trailer/
Onneksi valtio uusii totaalisesti jo tämän vuoden puolella aoneuvoverotuksen (ent. dieselvero vuotuinen käyttömaksu dieseleissä, nykyään ajoneuvoveron nimellä jo ollut ainakin keväästä) dieselkäyttöisiä autoja suosivaksi !
Lähde : Oras Tynkkynen (vihr.)
http://www.climatecrisis.net/trailer/
Onneksi valtio uusii totaalisesti jo tämän vuoden puolella aoneuvoverotuksen (ent. dieselvero vuotuinen käyttömaksu dieseleissä, nykyään ajoneuvoveron nimellä jo ollut ainakin keväästä) dieselkäyttöisiä autoja suosivaksi !
Lähde : Oras Tynkkynen (vihr.)
Vastaukset 6
Vanhimmat
Ihan samalla tavalla dieselien CO2 päästöt vaikuttavat. Ja kun verrataan dieselien ajomääriä niin bensakoneet eivät olekaan elinkaaren aikana mitenkään pahemmat.
Tämän lisäksi dieselit aiheuttavat paljon enemmän vesistöjen rehevöitymistä ja sitä kautta pilaantumista. Tästä meillä on jo jokakesäinen riesa leväongelmien muodossa. Nämä leväongelmat pilaavat vedet ja vesihän on ennustettu olevan seuraava luonnon vara josta tulee pulaa.
Ainut varma tapa on lopetaa autoilu. Mikäli autoilee on luonnon kannalta aika yhdentekevää tapahtuuko se dieselillä tai bensalla. Vaikutukset vaan ovat hieman erilaiset.
yhtä paljon CO2 päästöjä kuin yhdestä ilmaan nousseesta DC10 tason lentokoneesta
siis yksi lähtökiihdytys kyseisellä lentokoneella tuottaa CO2 päästöjä yhtä paljon kuin 1000 autoa ajaisi keskivertoiset ajomäärät 15 vuoden aikana
tämä luki jossain lehdessä ...
dieseleihin on siirryttävä siksi koska ne tuottavat keskimäärin 25% vähemmän CO2 päästöjä kuin vastaava bensakäyttöinen henkilöauto
eihän tämä nyt pitäisi kellekkään olla niin vaikea yhtälö ymmärrettäväksi
1000 autoa kuluttaa 15 vuodessa keskimäärin 13000 t polttoainetta.
MD-11 tankkeihin sopii suunnilleen 130 t, joka ei toki kulu kaikki startissa.
Aina kai vähän voi vetää kotiinpäin hyvän asian puolesta, mutta 1000 kertainen liioittelu on jo liian paksua, lukipa se missä hyvänsä.
Etkä sinäkään paljoa ymmärrä!
Dieseliin ei pidä siirtyä jos haluaa olla mukana vaikuttamassa siihen että leväongelma ei pahene. Tässä nääs on jostain muusta kyseesssä kuin CO2.
Ja senhän nyt jokainen ymmärtää että kaikki olemassa oleva öljy poltetaan. Se on vain ajan kysymys.
Silloin kun sen on ymmärtänyt niin ymmärtää myös sen että parempi polttaa se öljy mahdollisimman puhtaasti. Näin ollen bensa hakkaa dieselin mennen tullen päästöasiassa.
suosivaksi, joissa on hiukkassuodattimet.