Liikennevakuutus

Olis yks typerä kysymys...
Ostan auton ja mulla on 7 päivää aikaa ottaa liikennevakuutus. Mitäs jos ajan kolarin ennen kin olen kerinnyt ottaa vakuutuksen. Kuka korvaa vastapuolelle aiheutuneet vahingot? Entä kasko? Sellainen on tarkoitus ottaa, mutta jos ajan kolarin enne vakuutusyhtiössä vierailua?
1357
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Liikennevakuutusyhdistys maksaa vastapuolelle aiheutetut ajoneuvovahingot jos sinä olet syyllinen. sama instanssi maksaa kaikki henkilövahingot.
Omia ajoneuvovahinkojasi ei korvaa kukaan eikä mikään jos et ole kerennyt sitä Kaskoa hoitaa kuntoon ja olet itse syyllinen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kysymys kirjoitti:

Olis yks typerä kysymys...
Ostan auton ja mulla on 7 päivää aikaa ottaa liikennevakuutus. Mitäs jos ajan kolarin ennen kin olen kerinnyt ottaa vakuutuksen. Kuka korvaa vastapuolelle aiheutuneet vahingot? Entä kasko? Sellainen on tarkoitus ottaa, mutta jos ajan kolarin enne vakuutusyhtiössä vierailua?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu