Miten bonukset liikennevakuutukseen/autovakutukseen kertyvät. Auto oli omistuksessa yli kaksi vuotta ja meni vaihtoon ilman vahinkoja Otin IFI:n Veho vakuututuksen ja sain uuteen vain 10% bonusta liikennevakutukseen. Menikö oikein ?
Miten bonukset
nainen kysyy
5652
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Noinhan se menee.
Ifillä pitäisi olla systeemi, jossa bonus nousee ensimmäisen vahingottoman vuoden jälkeen 10% ja siitä eteenpäin 5%/vuosi.
http://www.if.fi/web/fi/private.nsf/noframes/44D8A5950E96931DC1256CF7003F700F?OpenDocument
Eikös neiti juuri sanonut ottaneensa ifin vakuutuksen vasta nyt. Eli ennen ollut jossai muussa yhtiössä
.
onko autolla sama tauluko ?
Eihän mikään laki velvoita vakuutusyhtiöitä myöntämään bonuksia, pakollisistakaan vakuutuksista.
Elämme kilpailutaloudessa ja jokainen vakuutusyhtiö voi myöntää bonuksia haluamallaan tavalla. Toki niillä on julkisia taulukkoja, joiden mukaan yleensä mennäänkin, mutta viimekädessä esim. vakuutuksen siirron yhteydessä bonukset ovat neuvottelukysymys. Vain tyhmä maksaa liikaa, asiakas on aina kuningas, hän voi valita vakuutusyhtiön.