Tajusin erään jutun

Anoppi on tulossa kylään. Voi helvetti kun sitä varten pitää kaikkea duunata. Tajusin yhtäkkiä miten tilanne on sama kuin uskonnoissa: Henkilö on valmiina käyttämään paljon aikaa ja vaivaa miellyttääkseen toista. Kaiken tämän jälkeen ei tosin vieläkään olla varmoja, että onko "jumaluutta" miellytetty tarpeeksi.

Kristinuskossa tämä ongelma on kierretty yksinkertaisella tavalla: Vaikka teet ihan mitä tahansa, jumala ei ole koskaan tyytyväinen sinuun.

Tässä sitten hyvää musiikkia:
http://youtube.com/watch?v=zTneO6UgRuM
9548
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

anoppias varten?

T: ei maailman parhaat välit anopin kanssa.

Äänestä

on aina tyytyväinen, vaikka teet mitä tahansa. Kunhan et vain ala etsiä Jeesusta.

Äänestä
  • Ei se minullakaan niin helppoa ole. Kaikki luulee, että olen aina tyytyväinen, koska vaikutan aina niin iloiselta, mutta on minullakin huoleni. Mistä hommaan kidutuslaitteet? Onko laava nyt varmasti tarpeeksi kuumaa? Aina selvittelemässä demonien sunmuiden mörköjen riitoja? Itse en välitä yhtään vaikka juoksisitte sen pilvihemmon hameenhelmoihin. Eipähän olisi niin paljon hommaa täällä alakerrassa.

    Äänestä

  • ...mutta vainoharha mytologis-uskonnollisten hahmojen suhteen on mukamas aivan normaalia?

    Jos sinä ihan oikeasti uskot, että paholainen on olemassa, olet mielisairas. Miksi? Koska uskot ja rakennat maailmankuvaasi olemattomien taruolentojen pohjalta. Tiedän, että tarustot saattavat kuulostaa todellisuutta kiehtovammilta, mutta kyllä todellisuudessakin on suurempia ihmeitä kuin taikuus.

    Äänestä

jos tavoite todettaisiin saavutetuksi, lahkopapeilla ei olisi enää mitään keinoa piiskata itselleen lisää rahaa, arvovaltaa naisia/pieniä poikia tai keinoa komentaa jengia talkoisiin lähetystyön tekemiseksi, siis uusien uhrien saamiseksi.

Äänestä

päällä. Vaimon vanhemmat kylässä koko viikonloppu. Menivät äsken pöytäkeskustelussa hiljaiseksi kun kerroin että koko perhe on eronnut kirkosta ja ateisteja. Kun kirosin maksaneeni tuhansia euroja kirkkoveroja, anoppi tokasi et sä et vaan on käyttänyt kirkon palveluita. Heitin takaisin, että hautaanko ois pitänyt mennä. Ei virkannut siihen mitään ja keskustelu siirtyi kaikkien hautapaikkaoikeuteen.

Äänestä

Sinä valehtelet. Ja kuitenkin oot vailla toisten arvostusta, kyseisessä asiassa anoppisi arvostusta.

Vai on tilanne sama uskonnoissa. Hö-ghähähä.

Sinäkö luulet Jumalalle voitavan valehella, niinkuin sinä anopillesi. Elä hyvä ihminen kehtoo. Anoppisikin arvaa, mitä sinä yrität:))

Äänestä
  • Mielenterveytesi kanssa. Elä hyvä ihminen kehtoo esitellä niitä julukisesti. Oot ihan pihalla koko aeheesta etkä ees tajua olevas.
    Selevästi hullu tae uskossa... ae niin siehä oot molempia.

    Äänestä

on aina tyytyväinen, vaikka rakkauden kohde käyttäytyisikin välillä huonosti ts, ei hän lakkaa rakastamasta, vaikka sä töppäätkin joka päivä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jason_dax kirjoitti:

Anoppi on tulossa kylään. Voi helvetti kun sitä varten pitää kaikkea duunata. Tajusin yhtäkkiä miten tilanne on sama kuin uskonnoissa: Henkilö on valmiina käyttämään paljon aikaa ja vaivaa miellyttääkseen toista. Kaiken tämän jälkeen ei tosin vieläkään olla varmoja, että onko "jumaluutta" miellytetty tarpeeksi.

Kristinuskossa tämä ongelma on kierretty yksinkertaisella tavalla: Vaikka teet ihan mitä tahansa, jumala ei ole koskaan tyytyväinen sinuun.

Tässä sitten hyvää musiikkia:
http://youtube.com/watch?v=zTneO6UgRuM

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu