Jeesus olisi saanut jättää tämän

sanomatta.

Jeesuksen sanontaa "Se teistä, joka on synnitön, heittäköön ensimmäisen kiven" käytetään nykyään niin usein väärin, että siihen liittyvä porton kivityskertomus olisi saanut jäädä kokonaan pois Raamatusta. Homot, juopot ym. ryhmät antavat sillä oikeutuksen omalle syntielämälleen. He vetävät sen hurskaasti oman syntinsä peitoksi, jotta saisivat tehdä lisää syntiä. Ei Jeesus tuossa anna lupaa synnin tekoon. Sen tapauksen, johon tuo liittyy, päätteeksi hän sanoi: "Mene, äläkä ENÄÄ syntiä tee". Eli Jeesuskin myönsi naisen AIEMMIN tehneen syntiä, ja kielsi tekemästä lisää. Mutta kuten sanottu, koko tapaus olisi saanut jäädä kertomatta, koska sitä koko ajan käytetään väärin.

5

191

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Käytetään väärin kunnes synnintunto tulee joka tuntuu kun raskaita kiviä ilman ihmisapu! Ja silloin synnintekijä siinä Herätystilassa joutuu tekemään tiliä Jumalan edessä!

      Se on ihan kuin sanot että paljon raamattukohtia käännetään nurin puolustaxeen jatkamista synnissä ja saada hetkellinen rauha!

      Olen sanonut heille,,, että ei tule olemaan uskovia helvetisssä ja Homot, juopot ym. ryhmät eivät peri taivasten valtakunta On kirjoitettu!

      Ja taivassa ei tule olemaan Homot, juopot ym. ryhmät,,, ie yhtään ainutkaan. Vaan ainoastaan parannusta tehnyt syntinen joka on tullut puhdas Pyhä sen jälkeen !!!

    • kiitollinen Jeesukselle noista sanoista. Ne tekevät hyvää sydämelle. :)

      • kanssani.

        Sehän on hienoa, että kiität Jeesusta minun sanoistani. Ei vaan, vitsit sikseen. Sinäkin siis vedät nuo Jeesuksen sanat omien syntiesi peitoksi.


      • kanssani. kirjoitti:

        Sehän on hienoa, että kiität Jeesusta minun sanoistani. Ei vaan, vitsit sikseen. Sinäkin siis vedät nuo Jeesuksen sanat omien syntiesi peitoksi.

        tehdä, koska minut on ristiinnaulittu yhdessä Jeesuksen kanssa. Mitä kuollut voi tehdä?


    • terence.hill

      Jeesusta viisaampi?

      Minusta Raamatussa on kaikki niinkuin pitääkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mira Luoti ja Julkkisselviytyjät 2017 - Ketä kuumottaa juuri nyt?

      HS: Tässä ohjelmassa Mira Luoti kertoi kokeneensa seksuaalista väkivaltaa "PMMP-yhtyeen Mira Luoti kertoo Ylen uudessa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      73
      2075
    2. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      102
      1893
    3. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      145
      1811
    4. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      97
      1431
    5. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      35
      1399
    6. MESTARI SIVALTAA JÄLLEEN

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011436243.html Suomen ainoa Mestari lausuu tosiasiat Sannasta , Tuomiojasta ja hil
      Kajaani
      317
      1275
    7. Kirjallinen varoitus

      On annettu eräälle henkilölle. hyssytellään kuitenkin asiasta
      Äänekoski
      61
      1242
    8. Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa

      On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall
      Sinkut
      130
      1122
    9. Julkisuuden henkilön päiväin päätös

      Sitä vaan, että kyllä nyt kaikki tietävät kuka oli Eemeli Peltola (kansanedustaja, joka päätti päivänsä eduskuntatalossa
      Sinkut
      276
      1066
    10. Kuulin juttua että Jeesus on kopioitu krishnasta

      Pitääkö paikkansa että kertomukset ovat samat kummankin uskonnon kirjoissa
      Hindulaisuus
      447
      973
    Aihe