Jeesuksen sanontaa "Se teistä, joka on synnitön, heittäköön ensimmäisen kiven" käytetään nykyään niin usein väärin, että siihen liittyvä porton kivityskertomus olisi saanut jäädä kokonaan pois Raamatusta. Homot, juopot ym. ryhmät antavat sillä oikeutuksen omalle syntielämälleen. He vetävät sen hurskaasti oman syntinsä peitoksi, jotta saisivat tehdä lisää syntiä. Ei Jeesus tuossa anna lupaa synnin tekoon. Sen tapauksen, johon tuo liittyy, päätteeksi hän sanoi: "Mene, äläkä ENÄÄ syntiä tee". Eli Jeesuskin myönsi naisen AIEMMIN tehneen syntiä, ja kielsi tekemästä lisää. Mutta kuten sanottu, koko tapaus olisi saanut jäädä kertomatta, koska sitä koko ajan käytetään väärin.
Jeesus olisi saanut jättää tämän
5
205
Vastaukset
Käytetään väärin kunnes synnintunto tulee joka tuntuu kun raskaita kiviä ilman ihmisapu! Ja silloin synnintekijä siinä Herätystilassa joutuu tekemään tiliä Jumalan edessä!
Se on ihan kuin sanot että paljon raamattukohtia käännetään nurin puolustaxeen jatkamista synnissä ja saada hetkellinen rauha!
Olen sanonut heille,,, että ei tule olemaan uskovia helvetisssä ja Homot, juopot ym. ryhmät eivät peri taivasten valtakunta On kirjoitettu!
Ja taivassa ei tule olemaan Homot, juopot ym. ryhmät,,, ie yhtään ainutkaan. Vaan ainoastaan parannusta tehnyt syntinen joka on tullut puhdas Pyhä sen jälkeen !!!kiitollinen Jeesukselle noista sanoista. Ne tekevät hyvää sydämelle. :)
- kanssani.
Sehän on hienoa, että kiität Jeesusta minun sanoistani. Ei vaan, vitsit sikseen. Sinäkin siis vedät nuo Jeesuksen sanat omien syntiesi peitoksi.
kanssani. kirjoitti:
Sehän on hienoa, että kiität Jeesusta minun sanoistani. Ei vaan, vitsit sikseen. Sinäkin siis vedät nuo Jeesuksen sanat omien syntiesi peitoksi.
tehdä, koska minut on ristiinnaulittu yhdessä Jeesuksen kanssa. Mitä kuollut voi tehdä?
- terence.hill
Jeesusta viisaampi?
Minusta Raamatussa on kaikki niinkuin pitääkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad731279- 42911
Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että360748- 118696
- 53683
- 51648
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän116646Naiselle Kuuleppa Tämä
Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä38615- 76602
- 56584