Voiko tämä johtua

Elikäs lopetin kolmisen viikkoa sitten pillerit, nyt naama kukkii todella pahasti. Viimeksi ollut näin paljon finnejä kun olin 14v, nyt sentään 22. Toinen ongelma on paineen tunne ja välillä kipua alamahassa. Tosinaan sattuu myös yhdynnän aikana. Voiko se olla jotain tulehdusta munasarjoissa? Vai lähteekö tämä ajan myötä?
1215
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Aknen puhkeaminen, vaikka vain hetkellisesti, on hyvin tavallista pillereiden lopettamisen jälkeen. Alavatsaoireet saattavat johtua siitä, että munasarjasi käynnistelevät jälleen toimintaansa (ne nukkuvat pillereiden käytön aikana).
Tietysti jos alavatsaoireet jatkuvat vielä pitkään, kannattaa tutkituttaa asia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


lopetin pillerit kirjoitti:

Elikäs lopetin kolmisen viikkoa sitten pillerit, nyt naama kukkii todella pahasti. Viimeksi ollut näin paljon finnejä kun olin 14v, nyt sentään 22. Toinen ongelma on paineen tunne ja välillä kipua alamahassa. Tosinaan sattuu myös yhdynnän aikana. Voiko se olla jotain tulehdusta munasarjoissa? Vai lähteekö tämä ajan myötä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu