hiukset? Oliko hän maailman ensimmäinen blondi?
Miksi Jeesuksella oli
vaaleat pitkät
9313
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
että Jeesuksella oli vaaleat pitkät hiukset?
häntä vaaleahiuksisena mekko päällä. Hänellä oli 12 urospuolista opetuslasta eikä yhtään naista...
Kaikki tämän palstan uskis ukot on lääpällään siihen.
siis kysymys kohdallasi. Juupa juu ja joopa joo. Eikö ole parempaa miettimistä? Jos joskus tulet synnin tuntoon niin mietit aivan muita asioita. Silloin et kysele Jeesuksen hiusten väriä, et varmasti. Syntinen kysyy: voinko minä saada vielä nämä paljot syntini anteeksi?
vastaus samoten.
Jeesus toi valon maailmaan, pimeyden keskelle. Uskon, että taiteilijoita on inspiroinut pyhyyden valo, jonka he ovat välittäneet taiteen keinoin ihmisille vaaleina väreinä, sekä hiuksissa, että asussa.
Valkoinen vaate Jeesuksen yllä, symboloi myös synnistä pelastuneen ihmisen sielun puhtautta.
Mitä tulee opetuslapsiin, on varmaankin ollut sidoksissa sen aikaiseen maailman kuvaan naisen asemasta, esim. uskonnon opetuksen suhteen.
Ukkoköörithän ne pyrkii johtoon joka hiippakunnassa.
Ilmestyskirja:
1:13 ja lampunjalkain keskellä Ihmisen Pojan muotoisen, pitkäliepeiseen viittaan puetun ja rinnan kohdalta kultaisella vyöllä vyötetyn.
1:14 Ja hänen päänsä ja hiuksensa olivat VALKOISET niinkuin valkoinen villa, niinkuin lumi, ja hänen silmänsä niinkuin tulen liekki.
Ei siis juutalainen lainkaan...
Tuo kuvaa Jeesusta YLÖSNOUSSEENA ja KIRKASTETTUNA, kun hänen kehonsa oli jo muuttunut. Maan päällä hän oli ihan standardi direktiivijuutalainen.
vaan albiino.
"VALKOISET niinkuin valkoinen villa, niinkuin lumi, ja hänen silmänsä niinkuin tulen liekki. "
Albiinolla ei ole pigmenttiä ja hänen silmänsä ovat punaiset! "..hänen silmänsä niinkuin tulen liekki."
Hiukset kuvataan " valkoiset kuin villa" siis hiuksissa ei ollut pigmenttiä.
Mitäs pahaa siinä on?
Tai on sikäli, että uskovat eivät tietenkän voi edes keskustella asiasta, joka on tabu.