Onko kenelläkään tietoa, meneekö autonosista tullia ja veroja, jos niitä tilaa postitse EU:n ulkopuolelta (eli Virosta).
Autonosia
Mimmi
6782
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Sama on ollut mielessäni. Toisin kokonaisen auton vara osiksi vanhalleni. Senhän voisi vaikka ajella tänne, purkaa ja myydä osina ellei itse tarvi kaikkia osia. Näistähän ei mene veroa eikä autoa ole pakko tullata liikenteeseen tulevaksi. Eihän romusta veroa makseta?
Tietenkään en vaihda yli 50% osista vanhaani.
Eikö tämä onnistukin?
Niin Virosta tuotuun onkin eri säännöt. Niistä menee tullia. Määristä en tiedä. EU:sta pitäis saada tuoda osia ilman veroja tai tulleja.
Näin se on. Autovero maksetaan liikenteeseen otettavasta autosta.
Eli jos tuot kärryllä/hinautat varaosiksi romun niin eipä lankea vero. Jos suomalaisena joudut rajalla ottamaan suomi-kilvet ei tietoa seuraako/valvooko tulli mitä autolle teet. (Tällöinhän olet tarkkaan ajatellen ottanut Suomessa liikenteeseen ja napsahtaa vero).
Tarkoitukseni on tuoda VAIN osia (pahvilaatikoissa)ei koko autoa varaosiksi. Ja haluan tietoa, meneekö tullia ja alv:tä näistä osista.
Auton osista taulukot ovat vasta tekeillä. Alustavien tietojen mukaan esim. irtokipinät bmw 325i vm. 91-98 = 28 %, paukkulaakerit opel astra vm.97 = 32%, kiertokangen kyhnyttäjä Volvo v40 v. 96-02 18 %. Tullin mukaan taulukot ovat valitettavan laajat, vasta joitain yksittäisiä tietoja aletaan saamaan tullin sivuille. Joitain merkkikohtaisia (hyundai, daewoo ja maserati)tietoja aletaan saamaan tullin sivuille marraskuuhun 2006 mennessä. Pelkäävät kuitenkin että tiedonsiirrossa vuosimalleissa 95-02 on hieman teknisiä ongelmia ;o)
Ajelen auton laivaan ja ruuvailen vaikka varalta päälimmäisiä osia irti ettei varmasti ole ajokunnossa kun tulee maahan. Pukkaan satamassa traileriin ja siirtelen romut tonteille. Aivan rauhassa voi tulli tutkia minne osat menivät, voin vaikka pitää kirjaa joka osasta. Korinvaihtoonkin menee vain jotain 35%, joten kolariautonkin tekee kun vähän tekniikkaa ja sisustusta on jäljellä. Tämä tuli mieleeni vain siitä että erääseen saksalaiseen 95 autoon vaihdelaatikko maksaa yli 2000€ ja käytettyä ei saa edes Saksasta. 5000€ maksaa koko vekotin Saksassa. Jos napsis vaikka ilmastoinnin itselleen ja jos menee heittämällä vähän isompi kone, minkä voi valita Saksasta samaan hintaan niin saa taas vanha taksi uutta puhtia. Loput osat menee ajan myötä pörssi-ilmoituksilla, lasit ja pellit sekä nippelit. Suomiauto saa tekohengitystä.