Huomenna loppui sitten tuontikatsastaminen. Tullimiehille on riittänyt jo pitkään moikkaus ja huomisesta alkaen auton voi laittaa verolle, kunhan saksalaista leimaa riittää. Sunnuntaina ois itsellä lento ja tiistaina takas. Kiva yhdistää duuni ja auton haku. Voipi olla että nyt suomeen mukanani tuleva auto on alunperin uudenkaupungin 2000-lukulaista vuosikertaa. =)
Huomenna loppuu
....
91410
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
En tunne näitä asioita, mutta kirjoituksesta saa kuvan, että käytetyn auton voi tuoda maahan ja ajaa sillä laillisesti ilman täällä tehtävää katsastusta mikäli se on katsastettu siinä maassa josta se on ostettu. Näinkö asia pääpiirteittään menee. Tiedätkö miten asia on moottoripyörän suhteen, niillähän ei olevuosikatsastusta.
taitaa ennen lehmätkin lentää...
Tosin vasta Puolassa,sai EU:lta huomautuksen maahantuontikatsastus vaatimuksestaan,syynä juuri tuo että ei perusteita vaatia erillistä maahantuontikatsastusta autosta joka on EU-tyyppihyväksytty ja katsastus on voimassa vaikka tehty toisessa EU-maassa.
Hollanti ja suomi, tuomio tuli. Maahantuonnin yhteydessä velvoitettu rekisteröintikatsastus on sitten loppu.
kiitos!
http://tinyurl.com/2ntr4h
vuosikatsastukseen pätee suomen säännöt katsastusvaatimuksista ja kyllä autosi kyylätään pilkulla onko valot ja muut suomen asetuksen mukaisiet ja sille ei eu voi mitään sori vaan.
liki parisataa teuroa korjauksiin siihen katsastukseen mikäli tarvetta ilmaantuu.
Tosin itse ostan sellaisen auton joka todettu vähävikaiseksi jo uutuuttaan sekä käytettynä.
Uudehkot menee leimalle melkein 3 vuoden ikäisinä, joten moni auto on jo vaihtanut omistajaakin.