Alkuviikosta Jaba kehotti minua kommentoimaan sitä, kuinka hoitoala ylistää Kokoomuksen tasa-arvotupoa ja sen historiallisuutta hyväksyttyään eilen työehtosopimuksen.
Nyt täytyy valitettavasti sanoa, että vähän vaikea kommentoida asiaa, kun olen lukenut päivän lehdet. Niissä sanotaan, ettei hoitoala ole tehnyt mitään sopimusta. Tehyn kokoomuslaisen puheenjohtajan kommentit ovat haalitusta kohtaan kitkerän katkeria. Hoitoalalla odotellaan nyt jo lakkoa.
No, kerankos sitä erehtyy, Jaba.
Nyt täytyy valitettavasti sanoa, että vähän vaikea kommentoida asiaa, kun olen lukenut päivän lehdet. Niissä sanotaan, ettei hoitoala ole tehnyt mitään sopimusta. Tehyn kokoomuslaisen puheenjohtajan kommentit ovat haalitusta kohtaan kitkerän katkeria. Hoitoalalla odotellaan nyt jo lakkoa.
No, kerankos sitä erehtyy, Jaba.
Vastaukset 12
Vanhimmat
http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/arkistot/kotimaa/2007/09/563144
Palomäki on kepulainen, Laitinen-Pesola kokoomuslainen.
Kokoomuslaisilla ja keskustalaislla on oikeus taistella etujensa puolesta, vaikka heidän puolueensa ovakin hallituksessa.
Nythän ei enää ole kyse rahasta, vaan hoitajien itsenäisestä neuvotteluoikeudesta.
Kenen vika oli se, että valtion potti jakaantui lähes kaikille? Lisäraha 150.000.000 miljoonaa olisi kyllä ollut varmasti riittävä hoitoaloille. Kokoomus ei jaosta päättänyt, olisikohan ollut niin, että kaverille ei hyväksytty enempää. Tietysti, jos MPP on sitä mieltä,että jakotapa oikea ja sillä olisi pitänyt saada hoitajille 500 euroa/kk (tätä kukaan ei ole luvannut), niin sitten olisi pitänyt antaa 2 - 3 miljardia euroa. Siihen olisi mennyt jo koko demarien lupaussumma. MPP:n mielestä hyväksyttävät summat ovat siis 0 euroa (SDP:n lupaus) ja 2 - 3 mrd euroa (Kokooomuksen kuviteltu lupaus).
SuPerin Juhani Palomäki: Keskusta ja kokoomus pettivät meidät
Suomen lähi- ja perushoitajaliitto SuPerin puheenjohtaja Juhani Palomäki on hyvin vihainen.
- Hallituspuolueiden edustajat ovat pettäneet hoitajat. Hoitajia on höynäytetty. He (kokoomus ja keskusta) saivat vaalivoiton höynäyttämällä äänestämään näitä puolueita.
Hän muistuttaa siitä, että kansanedustajaksi nousi maaliskuussa monta sellaista, jotka lupasivat paljon lisää palkkaa hoitajille.
- Nyt kun on vaalilupausten lunastamisen paikka, hoitajille ei rahaa löydykään Ne pettivät meidät. Jättivät täysin yksin. Ne ottivat vain sen vaalivoiton. Toivottavasti seuraavissa kunnallisvaaleissa hoitajat osaavat tehdä tämän perusteella johtopäätöksiä, mitä puolueita äänestävät, Palomäki toteaa.
- Hallitusohjelmaan tuli kirjaus tasa-arvoerästä. Sanottiin, että se on historiallinen kirjaus. Voi olla, että Vanhasen ja Kataisen kirjaus on historiallinen, mutta sillä ei ole mitään virkaa.
SuPerin puheenjohtaja Palomäki mielletään keskustalaiseksi.
- Työskentelen jäsenten parhaaksi. Meitä on petetty. Olen jäsenten asialla, en puolueen. Tässä asiassa en ajattele keskustapuolueen asiaa, hän tekee selväksi.
http://www.ylioppilaslehti.fi/2000/09/22/hoitajapomo-vaatii-rahaa/
Jostain syystä on helpompi haukkua hallitusta kuin muita järjestöjä. Hallitus voi vain myöntää rahaa, ei määrätä jakotavasta. Ilmeisesti näillä puheilla pyritään saamaan lisärahaa hoitajien lakon aikana. Silloinhan käsitellään vain hoitajien asioita ja lisäraha on mahdollinen. Ei totuus siitä miksikään muutu, vaikka ammattiyhdistysjohtajat sanovat mitä. Valehtelu ei heillä riipu puolueesta.
Kukaanhan ei ole puhunut hoitoalasta muuta kuin esimerkkinä koulutettujen, naisvaltaisten julkisen sektorin ammattialojen palkkojen jälkeenjääneisyydestä.
Media on hehkuttanut hoitajia.
Hallitusohjelma määritteli lisärahat koulutettujen, naisvaltaisten alojen muita suurempien palkankorotusten tukemiseen.
Näin kävi. Hoitajat eivät saaneet enempää kuin muutkaan koulutetut naisvaltaiset alat.
Kaverille ei hyväksytty enempää. OAJ:n puheenjohtaja Kangasniemi on sen sanonut suoraankin, jopa uhaten opettajien lakolla, koska hänen mukaansa kunta-alalla ei ole varaa suosia ketään toisten kustannuksella ja synnyttää uusia palkkakuoppia vanhojen tilalle. Opettajatoimihan on erittäin naisvaltainen ala kunnallissektorilla ja hyvin alipaolattu työn vaativuuteen ja vastuullisuuteen nähden.
Tässä tilanteessa on hyvä katsoa, mitä mediaa siteeraa.
Lähdekriittisyyttä siis tarvittaisi.
Mielenkiintoista ottaa ajankohtaiseen keskusteluun 7 vuotta vanha haastattelu.
Ei kai ne Palomäen sanat muuksi muutu, jos ne julkaistaan vaikka Nykypäivässä?
Olin alkuviikosta optimisti. Siitä saa yleensä kuulla jälkikäteen.
Mutta ehkä sinäkin olet omia lehtiäsi lukiessasi pannut merkille, mikä on hoitajien tryötaistelun perimmäinen aihe.
Hoitajat eivät taistele "kokoomuksen tasa-arvotupon" vuoksi, eli siksi, että "valtio maksaisi kokonaan sen palkankorotuksen, jonka hoitajat saavat yleisen linjan päälle".
Hoitajat taistelevat siitä syytä, että hakuavat saada TEHyn ja Superin irti kunta-alan jäykästä työsopimusjärjestelmästä, etteivät olisi koskaan enää sidoksissa kunta-alan muiden ammattiryhmien jarrutukseen silloin, kun on hoitajien omista eduista kyse.
Tämä on hoitoalan koulutettujen, vastuullista työtö tekevien naisten itsenäisyystaistelu muun ay-mafian jäykkyydesta, jossa käytetään "muita suurempaa palkankorotusta" taisteluvälineenä.
Jos antaisin uuden ennustuksen, niin uskaltaisin sanoa, että hoitajat tyytyvät työnantajan nykyiseen palkkatarjoukseen, jos saavat itsenäisyyden, eli oikeuden jatkossa neuvotella itse omista tuöehtosopimuksistaan.
Näin sanoisi Jäbäkin.