Arvoisa OpetusMinisterimme todella viisaasti poistaisi opiskeluoikeuden huumeongelmaisilta. Tämän tason päätöksentekoa maassamme tarvitaan.
http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Sarkomaa poistaisi opiskeluoikeuden huumeongelmaisilta/1135230450243
Mielestäni tulisi myöskin KIELTÄÄ:
-Työnarkomaaneilta työnteko
-Köyhiltä mahdollisuus lotota
-läheisriippuvaisilta sosiaaliset kontaktit
en osallistu seuraaviin eduskuntavaaleihin ehdokkaana.
http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Sarkomaa poistaisi opiskeluoikeuden huumeongelmaisilta/1135230450243
Mielestäni tulisi myöskin KIELTÄÄ:
-Työnarkomaaneilta työnteko
-Köyhiltä mahdollisuus lotota
-läheisriippuvaisilta sosiaaliset kontaktit
en osallistu seuraaviin eduskuntavaaleihin ehdokkaana.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Onneksi jokuon tullut tolkkuunsa,en minä ainakaa halua minkään narkomaanin käsiin terveyskeskukseen tai sairaalaan.
Pitäisikö rattijuopojen antaa ajella myös liikenteessä ja autokouluissa.
Oletko jonkun sortit narkomaani vai miksi vaadit narkomaaneille oikeutta heilua ruiskujen ja lääkkeitten kanssa oppilaitoksissa?
Ihan oikein. Huumeongelmainen aiheuttaa poissaoloillaan ja mahdollisesti arvaamattomalla käytöksellään haittaa jo opiskeluaikana. Sen lisäksi opiskelupaikka vaarantuu ja se taas maksaa koululle/valtiolle/veronmaksajille kymmeniä tuhansia euroja. Tämä tietenkin koskee kaikkia keskeyttäneitä opiskelijoita, mutta sitä ei jostain syystä ymmärretä.
Työntekijänä huumeongelmainen on suorastaan vaarallinen. Vai ottaisitko itse töihin huumehemmon?
on tälläkin hetkellä työelämässä?
Jopa kokkelia vetäviä on joht,tasolla.
päässyt töihin?
Niin, taideopistoissahan kävisi opiskelijakato.
Ämmät saa tälläisiä älyn väläyksiä. Onko todella
asiaa siinä että jos jää kiinni huumeiden käytöstä työpaikalla, kuten kofeiini piriste. Tai Guaraana Tauriini energia juomassa. Niin kyseenalaistetaan kaveri. Ai että ainoastaan laittomien huumeiden kohdalla. No hyvä pointti, CANNABIS LAILLISTETAAN LÄHIVUOSINA! Tieteellisen näytön perusteella. Alkoholi taas tehdään tunnetuksi kehon rappeuttajana ja aivosolujen tuhoajana. Tälläistä muutosta on tapahtumassa parhaillaan maailmalla. Ja sun mielestä tietysti Cannabis ei koskaan voi olla vapaa. Niin, sä oletkin ämmä joka ei asioista tiedä, eikä ole pätevä virkaansa. Sun aikas on 3 vuotta tossa toimessa, ja hädintuskin saat mitään aikaiseksi.
Mitä taas tulee lääkkeiden yleiseen väärinkäyttöön. Niin seuraa vaan kannanottojani, niin aikaisempia kuin tulevia. Ja tiedä että asia on jo hoidossa. Sillä se on todella suuri ongelma. Mutta toi sun älyn väläys, ei todellakaan ole oikea ratkaisu. Paljastit vaan ajatuksen juoksun joka ei kelpaa maan asioista päättämiseen kansan puolesta.
ARE YOU HURRY SOON, KUN KUULET ALPO RUSIN KOHTALON. MÄ PALJASTAN ASIOITA ETUKÄTEEN. JA TUO TIETO ON SOON KAIKKIEN MIELEEN. KAVERI JOKA TIETÄÄ ASIOITA KANSAKUNNASSA VARMUUDELLA, ON LUOTETTAVA, JA PERIKSI ANTAMATON. THATS ME, BOY FROM MY MOTHER SUKUPUU. POIKKI PÄITÄ JA PINOON LUITA. ONKS MUKANA PORUKKAA, KUN UUSI MAAILMAN JÄRJESTYS RULETTAA. HOUDI HAUDI HÖKÖ MÖKÖ, KURRIN PURRIN PERKELE! MÄ SAAN AINA NÄITÄ ILON KOHTAUKSIA, KESKEN MUN ESITYKSEN. VITUTTAAKO VÄKEÄ, JOKA HUOMAA KELVOTTOMUUTENSA HALLITSEMISESSA. NÄIN SE MENEE JOKA TAPAUKSESSA. SALUT
Työnarkomaanit ovat suuri ongelma yhteiskunnassa.
Työnarkomaani tekee alinomaa työtä ja usein turhaakin työtä vain tekemisen ilosta.
Jos työholisti saataisiin ajattelemaan muutakin kuin työtä, voisi hänen työtään jakaa useammalekkin ja hän ei uupuisi. Loppuunpalaessaan hän tulee kalliiksi yhteiskunnalle ja on myös liikenteessä vaarallinen kun kaahaa ajatellen vain työtä