ojentajille treeni

sanokaapas

eli tiedättekö mitään hyviä ja tehokkaita liikkeitä ojentajille. kun pitäis saada vähän muotoa niihinkin :D

8

4331

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ojentajat...

      ...eivät tarvitse suoraa treeniä, ne saa tarpeeksi rasitusta punnerrusliikkeissä.

      • 52 cm tumppu

        Vain kynäniskat eivät tee ojentajille liikkeitä.

        Parhaat liikkeet on:
        - Ranskalaiset punnerrukset maaten/istuen/seisten levytangolla tai yhdellä kädellä käsipainolla tai kaksin käsin yhdellä käsipainolla
        - Ojentajaliike taljassa
        - Kickpack käsipainolla toinen jalka penkillä
        - Dippi
        - Penkkipunnerrus kapealla otteella

        Tee kaksi-kolme eri liikettä jokaisessa ojentajahatjoituksessa, niin räjähtävät kasvuun.


    • O. Jentaja

      Seiso suorana ja punnerra käsipainoa yhdellä kädellä lavan takaa ylös. Voit tehdä myös kahdella kädellä. En ole parempaa ojentajaliikettä löytänyt.

      • käänärpää naksuu

        jos teen tommosta liikettä...haittaako se


      • älä tee missään nimessä
        käänärpää naksuu kirjoitti:

        jos teen tommosta liikettä...haittaako se

        pään yli ojennuksia jos kyynärpää reistailee! yhden käden ojentajapunnerrus pään takaa on yksi turhimpia liikkeitä muutenkin, siinä ei voi käyttää raskaita painoja ilman kyynärpääongelmia.

        parhaat ojentajaliikkeet on kapea penkkipunnerrus ja dippi, jotka ottaa hyvin myös rintaan ja olkapäihin..


    • massaaojentajiin!!!

      Mielestäni pääliikkeenä ranskis makuulla ja dippi ovat ojentajien kuningasliikkeitä.
      Kapea penkki myös tehokas.
      Viimeistelyyn kickpack ja taljapunnerrus narulla tai tangolla...

      • tarkoitat

        ranskis makuulla ja kickpackilla ja taljapunnerrus narulla tai tangolla:D...en oikeen tiedä paljoo urheilu sanastoo


    • PS

      Kirjotetetaas ny vaikka vanha onkin niin että jos joku lueskelee... siis ojentajille ihan tehokasta on tehdä penkkipunnerrus maassa kapealla otteella.
      Toinen tapa on tehdä dippejä, kapealla ottellaa ja lisätä ajan mukaan toistojen määrää. Sitten voi tehdä vaikka punnerruksia kädet yhdessä eli erittäin kapealla otteella. Mielestäni penkkipunnerrus ojentajille on kaikkein tehoikkain.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä

      ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi
      Maailman menoa
      87
      2682
    2. On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää

      jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole
      Maailman menoa
      52
      2618
    3. Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus

      jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.
      Maailman menoa
      68
      2578
    4. Belfastissa käynnissä kunnon persuilu

      Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä
      Maailman menoa
      79
      2478
    5. Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa

      asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu
      Maailman menoa
      77
      1999
    6. Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään

      Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl
      Maailman menoa
      48
      1995
    7. Persujen kannatusromahdus tekee kesästä 2026 nautinnollisen

      Satoi tai paistoi, niin Suomen kansalaisella on kuluvana kesänä syytä hymyyn. Niin upealta tuntuu persujen kannatusroma
      Maailman menoa
      140
      1843
    8. Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille

      Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve
      Maailman menoa
      29
      1412
    9. Martina Aitolehti läpäisi Erikoisjoukot - Tilittää umpirehellisenä kuvauksista

      Martina Aitolehti selvisi Erikoisjoukot koulutuksesta. Hän myös malttoi pääosin pitää mölyt mahassaan, vaikka saikin ko
      Kotimaiset julkkisjuorut
      32
      1399
    10. Mitä tapahtui?

      Mitä tapahtui keskiviikkoiltana kun oli paljon hälytysajoneuvoja ja mediheli?
      Kiuruvesi
      17
      1319
    Aihe