eli tiedättekö mitään hyviä ja tehokkaita liikkeitä ojentajille. kun pitäis saada vähän muotoa niihinkin :D
ojentajille treeni
8
4252
Vastaukset
- ojentajat...
...eivät tarvitse suoraa treeniä, ne saa tarpeeksi rasitusta punnerrusliikkeissä.
- 52 cm tumppu
Vain kynäniskat eivät tee ojentajille liikkeitä.
Parhaat liikkeet on:
- Ranskalaiset punnerrukset maaten/istuen/seisten levytangolla tai yhdellä kädellä käsipainolla tai kaksin käsin yhdellä käsipainolla
- Ojentajaliike taljassa
- Kickpack käsipainolla toinen jalka penkillä
- Dippi
- Penkkipunnerrus kapealla otteella
Tee kaksi-kolme eri liikettä jokaisessa ojentajahatjoituksessa, niin räjähtävät kasvuun.
- O. Jentaja
Seiso suorana ja punnerra käsipainoa yhdellä kädellä lavan takaa ylös. Voit tehdä myös kahdella kädellä. En ole parempaa ojentajaliikettä löytänyt.
- käänärpää naksuu
jos teen tommosta liikettä...haittaako se
- älä tee missään nimessä
käänärpää naksuu kirjoitti:
jos teen tommosta liikettä...haittaako se
pään yli ojennuksia jos kyynärpää reistailee! yhden käden ojentajapunnerrus pään takaa on yksi turhimpia liikkeitä muutenkin, siinä ei voi käyttää raskaita painoja ilman kyynärpääongelmia.
parhaat ojentajaliikkeet on kapea penkkipunnerrus ja dippi, jotka ottaa hyvin myös rintaan ja olkapäihin..
- massaaojentajiin!!!
Mielestäni pääliikkeenä ranskis makuulla ja dippi ovat ojentajien kuningasliikkeitä.
Kapea penkki myös tehokas.
Viimeistelyyn kickpack ja taljapunnerrus narulla tai tangolla...- tarkoitat
ranskis makuulla ja kickpackilla ja taljapunnerrus narulla tai tangolla:D...en oikeen tiedä paljoo urheilu sanastoo
- PS
Kirjotetetaas ny vaikka vanha onkin niin että jos joku lueskelee... siis ojentajille ihan tehokasta on tehdä penkkipunnerrus maassa kapealla otteella.
Toinen tapa on tehdä dippejä, kapealla ottellaa ja lisätä ajan mukaan toistojen määrää. Sitten voi tehdä vaikka punnerruksia kädet yhdessä eli erittäin kapealla otteella. Mielestäni penkkipunnerrus ojentajille on kaikkein tehoikkain.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joskus mietin
miten pienestä se olisi ollut kiinni, että et koskaan olisi tullut käymään elämässäni. Jos jokin asia olisi mennyt toisi244716- 883724
Ryöstö hyrynsalmella!
Ketkä ryösti kultasepänliikkeen hyryllä!? 😮 https://yle.fi/a/74-20159313483125- 542667
- 2062621
- 512599
Sukuvikaako ?
Jälleen löytyi vastuulliseen liikennekäyttäytymiseen kasvatettu iisalmelainen nuori mies: Nuori mies kuollut liikenne322400- 1522338
- 311955
Avustettu itsemurha herättää vahvoja tunteita - Laillista Sveitsissä, ei Suomessa
Hilkka Niemi sairastaa harvinaista PLS-sairautta. Hilkan on elettävä loppuelämänsä parantumattoman sairauden kanssa, jok1081539