Voiko mp3 muutta acc -tiedostoksi? Jos voi niin millä ja miten?
mp3 - acc
6
2068
Vastaukset
mp3 tiedoston voi muuntaa aac tiedostoksi. Kun muutetaan pakattu tiedosto toiseen pakattuun laatu hieman kärsii.
Tähän tarkoitukseen on olemassa muuntosoftia. Jotkut ripperitkin sisältävät sellaisen. Eräs sellainen on Easy CD-DA Extractor. Selöytyy täältä:http://www.poikosoft.com/- ilmainen on
Lataat vain Applen sivuilta iTunesin joka osaa imuroida kirjastoon koneelta löytyvät mp3-tiedostot.
Sitten vain valitset haluamasi tiedoston hiiren oikeanpuoleisella näppäimellä ja näkyviin tulee lista vaihtoehdoista joista yksi on "muunna AAC-tiedostoksi"
Häviöllisesti pakatun ja pahimmassa tapauksessa aika heikkolaatuisen mp3:en pakkaaminen uudestaan ei paranna laatua sitten yhtään. - ajattelemaan:
mp3:ia on turha muuksi muuttaa, laatu huononee varmasti ja virheet voi tulla korvin kuultaviksi.
AAC 128kbps vastaa laadultaan noin 160kbps (VBR) mp3:sta. Sitä vaan ei taida muut kuin Apple käyttää, lienee Dolby:lta lisensoitua tekniikkaa.
Eli jos haluaa käyttää muuallakin kuin iPodissa, kannattaa toistaiseksi harkita pysymistä mp3:ssa ja käyttää vaikka reilumpaa bitratea, esim. 160 ... 192 kbps tai kultakorville suurempaa.- MinnaO
Nokian 5500 kännyyn olis tarkoitus siirtää musaa. Ei ota vastaan mp3.
- ajattelemaan:
MinnaO kirjoitti:
Nokian 5500 kännyyn olis tarkoitus siirtää musaa. Ei ota vastaan mp3.
"Musiikkisoitin tukee MP3-, AMP-, AAC-, eAAC - ja WMA-tiedostomuotoja"
Kyllä tuon mukaan mp3 pitäisi toimia kivuttomasti. - omat softat mukana
MinnaO kirjoitti:
Nokian 5500 kännyyn olis tarkoitus siirtää musaa. Ei ota vastaan mp3.
Ottaa se suoraan mp3:ia mutta mukana tulevilla softilla voit muuttaa kappaleet eAAC aka AAC v2 muotoon joka on helkkarin paljon tehokkaampi kompressio alhaisilla bittinopeuksilla.
Testeissä jopa 48-84kbps eAAC on vastannut 128kbps mp3:sta.
Mutta ongelma on edelleen sama eli kertaalleen häviöllisellä mp3:lla kompressoitu softa heikkenee entisestään jos se kompressoidaan uudestaan ihan riippumatta siitä millä se tehdään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t897179- 353801
- 453390
Kauan säkin jaksoit
Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐402542- 412312
- 2082296
- 1222202
Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?292129Mietin tässä T....
Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..241868- 401779