Niinistön voimakas esiintulo juuri nyt viittaa että tämä "Bushin ottopoika" on taannoisen provokaation takana. Puheet erikoissuhteista Bush-hallintoon alkavat saada sisältöä kun suomalaisia ajetaan lammaslaumana Afganistanin miinakenttään. Rauhanpolitiikka katkolla on suomennus Niinistön "uudelle ulkoplitiikalle".
Häkä Salen kätyri?
takapenkiltä
1103
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Halonen: Tilanne Afganistanissa huonontunut
19.09.2007 14:34
Suomalaisia rauhanturvaajia vastaan tehtiin viimeksi eilen pommi-isku Afganistanissa.
Presidentti Tarja Halosen mielestä tilanne Afganistanissa on entisestään huonontunut. Hänen mukaansa on olemassa merkkejä siitä, että aiemmin vähemmän vaarallisina pidetyt alueet ovat tulleet terrorin kohteiksi.
Suomalaisia rauhanturvaajia vastaan tehtiin viimeksi eilen pommi-isku Pohjois-Afganistanissa. Tienvarsipommi räjähti, kun ajoneuvosaattue oli saapumassa Mazar-e-Sharifiin. Kukaan ei haavoittunut räjähdyksessä.
Halonen muistuttaa, että yksittäisten tapausten perusteella ei tehdä päätöksiä rauhanturvajoukkojen vetämisestä pois maasta. Hän katsoo kuitenkin, että Afganistanin tilanne on selvitettävä tarkoin ensi viikolla alkavassa YK:n yleiskokouksessa.
(MTV3-STT)