Kävin katsastamassa vaununi, mutta hylky tuli!
Mulla on kaksiakselinen solifer 5602i vm.89.
Kun katsastaja veti käsijarrua, niin jarrun teho oli riittämätön.
Miten voin säätää tai korjata jarruja, mitä pitäisi tehdä?
Vaunun edessä, aisan etupäässä on jonkinlainen säätö, mutta se ei auta.
Mulla on kaksiakselinen solifer 5602i vm.89.
Kun katsastaja veti käsijarrua, niin jarrun teho oli riittämätön.
Miten voin säätää tai korjata jarruja, mitä pitäisi tehdä?
Vaunun edessä, aisan etupäässä on jonkinlainen säätö, mutta se ei auta.
Vastaukset 5
Vanhimmat
pyörälaakerit.
Kysyin että miten jarru säädetään?
Jarrukilven takana pitäisi olla pultti, tai mutteri.
Kun sitä kiristää, niin kartio työntää jarrukenkiä kauemmaksi ja sen alkaa tuntea pyörää pyörittämällä kun ottavat kiinni rumpuun. Jos säätää liian tiukalle, niin pitää vähän kiertää takaisin päin ja kopauttaa vasaralla vähän sisäänpäin.
tämä siksi, että kartio ei jää panttaamaan eikä palaudu säädön löysäämisestä huolimatta.
Pitää tarkastaa, että jarruaisa on täysin ulkona ja käsijarru ei ole yhtään päällä.
MISSÄÄN VAIHEESSA EI SAA PYÖRÄYTTÄÄ TAAKSEPPÄIN, sillä silloin peruutusautomatiikka päästää kengät kauemmaksi ja voi tulla säädetyksi liian tiukalle.
Kun sitten kengät ajossa palautuvat normaaliin asentoo, niin jarrut makaavat päällä ja palavat.
Työn iloa.
Oikein kirjoitti Caravaanari.
Kävin vaununi (1-akselinen) kanssa tänään katsastuksessa. Varmistin jarrujen kunnon siten, että kiristin jarrun rumpuun kiinni siten että voin käsin juuri ja juuri liikuttaa pyörää ja sen jälkeen irroitin puoli kierrosta. Tein aivan samanlaisesti molempiin pyöriin. Tulos: molemmissa pyörissä täysin yhtä suuri kitka mittarinkin mukaan eikä kumpikaan puoli laahannut. Muutenkin 12-vuotias vaunu huippukunnossa! Läpi meni kehujen kera.
Älä säädä/kiristä ensimmäiseksi jarruja käsijarrusta, vaikka siinä onkin säädettävä aisa. Ensin pitää säätää jarrut rummuista oikein ja jos käsijarru ei toimi kunnolla, vasta sitten saa säätää sitä aisaa. Muista tarkistaa, että jarru ei jää yhtään laahaamaan kiristyksen jälkeen. Silloin käsijarrun aisa on säädetty liian tiukaksi. Tarkistavat senkin katsastuksessa ja toiseksi se kuluttaa jarrukenkiä epänormaalin paljon.
Iisi homma mikäli tekniikan taju käsissä ja päässä.
Jarrujen säätö onnistui, kiitos neuvoista!