Auttakaa esseen kirjoittajaa

please!

Minun pitäisi kirjoittaa essee vertailemalla eri kirkkojen (roomalaiskatolinen, luterilainen, reformoitu ja ortodoksinen) näkemyksiä yhteiskunnasta ja kirkkojen vaikutusta yhteiskunnallisiin asioihin.

En osaa aloittaa, enkä tiedä mistä kirjoittaa. Voisiko joku asiasta enemmän tai vähemmän tietävä auttaa? :)

5

861

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kolme tärkeää asiaa

      Eipä erityisen helppo aihe, mutta kannattaa miettiä ensin, mitkä asiat ovat uskonnon kannalta tärkeitä tukipilareita yhteiskunnassa, voit lähteä liikkeelle vaikka perheestä ja siitä, miten sen paikka ja ihmissuhteet siinä on määritelty eri kirkkokunnissa(aviomiehen ja vaimon suhde, lasten suhde vanhempiin, yksilön suhde jumalaan, maallikot ja munkit/nunnat jne).

      Mitkä kirkkoon (etenkin luterilaiseen ja roomalaiskatoliseen) liittyvät asiat ovat olleet paljon uutisissa viime aikoina?

      Jos asia kiinnostaa syvemmin, niin vilkaise vaikka Elina Vuolan kirjaa "Köyhien jumala".

      • avusta!

        Kiitos avusta :) Tuo helpottaa varmasti työntekoa.


    • Villehart

      Jos joutuu vertailemaan, kannattaa tehdä itselleen taulukkoa, jossa kirkkojen näkemykset aiheista tulevat selkeästi esille. Sen pitäisi helpottaa mukavasti, kun rakennetta olemassa. Tsemppiä esseesi tekoon!

    • apua tästäkin?

      Hei! Pari vinkkiä: katol.kirkko on ylikansallinen, se on suhteessa valtioon itsenäisempi ja riippumattomampi kuin esim. lut.kirkko, joka on monessa maassa ollut ns. valtiokirkkomuodossa. Luterilaisuutta luonnehditaan esivaltakuuliaiseksi ( joskus äärimmilleen, kuten murheellista kyllä Natsi-Saksassa). Kuitenkaan luterilaisuuden mukaankaan valtiota ei tule totella, jos se rikkoo Jumalan tahtoa. Kummankin kirkon mukaan ns. yhteiskunnalliset asiat kuuluvat luonnonoikeuden, siis terveen järjen piiriin. - Reformoitu ajattelu kulkee toisella tapaa: siellä on ollut ihanteena "rakentaa Jumalan valtakuntaa jo tänne maan päälle", tämä on näkynyt siinä, että perinteisten reformoitujen maiden lainsäädäntö oli ennen vanhaan raamatun läpitunkema toisin kuin esim. lut. maissa. Myös se käsitys, että ihminen voi jo täällä eläessään kokea Jumalan siunauksen konkreettisella tavalla on johtanut aktiivisen ja yritteliään ihmisihanteen syntyyn ( siis jos menestyt, se on merkki siunauksesta) Sosilogi Max Weber on kirjoittanut tästä kuuluisan kirjansa, jossa hän näkee tämän reformoidun ajattelun vaikuttaneen rarkaisevasti kapitalismin syntyyn. Meilläkin puhutaan protestanttisesta työmoraalista ( se on reformoitua perua ei luterilaista, vaikka luterilainen työmoraalikin on jo käsite) . Onnea esseellesi. H.H.

    • Kauris

      Olisiko tästä apua?

      Uskonnoilla ja varmasti sitä kumoavilla aatteilla on suuri vaikutus kansan luonteeseen ja käyttäytymiseen. Kuinka rehellinen kansa on? Toimivatko yhteiskunnassa hyvin esim. pankki, poliisi, vakuutuslaitokset ja erilaiset perusrehellisyyttä edellyttävät toiminnot? Otan esim. maassamme vuosikymmeniä käytössä olleen maidot tien oheen meijerille vietäviksi ja paluupostissa voit ja jopa matotili. Toimisiko tällainen esim. Venäjällä (ortodoksit), Italiassa
      (room. katolilaisuus), Sveitsissä (reformoidut)
      jne.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      309
      6682
    2. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      65
      3719
    3. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      203
      3066
    4. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      24
      2737
    5. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      74
      1912
    6. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      146
      1652
    7. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      204
      1630
    8. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      120
      1518
    9. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      163
      1511
    10. Mies, ajattelemmekohan toisiamme juuri nyt?

      Olet mielessäni, vanhempi mies
      Ikävä
      89
      1398
    Aihe