Preterismin ja futurismin heikkoudet 6

UnaFortuna

Preteerisen eli aikahistoriallisen tulkinnan arveluttavuus on jo yksin siinä, että se on syntynyt protestanttisen tulkinnan vasta-painoksi.
Edelleense kieltää ennustuksen Jumallisuuden. Se ei usko ihmeeseen. Vaikka profeetta kuvaa tapahtumia aina Kristuksen aikaan asti, se selittää ennustukset vain profeetan omaa aikaa tarkoittavaksi ja esittää ennustukset paikkansa-pitämättömiksi.
Tämä selitystapa tarjoaa,kuten jokainen voi todeta, Ilmestyskirjasta ja sen lukuisista yksityiskohdista hyvin epätyydyttävän ja ristiriitaisen selityksen. Se tekee suuren erh-dyksen siinä, että se ei eroita Raamatun innoitettuja profeetallisia kirjoja ja Juutalaista ilmestyskirjallisuutta kyllin selvästi selvästi toisistaan. Suurta sekaannusta tulkinnassa tuottaa myös se, että babylonialaisia ja muita muinaistaruston aiheita pidetään ilmestyskirjan tärkeänä näky-aiheistona, vaikka ilmestyskirja on selvästi kasvanut Vanhan Testamentin profeetallisesta maaperästä, mitä tosiasiaa on jälleen alettu ymmärtää. Ilmestyskirjassa esiintyy joitakin samoja vertauskuvia kuin muinaistarustossa, mutta täysin sulatettuna Raamatun omaan henkeen, ja ne on siten myös tulkittava.
Futurismi eli oppi siitä, että ilmestyskirjan suuri pääosa täyttyy Kristuksen tulon lähei-syydessä 7 vuoden aikana, on samoin vastauskon-puhdistuksen tuote. Voiko tällaisen selityksen pohja olla terve? Sen ensimmäinen vakava virhe on, että se kieltää jatkuvan profetian. Ilmestys-kirjan tarkoitus on osoittaa seurakunnan jatkuvat vaiheet, mutta futurismin mukaan jää selittämätön ja outo satojen vuosien aukko alku-seurakunnan ja Kristuksen tulon välille. Åke Ström, joka hylkää hylkää historiallisen tulkinnan sanoo futurismista:"Tätä vastaan jo kirjan omat sanat, että Johannes oli nähnyt mitä tapahtuman pitää` (1:1)...ja totta on edelleen, että Ilmestyskirja sisältää paljon sellaista, joka epäilemättä tarkoittaa juuri aikojen loppua. Mutta olisi perusteellista koko kirjan väärinkäsittämistä, jos me näkisimme siinä yksin omaan ennustuksen maailmanlopusta". Uppenbarelse-boken och vår tid,s. 13. on vaikea ajatella, että ennustus hyppäisi seurakunnan kannalta mitä tärkeimpien aikakausien yli ja ennustaisi ja ennustaisi vain Jeesuksen salaisen tulon jälkeisiä tapahtumia, tehden siten väkivaltaa historian jatkuvaisuuden periaatteelle ja katkea-mattomille ennustussarjoille. Kuinka saataisiin 7:ään vuoteen mahtumaan valtavat seitsemän sinetin, setsemän pasuunan ja seitsemän vitsauksen tapahtumat, antikristuksen maailman-laajuinen hallinta ja uskovien vaino? Philip Mauro sanoo sanoo tutkittuaan futurismia perusteellisesti, että se on epäraamatullinen ja mielikuvitukseen perustuva. Hänen mukaansa se merkitsee radikaalista poikkeamista pois protes-tanttisten selittäjien näkemyksistä. Edelleen hän sanoo: "Eräs voimakas vastaväite, jonka näen futuurista käsitystä vastaan, on se, että se sammuttaa innostuksen tähän ihmeelliseen kirjaan työntämällä sen ennustamat asiat kauvaksi meistä ". The patmos Visions, s. 8,9. Jatkuu

3

214

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kait se olisi syytä muistaa sekin, että VT:n "maaperä" on itsessään kasvanut hyvin suureksi osaksi mm. Babylonialaisista lähteistä.

    • kirjoitan sinulle, vaikka

      Onko kivaa, kun harvat lukevat viestejäsi. Minäkin vastaan nyt viestiisi vaikken sitä edes lukenut. Näin kuitenkin keskustelu etenee hyppäyksittäin.

    • PROTEESIT JA UNAFUTURISMIT

      Minun ymmärrykseni ei riitä proteeseihin eikä UnaFuturismiin, mutta yksinkertaista Raamatun sanomaa minäkin saan julistaa.
      Hämmästyttävää vastustusta tässä julistustehtävässä saa kokea etenkin UnaJesuiittojen taholta.
      Ihan tässä kokee vaeltavansa Lutherin hengessä.

      MUTTA RAAMATTU ON MEILLE YKSINKERTAISILLE

      Ap. t. 24:14
      Mutta sen minä sinulle tunnustan, että kuljen sitä tietä, jota he sanovat lahkoksi, ja näin palvelen isieni Jumalaa: kaiken sen, mitä laissa ja profeettojen kirjoissa sanotaan, minä uskon.
      [Ap. t. 9:2, 18:25 | Ap. t. 26:22]

      Apt 15:10
      Miksi te siis nyt uhmaatte Jumalaa ja panette opetuslasten harteille ikeen, jota eivät meidän isämme emmekä me itse ole jaksaneet kantaa?
      [Luuk. 11:46; Gal. 3:10]

      Room. 10:4
      Kristus on näet lain loppu, ja niin tulee vanhurskaaksi jokainen, joka uskoo.
      [Ap. t. 13:38,39; 2. Kor. 3:6; Gal. 3:24].

      EN OLE EDES VIISAS

      Matt. 11:25
      Tuohon aikaan Jeesus kerran puhkesi puhumaan ja sanoi: "Minä ylistän sinua, Isä, taivaan ja maan Herra, siitä että olet salannut tämän viisailta ja oppineilta mutta ilmoittanut sen lapsenmielisille. [11:25-30: Luuk. 10:21,22 : Job 37:24; Ps. 119:130; 1. Kor. 1:26-29]

      Luuk. 10:21
      Silloin Pyhä Henki täytti Jeesuksen riemulla, ja hän sanoi: "Minä ylistän sinua, Isä, taivaan ja maan Herra, siitä, että olet salannut tämän järkeviltä ja viisailta mutta olet ilmoittanut sen lapsenmielisille. Näin sinä, Isä, olet hyväksi nähnyt. [10:21,22: Matt. 11:25-27].

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      157
      2475
    2. 79
      1056
    3. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      236
      997
    4. Mitä haluaisit kysyä

      kaivatultasi juuri nyt?
      Ikävä
      121
      966
    5. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      73
      803
    6. Olisitko valmis lähitulevaisuudessa

      Kohtaamaan minut mies?
      Ikävä
      76
      635
    7. Kissan kuolema

      https://youtube.com/shorts/lJznLVfBTxA?si=h-F1D4Arg4uGjGX- On tuo aivan uskomaton tapaus! Lähes 200 osanottoa ja surun
      Tuusniemi
      91
      573
    8. Haluatko J-mies jutella asiat selviksi vai jäädä palstalle haaveilemaan

      Kuten otsikko sanoo: Haluatko tavata ja jutella, jotta saadaan asioihin selvyys lopullisesti vai haluatko mieluummin haa
      Ikävä
      50
      556
    9. Miten on, luotathan siihen?

      Että vielä tehdään kiihkeästi sitä yhdessä... Tutulle naiselle.❤️‍🔥
      Ikävä
      38
      532
    10. Ei siitä mahdollisesta suhteesta

      saa kukaan tietää jos niin haluat❤️naiselle
      Ikävä
      36
      498
    Aihe