Kaksi kerrosta

Eikö olisi suurenmoista jos minulla olisi todella sellainen englantilaistyyppinen kaksikerroksinen talo. Asuisin tietysti siellä ylimmässä kerroksessa ja sinne yläkertaan johtaisivat kierreportaat. Totta kai minulla olisi hieno tamminen sherrykaappi joka olisi aina lukossa, varmuudenvuoksi. Minulla pitäisi myös olla hovimestari, hänen nimi olisi James, Charles tai George (lausutaan suunnilleen Gjoorge) Hän toimisi myös tarvittaessa autonkuljettajana ja puutarhurina.

Sitten minulla pitäisi olla sisäkkö tai palvelija. Ehkä ahneuksissani palkkaisin heitä kaksi, koska shillingin kurssi on tätä nykyä ennätyskorkea. No, joka tapauksessa palvelija loihtisi minulle aina maukkaita aamiaisia ja toisi lehden minulle valmiiksi pöydälle. Olisin hyvin tarkka siitä että palvelija niiaisi aina minulle.

Haaveena olisi myös, tai eihän tämä mikään haave ole, vaan tämmöisen täytyy kuulua yläluokkaiseen asumisviihtyvyyteen. Nimittäin tarvitsisin suuren emaliammeen, jossa aina välillä kylpisin ja ammeessa olisi ehdottomasti oltava leijonantassu jalat. Palvelijatar tietysti ämpärillä täyttäisi ammeen ja vesi olisi antamieni ohjeiden mukaisesti lämmitetty.

Kylvyn jälkeen palvelija ojentaisi minulle suunnattoman suuren kylpytakin ja rientäisi sen jälkeen lisäämään takkaan puita. Sitten olisikin jo iltamyssyn aika, koska tällä kertaa en jaksa aloittaa päiväkirjani kirjoittamista, sillä siihen ei ole mitään uutta lisättävää, ja ennättäähän sitä aamulla kirjoittamaan jos illalla vielä tapahtuisi jotain mielenkiintoista.

Yksi tärkeä asia meinasi unohtua. Minulla pitäisi yöpöydällä olla sellainen pieni kultainen kello jota kilisytän heti kun tarvitsen apua. Kelloa kilisyttäisin siinä vaiheessa kun olen käymässä nukkumaan, ja palvelijar tulisi kohentamaan tyynyäni..ja sitten tietysti sanoisin hänelle että minulla on hiukan kylmä..
Muistaisin mainita, että niistä lämminvesipulloista ole apua, ei ainakaan viime kerralla auttanut, vaikka palvelija niitä tietysti taas tyrkyttää..


Niin ja sitten en pitäisi mitään juhlia, en ainakaan vähään aikaan. Viime launtaina kun olin laittanut parastani, niin muutama nousukas nirppanokka nikotteli tarjoilusta ja säntäsi ovet paukkuen kotiin. Ei heille kelvannut taksi kyytikään, tuosta ne nummen yli oikasivat ja katosivat hameen helmat tuulessa heiluen.

Bridge peli-illan voin järjestää, jos seura olisi mielenkiintoista. Hitsi kun en osaa sitä peleta, mutta voinhan seurustella ja jutella niitä näitä, ja menee se ilta niinkin.

31

1936

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • voisi elää noin..En yksinkertasesti kehtais ketään juoksuttaa itteni takia...:)

      • Tuo oli oikeastaan hymyissä suin kirjoitettu, eikä siinä varsinaisesti ole kyse mistään sen vakavammasta saati tavoittelemisen arvoisesta elämästä. Ei ainakaan omalla kohdallani. Sehän oli jatkumoa tuohon edelliseen avaukseen, minkä tarkkaavaiset ehkä tajusivat, tai sitten huumorini ampui pahasti yli.:) Minua ainakin nauratti kirjoittaessani sitä.


      • Waffen-ss kirjoitti:

        Tuo oli oikeastaan hymyissä suin kirjoitettu, eikä siinä varsinaisesti ole kyse mistään sen vakavammasta saati tavoittelemisen arvoisesta elämästä. Ei ainakaan omalla kohdallani. Sehän oli jatkumoa tuohon edelliseen avaukseen, minkä tarkkaavaiset ehkä tajusivat, tai sitten huumorini ampui pahasti yli.:) Minua ainakin nauratti kirjoittaessani sitä.

        että sinä justiin haluaisit,mutta onhan paljon ihmisiä,jotka mieluusti eläis noin herraskaisesti..:))


      • mii-su kirjoitti:

        että sinä justiin haluaisit,mutta onhan paljon ihmisiä,jotka mieluusti eläis noin herraskaisesti..:))

        On varmasti, olet toki oikeassa. Tuollaista elämä ehkä olikin englannissa ennenvanhaan. Ainakin noissa vanhoissa sarjoissa kerrottiin yläluokan elämästä edellä mainittuun tyyliin. En tiedä kuinka paljon niissä oli tarua, mutta kai sieltä ripaus oikeaakin elämää löytyi.


    • mayanna

      Vhieläkö thärvitsette phyytärhyriä? Mhinyllä ön thyökhälyt ömästä täkää, ölen friilänser. Ölen rheipäs jä thynnöllinen. Nhäytteeksi väisin mhyötöillä phyksiphensäänne gheömetrisiksi khyviöiksi thyössä thyökiössä jä höitää rhyysytärhänne khyköisthykseen khynniäkkääseen. Mhikäli phidätte nhäkemyksisthäni vhöisin jäädä pälvelykseenne physyvästi.

      • Puutarahuria en tarvitse, mutta hyvä ystäväni ja lähi naapurini Kadunmies tarvitsisi pyykinpesijää. Hänen pyykkikorinsa ei ole järin suuri, mutta silti sekin vähän on pestävä huolellisesti.

        Ai niin..se kone mikä hänellä on.. se on A- energialuokan Electroluxia. Ohjekirja on kuulemma hukassa, mutta näppäränä naisena saat sen varmaan toimimaan:)


      • mayanna
        Waffen-ss kirjoitti:

        Puutarahuria en tarvitse, mutta hyvä ystäväni ja lähi naapurini Kadunmies tarvitsisi pyykinpesijää. Hänen pyykkikorinsa ei ole järin suuri, mutta silti sekin vähän on pestävä huolellisesti.

        Ai niin..se kone mikä hänellä on.. se on A- energialuokan Electroluxia. Ohjekirja on kuulemma hukassa, mutta näppäränä naisena saat sen varmaan toimimaan:)

        - antaisikohan tuo pestä kurahaalarini a-luokan koneessaan.....

        Vai ohjekirja... niitä ennenkään ole tarvittu....


      • mayanna kirjoitti:

        - antaisikohan tuo pestä kurahaalarini a-luokan koneessaan.....

        Vai ohjekirja... niitä ennenkään ole tarvittu....

        Kurahaalarit voit pestä aivan huoletta, ei Kadunmies tuollaisesta pahastu. Siitä voi tosin tulla sanomista, jos koneeseen laitat vahingossa vaikkapa sellaiset liivit, joiden metallinen tukikaari irtoaa pesussa ja kulkeutuu rummun väliin. Mutta Kadunmies näppäränä teeseitse miehenä kyllä noukkii sen sieltä välistä pois:)


    • jane.london

      tuota yhtä pestiä..
      Iltamyssy kuulostaa houkuttelevalta.
      Palvelusta tarjotaan ilman kierreportaita.

    • Lady C

      Tuo mielikuvitusleikkisi toi minulle mieleen englantilaisen lordin, jollainen sinä hyvinkin voisit olla. Tottakai James-palvelija pitää kunnon lordilla olla ja tietenkin palvelijatar.. mutta eihän kunnon lordi toki palvelijoihin yh.. öh, alennu..? Kunnon lordilla pitää olla tietysti kunnon lady, ehkä hieman ujo, jonka hän on tavannut kenties naamiaiskutsuilla.. Vai pitääkö kunnon lordi kenties villistä Lady Chatterley-tyyppisestä kirmaajattaresta, jonka perässä aikansa nummilla kirmattuaan lordi päätyy tämän kanssa jonnekin nummien lukuisista autiotupasista.. Niinpä niin.. lordit ovat joskus hyvinkin salaperäisiä ja arvaamattomia...... ;D

      • Ei mikään mahdoton idea sinulta, sillä ehkä iltana tai toisena tulen pitämään naamiaiset. Ken silloin on Lady Chatterley ja kuka palvelijatar, sen näemme sitten. :)


    Ketjusta on poistettu 36 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eduskunnan setämiehet eivät häiritse

      Porvariston sedät kertoivat kuorossa, että eivät tiedä häirinnästä mitään.
      Maailman menoa
      304
      7549
    2. Jaguar i pace sähköauto hajosi. Jopa 100 tonnia akun vaihto. Edullisia kilometrejä

      https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/fcaa5ae4-c04d-414d-ac54-dab991758b2e Tuo että sähköautossa ei lämmitys toimi on
      Hybridi- ja sähköautot
      55
      3958
    3. PropsApp Koodi

      Haluatko ansaita ja kilpailla fiksusti samalla kun seuraat urheilua? Props tekee sen mahdolliseksi. Sovelluksessa pääset
      2
      3448
    4. Persut yrittävät epätoivon vimmalla

      kiertää häirintä asian https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5389f072-60d9-4ef8-aa7b-c11f0eda66cf jonka muut puolueet a
      Maailman menoa
      72
      3181
    5. Muistakaa demarit, että TE petitte, ei vihreät tai vas.liitto

      Te veitte eduskunnasta turvallisen tilan, veditte sen viemäristä alas. Te demarit, itsensä ylentäneet moraalinvartijat,
      Maailman menoa
      114
      2864
    6. "Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"

      Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin
      Maailman menoa
      46
      2678
    7. IL: "Kyykyttämistä, alistamista, painostamista, huutamista ja tiuskimista SDP:n

      eduskuntaryhmässä." Häirintäkohu puolueen ympärillä paisuu. Iltalehden haastattelemien SDP-lähteiden mukaan eduskunta-
      Maailman menoa
      50
      2521
    8. Riikka runnoo: konkursseja eniten 30 vuoteen

      Vuonna 2025 Suomessa haettiin konkurssiin yhteensä 3 906 yritystä. Konkurssiluku oli suurin sitten vuoden 1996.
      Maailman menoa
      54
      2276
    9. Oletko ollut

      Oletko omasta mielestäsi ollut sokea asioille?
      Ikävä
      68
      2063
    10. Pitäiskö meidän tehdä jotain

      Mennä vaikka kihloihin?
      Ikävä
      100
      1948
    Aihe