Lutherin suuria elämänviisauksia

Lutherin ihailija

"Wer nichts versteht von Wein, Weib und Sang, bleibt Narr sein Leben lang."
('Joka ei mitään ymmärrä viinistä, naisista ja laulusta, pysyy narrina koko elämänsä.')

"Joskus on tarpeen juoda vähän enemmän, huvitella, laskea leikkiä tai jopa tehdä syntiä paholaisen uhmaamiseksi ja halventamiseksi, ettei se saisi tilaisuutta vikoitella meitä tunnontarkkuuteen pikkuasioissa. Me menehdymme, jos liikaa huolehdimme johonkin syntiin lankeamisesta...Minkä takia joisin laimentamatonta viiniä, puhuisin vapaasti ja söisin enemmän, ellen juuri piinatakseni ja kiusatakseni paholaista, joka on päättänyt piinata ja kiusata minua. Voisinpa tehdä jonkin nimellisen synnin vain pilkatakseni paholaista, jotta hän käsittäisi, etten myönnä mitään syntiä enkä ole tietoinen mistään synnistä. Kun paholainen hyökkää kimppuumme, meidän on pantava kymmenen käskyä kokonaan syrjään."

30

709

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Matti E Simonaho

      Martin Luherin ajatuksia Juutalaisista

      Lutherin ajatukset koskien uskontoa tunnetaan. Vähemmän tunnettuja ovat hänen mielipiteensä Juutalaisista. JEW -nimi ei alunperin ole etnisesti sidottu.

      JW -kirjainyhdistelmä on n.k. herja IM -kirjaimista mikä suomen kielessä on lähinnä IMMInen, mutta vanhemmassa muodossa IMMISIS joka toiseen suuntaan luettuna on SISIMMI.

      Siihen aikaan JW tarkoitti ihmistä yleensä. Lutherin mielipiteitä ja niiden seurauksia ei historian kirjoissa ole tietääkseni koskaan tarkemmin käsitelty.

      1930 -luvulla Daniel Goldhagen julkaisi Saksassa kirjan joka sai suurta huomiota osakseen. Vuonna 1939 teos käännettiin myös suomen kielelle: "Juutalaisista ja heidän valheista". Daniel Goldhagen siteerasi Martin Lutherin 1543 julkaisemasta kirjasta otteita:

      " Jumala on varmasti hylännyt juutalaiset eivätkä he enään ole hänen kansansa eikä Hän ole enään heidän jumalansa. "

      " Jos sinä näet tai kuulet jonkun juutalaisen opettavan, älä ajattele muuta kuin että kuulet jotain hyvin myrkyllisen basillin puhuvan, joka jo katseellaan myrkyttää ja tappaa ihmisiä. "

      " Siksi, kun sinä näet oikean juutalaisen, voit tehdä hyvällä omalla tunnolla ristinmerkin ja sanoa, että siinä menee elävä paholainen. "

      " Luonnollisesti pakolaisina juutalaiset eivät saa omistaa mitään. Ja jos he jotain omistavat, se kuuluu luonnollisesti meille. "

      " Antaisimme mielellämme lahjoja päästäksemme heistä eroon, sillä he ovat erittäin suuri rasite meille kaikille, niinkuin myös vaiva, rutto ja suoranainen onnettomuus maallemme. "

      " Ja jos Mooses nyt eläisi, hän olisi varmaan ensimmäinen joka sytyttäisi juutalaisten koulut ja talot tuleen. "

      " Antakoon ylimistön tehdä nyt niin kuin olen sanonut. "

      " Siten, jos minulla olisi valta, tahtoisin kerätä kaikki heidän oppineensa ja parhaansa yhteen, että he sen uhan alla, että heidän kielensä revittäisiin irti kurkusta . .. ..."

      Martin Lutherin ajatukset sisälsi pahinta mahdollista vihapropagandaa ihmisistä. Martin Lutherin toiveet toteutettiin kirjaimellisesti kaikkien vainojen aikaan 1950 -luvulle saakka. Hänen toivomusten tulos oli toinen maailmansota.

      • tuo Martin mainio opus

      • Matti E Simonaho

      • Luther oli gootti?
        Matti E Simonaho kirjoitti:

        Ja Luther oli Göötti (ei saksalainen), eli "muinainen Ruotsalainen".

        Luther oli joka tapauksessa saksalainen. Ei ole uskottavaa, että joku perhe olisi pysynyt goottilaisena tuhat vuotta. Ei enää 1500-luvulla ainakaan Saksassa ollut gootteja. Goottien alkukoti oli epäilemättä Gotlannissa, mutta ruotsalaisia se ei heistä tehnyt. Ruotsi on vain myöhemmin valloittanut Gotlannin itselleen. Gootin kieli ei ollut lähempänä ruotsin kieltä, kuin saksankaan kieli.


      • Matti E Simonaho
        Luther oli gootti? kirjoitti:

        Luther oli joka tapauksessa saksalainen. Ei ole uskottavaa, että joku perhe olisi pysynyt goottilaisena tuhat vuotta. Ei enää 1500-luvulla ainakaan Saksassa ollut gootteja. Goottien alkukoti oli epäilemättä Gotlannissa, mutta ruotsalaisia se ei heistä tehnyt. Ruotsi on vain myöhemmin valloittanut Gotlannin itselleen. Gootin kieli ei ollut lähempänä ruotsin kieltä, kuin saksankaan kieli.

        Siihen aikaan kun Goottien alkukoti väitetään olevan Gotlanti, Gotlanti oli meren peittämä (maan nousun huomioon ottaen). Oliko niillä sukellusveneet?

        " Ei enää 1500-luvulla ainakaan Saksassa ollut gootteja. "

        Katolisen kirkon kirkkohistoria kertoo:

        " Located in Sweden; suffragan to Hamburg (990-1104), to Lund (1104-64), and finally to Upsala (1164-1530). This diocese, the most ancient in Sweden, included the Counties of Skaraborg, Elfsborg, and Vermland. It was founded about 990 at Skara, the capital of the country of the Goths (Gauthiod), the whole of which it embraced until about 1100, when the eastern portion of the Diocese of Skara was formed into that of Linkoping.

        At the beginning there was no strict division of the country into dioceses, and the missionary bishops went about preaching wherever they would. Thus it is that, though Odinkar Hvite the Elder was apparently the first bishop stationed at Skara about 990, Sigurd, a court bishop of King Olaf Tryggveson of Norway, is named as the first Bishop of Skara in the list of bishops written down about 1325 as an appendix to the Laws os the Western Goths (Vestgotalagen). It is added that he founded three churches in Vestergotland, and he also seems to have baptized Olaf Skotkonung, first Christian King of Sweden, at Husaby near Skara in 1008. "

        Katolisen kirkon kirkkohistoria, Ancient See of Skara.

        800-1100 välisenä aikana Gootit saapui nykyiseen Etelä-Ruotsiin ja Etelä-Norjaan. Ilmeisesti he valloittivat rannikkoseudut ensin. Kirkkohistorian mukaan, Hampurin hiippakunnan ensimmäinen piispa oli Odinkar Hvite - hän toimi Skarassa noin 990 -luvulla.

        Vuonna 1164 Skaraborg, Elfsborg ja Vermland oli Goottien. Vermland (nyk. Värmland) sijatsi siihen aikaan nykyisessä Etelä-Norjassa. Huomioi että tekstissä mainitaan Ruotsin ja Norjan nykyiset nimet. Ruotsia ja Norjaa ei ollut kun kuningas Olaf Skötkonung kruunattiin vuonna 1008 Husabyssä lähellä Skaraa. Maan nimi oli Goottien maa Gauthiod. Jos historian kirjoissa mainitaan Norja tai Ruotsi ennen 1500 -lukua, on tieto virheellinen ja harhaanjohtava. Tapa käyttää modernia nimiä kun kuvaillaan aikaa jolloin modernia nimeä ei ollut, on pseudofiilinen tapa joka antaa väärän kuvan historiasta.

        1500 -luvulle saakka nykyistä Etelä-Ruotsia ja Etelä-Norjaa hallitsi Gootit (Goth). Maan nimi 1500 -luvulle saakka oli Goottien maa Gauthiod joka oli Hamburg-Bremenin osavaltio jota myös hallitsi Gootit - Kristinusko. Gauthiodin pääkaupunki oli Skara. Gootit ei ole koskaan lähteneet nykyisten pojoismaiden alueelta, vaan saapuivat 800-900 -luvulla. Ruotsi ei ollut vakiintunut valtio rajoineen ennen 1800 -lukua.


        Kuningaslista



        Kuningas kuten me tittelin tänään käsitämme, oli kristinuskon nimeämä henkilö jota voi verrata nykyiseen kenraaliin. Kuningas sotilaineen kristinuskolle maa-alueiden valtaamisen, ihmisten tappamisen, ja henkiin jääneiden verotuksen.
        Goottien maa Gauthiod 800-1000 - Nykyinen Eteläisin Ruotsi.
        990 Erik
        995-1020 Olof Skötkonung
        1019-50 Anund Jakob
        1050-60 Emund

        Goottien maa Gauthiod 1000-1200 - Nykyinen Väster- ja Östergötland ja siitä etelään.
        1160 Stenkil
        1066-80 Halsten
        1080 Blotsven
        1080-1110 Inge
        1110-18 Filip
        1118-20 Inge
        1130 Ragnvald
        1135-56 Sverker
        1158-60 Erik IX

        Goottien maa Gauthiod 1200-1400 - Nykyisen Tukholman läänin alapuolelta etelään
        1160-67 Karl VII Sverkersson
        1167-96 Knut Eriksson
        1196-1208 Sverker Karlsson
        1208-16 Erik X Knutsson
        1216-22 Johan Sverkersson
        1222-29 Erik XI Eriksson
        1229-34 Knut Holmgersson
        1234-49 Erik XI Eriksson
        1250-66 Birger Jarl
        1250-75 Valdemar Birgersson
        1275-90 Magnus Birgersson Ladulås
        1290-1310 Birger Magnusson
        1310-1321 Birger Magnusson
        1290-1306 Torgils Knutsson
        1290-1298 Duke Erik Magnusson
        1310-1317 Duke Erik Magnusson
        1310-1317 Duke Valdemar Magnusson
        1318-20 Magnus Birgersson
        1319-62 Magnus Eriksson
        1357-59 Erik Magnusson
        1362-64 Håkon
        1364-89 Albreckt of Mecklenburg

        Goottien maa Gauthiod 1400-1500 - Nykyinen Tukholman lääni ja siitä etelään.
        1388-1412 Margareta / Margrethe
        1396-1434 Erik
        1434-36 Engelbrecht
        1436-40 Karl Knutsson Bonde
        1440-48 Kristoffer of Bavaria
        1448-57 Karl Knutsson Bonde
        1457-64 Kristian I
        1464 Karl Knutsson Bonde
        1464-66 Erik Axelsson
        1467-70 Karl Knutsson Bonde
        1471-97 Sten Sture
        1497-1501 Hans
        1501-03 Sten Sture
        1504-11 Svante Nilsson Sture
        1512-20 Sten Sture
        1520-21 Kristian II

        [ KUVA RAAMATUSTA JOSSA ON IO KÄSKYSSÄ KIELLETTYJÄ KUVIA ]
        "Älä tee itsellesi patsasta äläkä muutakaan jumalankuvaa,
        älä siitä, mikä on ylhäällä taivaalla, älä siitä, mikä on alhaalla maan päällä,
        äläkä siitä, mikä on vesissä maan alla. "


        Ruotsinkielinen Raamattu julkaistiin 1500 -luvulla jossa Ruotsalainen Å Ä Ö. Å Ä Ö on nimetty nimenomaan ruotsin kieleen kuuluviksi. Tämä tulee ilmi kreikankielisestä A ja O -kirjainten kreikankielisissä nimissä: Alpha ja Omega. Alphaa ja Omegaa vastaa ruotsin kielessä Å Ä ja Ö ja näin aakkostossa on Ruotsalainen Å Ä ja Ö. Ruotsalainen Å on sinetti ruotsin kielelle ja kieliopille. 1400 -luvun jälkeen nykyisen Uppsalan läänin alueen valloitti "muinaisruotsalaiset".

        Kaikki pitää olla aikajärjestyksessä. Jos historian kirjoissa mainitaan Ruotsi ennen 1500 -lukua, on se valetta. Sverige -nimen viljely aikaan jolloin sitä ei ollut antaa virheellisen kuvan ja siitä saa helposti käsityksen että kyseessä on nykyinen Ruotsin alue. Alue jota kristinuskon nimeämät kuninkaat hallitsi nykyisessä Ruotsissa, pienenee ajan myötä etelään päin.

        1521-23 Gustaf Erikkson Wasa ( GÖTE.WÅN.ZT.WÅN.ÄRI.GE.XÖN)
        1523-60 Gustav I Eriksson Vasa
        1560-68 Erik XIV
        1568-92 Johan III
        1592-99 Sigismund III Vasa
        1599-1604 Johan
        1604-11 Karl IX
        1611-32 Gustav II Adolf
        1632-54 Kristina

        1654-60 Karl X Gustav
        1660-97 Karl XI
        1697-1718 Karl XII
        1719-20 Ulrika Eleonora
        1720-51 Fredrik I

        1751-71 Adolf Fredrik
        1771-92 Gustav III
        1792-1809 Gustav IV Adolf
        1809-18 Karl XIII

        Vasta 1800 -luvulla Ruotsin rajat ovat vakiintuneet.
        1818-44 Karl XIV Johan
        1844-59 Oscar I
        1859-72 Karl XV
        1872-1907 Oscar II
        1907-50 Gustaf V
        1950-73 Gustaf VI Adolf
        1973- Carl XVI Gustaf

        http://www.suomalaiset.org/cgi-bin/kieligenetiikka/sivu.pl?nayta=gauthiod&linkit=muinaishistorialinkit

        Luther/Luder tarkoittaa "Huora" nykyisessä ja vanhassa ruotsin kielessä. ja SWERIGEÖT on saanut nimensä LWTHERIGEÖT -nimestä.


      • Matti E Simonaho
        Matti E Simonaho kirjoitti:

        Siihen aikaan kun Goottien alkukoti väitetään olevan Gotlanti, Gotlanti oli meren peittämä (maan nousun huomioon ottaen). Oliko niillä sukellusveneet?

        " Ei enää 1500-luvulla ainakaan Saksassa ollut gootteja. "

        Katolisen kirkon kirkkohistoria kertoo:

        " Located in Sweden; suffragan to Hamburg (990-1104), to Lund (1104-64), and finally to Upsala (1164-1530). This diocese, the most ancient in Sweden, included the Counties of Skaraborg, Elfsborg, and Vermland. It was founded about 990 at Skara, the capital of the country of the Goths (Gauthiod), the whole of which it embraced until about 1100, when the eastern portion of the Diocese of Skara was formed into that of Linkoping.

        At the beginning there was no strict division of the country into dioceses, and the missionary bishops went about preaching wherever they would. Thus it is that, though Odinkar Hvite the Elder was apparently the first bishop stationed at Skara about 990, Sigurd, a court bishop of King Olaf Tryggveson of Norway, is named as the first Bishop of Skara in the list of bishops written down about 1325 as an appendix to the Laws os the Western Goths (Vestgotalagen). It is added that he founded three churches in Vestergotland, and he also seems to have baptized Olaf Skotkonung, first Christian King of Sweden, at Husaby near Skara in 1008. "

        Katolisen kirkon kirkkohistoria, Ancient See of Skara.

        800-1100 välisenä aikana Gootit saapui nykyiseen Etelä-Ruotsiin ja Etelä-Norjaan. Ilmeisesti he valloittivat rannikkoseudut ensin. Kirkkohistorian mukaan, Hampurin hiippakunnan ensimmäinen piispa oli Odinkar Hvite - hän toimi Skarassa noin 990 -luvulla.

        Vuonna 1164 Skaraborg, Elfsborg ja Vermland oli Goottien. Vermland (nyk. Värmland) sijatsi siihen aikaan nykyisessä Etelä-Norjassa. Huomioi että tekstissä mainitaan Ruotsin ja Norjan nykyiset nimet. Ruotsia ja Norjaa ei ollut kun kuningas Olaf Skötkonung kruunattiin vuonna 1008 Husabyssä lähellä Skaraa. Maan nimi oli Goottien maa Gauthiod. Jos historian kirjoissa mainitaan Norja tai Ruotsi ennen 1500 -lukua, on tieto virheellinen ja harhaanjohtava. Tapa käyttää modernia nimiä kun kuvaillaan aikaa jolloin modernia nimeä ei ollut, on pseudofiilinen tapa joka antaa väärän kuvan historiasta.

        1500 -luvulle saakka nykyistä Etelä-Ruotsia ja Etelä-Norjaa hallitsi Gootit (Goth). Maan nimi 1500 -luvulle saakka oli Goottien maa Gauthiod joka oli Hamburg-Bremenin osavaltio jota myös hallitsi Gootit - Kristinusko. Gauthiodin pääkaupunki oli Skara. Gootit ei ole koskaan lähteneet nykyisten pojoismaiden alueelta, vaan saapuivat 800-900 -luvulla. Ruotsi ei ollut vakiintunut valtio rajoineen ennen 1800 -lukua.


        Kuningaslista



        Kuningas kuten me tittelin tänään käsitämme, oli kristinuskon nimeämä henkilö jota voi verrata nykyiseen kenraaliin. Kuningas sotilaineen kristinuskolle maa-alueiden valtaamisen, ihmisten tappamisen, ja henkiin jääneiden verotuksen.
        Goottien maa Gauthiod 800-1000 - Nykyinen Eteläisin Ruotsi.
        990 Erik
        995-1020 Olof Skötkonung
        1019-50 Anund Jakob
        1050-60 Emund

        Goottien maa Gauthiod 1000-1200 - Nykyinen Väster- ja Östergötland ja siitä etelään.
        1160 Stenkil
        1066-80 Halsten
        1080 Blotsven
        1080-1110 Inge
        1110-18 Filip
        1118-20 Inge
        1130 Ragnvald
        1135-56 Sverker
        1158-60 Erik IX

        Goottien maa Gauthiod 1200-1400 - Nykyisen Tukholman läänin alapuolelta etelään
        1160-67 Karl VII Sverkersson
        1167-96 Knut Eriksson
        1196-1208 Sverker Karlsson
        1208-16 Erik X Knutsson
        1216-22 Johan Sverkersson
        1222-29 Erik XI Eriksson
        1229-34 Knut Holmgersson
        1234-49 Erik XI Eriksson
        1250-66 Birger Jarl
        1250-75 Valdemar Birgersson
        1275-90 Magnus Birgersson Ladulås
        1290-1310 Birger Magnusson
        1310-1321 Birger Magnusson
        1290-1306 Torgils Knutsson
        1290-1298 Duke Erik Magnusson
        1310-1317 Duke Erik Magnusson
        1310-1317 Duke Valdemar Magnusson
        1318-20 Magnus Birgersson
        1319-62 Magnus Eriksson
        1357-59 Erik Magnusson
        1362-64 Håkon
        1364-89 Albreckt of Mecklenburg

        Goottien maa Gauthiod 1400-1500 - Nykyinen Tukholman lääni ja siitä etelään.
        1388-1412 Margareta / Margrethe
        1396-1434 Erik
        1434-36 Engelbrecht
        1436-40 Karl Knutsson Bonde
        1440-48 Kristoffer of Bavaria
        1448-57 Karl Knutsson Bonde
        1457-64 Kristian I
        1464 Karl Knutsson Bonde
        1464-66 Erik Axelsson
        1467-70 Karl Knutsson Bonde
        1471-97 Sten Sture
        1497-1501 Hans
        1501-03 Sten Sture
        1504-11 Svante Nilsson Sture
        1512-20 Sten Sture
        1520-21 Kristian II

        [ KUVA RAAMATUSTA JOSSA ON IO KÄSKYSSÄ KIELLETTYJÄ KUVIA ]
        "Älä tee itsellesi patsasta äläkä muutakaan jumalankuvaa,
        älä siitä, mikä on ylhäällä taivaalla, älä siitä, mikä on alhaalla maan päällä,
        äläkä siitä, mikä on vesissä maan alla. "


        Ruotsinkielinen Raamattu julkaistiin 1500 -luvulla jossa Ruotsalainen Å Ä Ö. Å Ä Ö on nimetty nimenomaan ruotsin kieleen kuuluviksi. Tämä tulee ilmi kreikankielisestä A ja O -kirjainten kreikankielisissä nimissä: Alpha ja Omega. Alphaa ja Omegaa vastaa ruotsin kielessä Å Ä ja Ö ja näin aakkostossa on Ruotsalainen Å Ä ja Ö. Ruotsalainen Å on sinetti ruotsin kielelle ja kieliopille. 1400 -luvun jälkeen nykyisen Uppsalan läänin alueen valloitti "muinaisruotsalaiset".

        Kaikki pitää olla aikajärjestyksessä. Jos historian kirjoissa mainitaan Ruotsi ennen 1500 -lukua, on se valetta. Sverige -nimen viljely aikaan jolloin sitä ei ollut antaa virheellisen kuvan ja siitä saa helposti käsityksen että kyseessä on nykyinen Ruotsin alue. Alue jota kristinuskon nimeämät kuninkaat hallitsi nykyisessä Ruotsissa, pienenee ajan myötä etelään päin.

        1521-23 Gustaf Erikkson Wasa ( GÖTE.WÅN.ZT.WÅN.ÄRI.GE.XÖN)
        1523-60 Gustav I Eriksson Vasa
        1560-68 Erik XIV
        1568-92 Johan III
        1592-99 Sigismund III Vasa
        1599-1604 Johan
        1604-11 Karl IX
        1611-32 Gustav II Adolf
        1632-54 Kristina

        1654-60 Karl X Gustav
        1660-97 Karl XI
        1697-1718 Karl XII
        1719-20 Ulrika Eleonora
        1720-51 Fredrik I

        1751-71 Adolf Fredrik
        1771-92 Gustav III
        1792-1809 Gustav IV Adolf
        1809-18 Karl XIII

        Vasta 1800 -luvulla Ruotsin rajat ovat vakiintuneet.
        1818-44 Karl XIV Johan
        1844-59 Oscar I
        1859-72 Karl XV
        1872-1907 Oscar II
        1907-50 Gustaf V
        1950-73 Gustaf VI Adolf
        1973- Carl XVI Gustaf

        http://www.suomalaiset.org/cgi-bin/kieligenetiikka/sivu.pl?nayta=gauthiod&linkit=muinaishistorialinkit

        Luther/Luder tarkoittaa "Huora" nykyisessä ja vanhassa ruotsin kielessä. ja SWERIGEÖT on saanut nimensä LWTHERIGEÖT -nimestä.

        " Nykyisessä Turussa sijaitsi Marialle rakennettu temppeli. Sen tuhosi ne jotka ovat syntyneet syntisiksi ja ovat perisyntisiä ristiretkien (ryöstö- ja orjanmetsästysretket) aikaan. Samalle paikalle rakennettiin useissa eri vaiheissa Turun Tuomiokirkko - osittain Marian temppelin jäännöksistä. Se ei ole meidän Suomelaisten tuomio, vaan sen joka esivanhemmillemme tunnusti; "Olemme syntyneet syntisiksi ja perisyntisiä. Usko tai kuole!". "

        Turun tuomiokirkko on:
        GOOTTILAINEN - LUTHERILAINEN - RUOTSALAINEN
        ja siellä esitetään kuvia jotka ON KIELLETTY IO Käskyssä.


      • Svealaisilla
        Matti E Simonaho kirjoitti:

        Siihen aikaan kun Goottien alkukoti väitetään olevan Gotlanti, Gotlanti oli meren peittämä (maan nousun huomioon ottaen). Oliko niillä sukellusveneet?

        " Ei enää 1500-luvulla ainakaan Saksassa ollut gootteja. "

        Katolisen kirkon kirkkohistoria kertoo:

        " Located in Sweden; suffragan to Hamburg (990-1104), to Lund (1104-64), and finally to Upsala (1164-1530). This diocese, the most ancient in Sweden, included the Counties of Skaraborg, Elfsborg, and Vermland. It was founded about 990 at Skara, the capital of the country of the Goths (Gauthiod), the whole of which it embraced until about 1100, when the eastern portion of the Diocese of Skara was formed into that of Linkoping.

        At the beginning there was no strict division of the country into dioceses, and the missionary bishops went about preaching wherever they would. Thus it is that, though Odinkar Hvite the Elder was apparently the first bishop stationed at Skara about 990, Sigurd, a court bishop of King Olaf Tryggveson of Norway, is named as the first Bishop of Skara in the list of bishops written down about 1325 as an appendix to the Laws os the Western Goths (Vestgotalagen). It is added that he founded three churches in Vestergotland, and he also seems to have baptized Olaf Skotkonung, first Christian King of Sweden, at Husaby near Skara in 1008. "

        Katolisen kirkon kirkkohistoria, Ancient See of Skara.

        800-1100 välisenä aikana Gootit saapui nykyiseen Etelä-Ruotsiin ja Etelä-Norjaan. Ilmeisesti he valloittivat rannikkoseudut ensin. Kirkkohistorian mukaan, Hampurin hiippakunnan ensimmäinen piispa oli Odinkar Hvite - hän toimi Skarassa noin 990 -luvulla.

        Vuonna 1164 Skaraborg, Elfsborg ja Vermland oli Goottien. Vermland (nyk. Värmland) sijatsi siihen aikaan nykyisessä Etelä-Norjassa. Huomioi että tekstissä mainitaan Ruotsin ja Norjan nykyiset nimet. Ruotsia ja Norjaa ei ollut kun kuningas Olaf Skötkonung kruunattiin vuonna 1008 Husabyssä lähellä Skaraa. Maan nimi oli Goottien maa Gauthiod. Jos historian kirjoissa mainitaan Norja tai Ruotsi ennen 1500 -lukua, on tieto virheellinen ja harhaanjohtava. Tapa käyttää modernia nimiä kun kuvaillaan aikaa jolloin modernia nimeä ei ollut, on pseudofiilinen tapa joka antaa väärän kuvan historiasta.

        1500 -luvulle saakka nykyistä Etelä-Ruotsia ja Etelä-Norjaa hallitsi Gootit (Goth). Maan nimi 1500 -luvulle saakka oli Goottien maa Gauthiod joka oli Hamburg-Bremenin osavaltio jota myös hallitsi Gootit - Kristinusko. Gauthiodin pääkaupunki oli Skara. Gootit ei ole koskaan lähteneet nykyisten pojoismaiden alueelta, vaan saapuivat 800-900 -luvulla. Ruotsi ei ollut vakiintunut valtio rajoineen ennen 1800 -lukua.


        Kuningaslista



        Kuningas kuten me tittelin tänään käsitämme, oli kristinuskon nimeämä henkilö jota voi verrata nykyiseen kenraaliin. Kuningas sotilaineen kristinuskolle maa-alueiden valtaamisen, ihmisten tappamisen, ja henkiin jääneiden verotuksen.
        Goottien maa Gauthiod 800-1000 - Nykyinen Eteläisin Ruotsi.
        990 Erik
        995-1020 Olof Skötkonung
        1019-50 Anund Jakob
        1050-60 Emund

        Goottien maa Gauthiod 1000-1200 - Nykyinen Väster- ja Östergötland ja siitä etelään.
        1160 Stenkil
        1066-80 Halsten
        1080 Blotsven
        1080-1110 Inge
        1110-18 Filip
        1118-20 Inge
        1130 Ragnvald
        1135-56 Sverker
        1158-60 Erik IX

        Goottien maa Gauthiod 1200-1400 - Nykyisen Tukholman läänin alapuolelta etelään
        1160-67 Karl VII Sverkersson
        1167-96 Knut Eriksson
        1196-1208 Sverker Karlsson
        1208-16 Erik X Knutsson
        1216-22 Johan Sverkersson
        1222-29 Erik XI Eriksson
        1229-34 Knut Holmgersson
        1234-49 Erik XI Eriksson
        1250-66 Birger Jarl
        1250-75 Valdemar Birgersson
        1275-90 Magnus Birgersson Ladulås
        1290-1310 Birger Magnusson
        1310-1321 Birger Magnusson
        1290-1306 Torgils Knutsson
        1290-1298 Duke Erik Magnusson
        1310-1317 Duke Erik Magnusson
        1310-1317 Duke Valdemar Magnusson
        1318-20 Magnus Birgersson
        1319-62 Magnus Eriksson
        1357-59 Erik Magnusson
        1362-64 Håkon
        1364-89 Albreckt of Mecklenburg

        Goottien maa Gauthiod 1400-1500 - Nykyinen Tukholman lääni ja siitä etelään.
        1388-1412 Margareta / Margrethe
        1396-1434 Erik
        1434-36 Engelbrecht
        1436-40 Karl Knutsson Bonde
        1440-48 Kristoffer of Bavaria
        1448-57 Karl Knutsson Bonde
        1457-64 Kristian I
        1464 Karl Knutsson Bonde
        1464-66 Erik Axelsson
        1467-70 Karl Knutsson Bonde
        1471-97 Sten Sture
        1497-1501 Hans
        1501-03 Sten Sture
        1504-11 Svante Nilsson Sture
        1512-20 Sten Sture
        1520-21 Kristian II

        [ KUVA RAAMATUSTA JOSSA ON IO KÄSKYSSÄ KIELLETTYJÄ KUVIA ]
        "Älä tee itsellesi patsasta äläkä muutakaan jumalankuvaa,
        älä siitä, mikä on ylhäällä taivaalla, älä siitä, mikä on alhaalla maan päällä,
        äläkä siitä, mikä on vesissä maan alla. "


        Ruotsinkielinen Raamattu julkaistiin 1500 -luvulla jossa Ruotsalainen Å Ä Ö. Å Ä Ö on nimetty nimenomaan ruotsin kieleen kuuluviksi. Tämä tulee ilmi kreikankielisestä A ja O -kirjainten kreikankielisissä nimissä: Alpha ja Omega. Alphaa ja Omegaa vastaa ruotsin kielessä Å Ä ja Ö ja näin aakkostossa on Ruotsalainen Å Ä ja Ö. Ruotsalainen Å on sinetti ruotsin kielelle ja kieliopille. 1400 -luvun jälkeen nykyisen Uppsalan läänin alueen valloitti "muinaisruotsalaiset".

        Kaikki pitää olla aikajärjestyksessä. Jos historian kirjoissa mainitaan Ruotsi ennen 1500 -lukua, on se valetta. Sverige -nimen viljely aikaan jolloin sitä ei ollut antaa virheellisen kuvan ja siitä saa helposti käsityksen että kyseessä on nykyinen Ruotsin alue. Alue jota kristinuskon nimeämät kuninkaat hallitsi nykyisessä Ruotsissa, pienenee ajan myötä etelään päin.

        1521-23 Gustaf Erikkson Wasa ( GÖTE.WÅN.ZT.WÅN.ÄRI.GE.XÖN)
        1523-60 Gustav I Eriksson Vasa
        1560-68 Erik XIV
        1568-92 Johan III
        1592-99 Sigismund III Vasa
        1599-1604 Johan
        1604-11 Karl IX
        1611-32 Gustav II Adolf
        1632-54 Kristina

        1654-60 Karl X Gustav
        1660-97 Karl XI
        1697-1718 Karl XII
        1719-20 Ulrika Eleonora
        1720-51 Fredrik I

        1751-71 Adolf Fredrik
        1771-92 Gustav III
        1792-1809 Gustav IV Adolf
        1809-18 Karl XIII

        Vasta 1800 -luvulla Ruotsin rajat ovat vakiintuneet.
        1818-44 Karl XIV Johan
        1844-59 Oscar I
        1859-72 Karl XV
        1872-1907 Oscar II
        1907-50 Gustaf V
        1950-73 Gustaf VI Adolf
        1973- Carl XVI Gustaf

        http://www.suomalaiset.org/cgi-bin/kieligenetiikka/sivu.pl?nayta=gauthiod&linkit=muinaishistorialinkit

        Luther/Luder tarkoittaa "Huora" nykyisessä ja vanhassa ruotsin kielessä. ja SWERIGEÖT on saanut nimensä LWTHERIGEÖT -nimestä.

        tarkoitetaan ruotsalaisia. Gootit eivät olleet svealaisia. Ja et mitenkään perustellut sitä, miten Luther olisi ollut muka goottilainen.


      • Matti E Simonaho
        Svealaisilla kirjoitti:

        tarkoitetaan ruotsalaisia. Gootit eivät olleet svealaisia. Ja et mitenkään perustellut sitä, miten Luther olisi ollut muka goottilainen.

        Goottien valtakunta pieneni pohjoista kohti. Pesäero Rooman ja Lutherin välillä johtui Lutherin väärentämästä Raamatusta. Rooma ei hyväksynyt sitä.


      • Matti E Simonaho
        Svealaisilla kirjoitti:

        tarkoitetaan ruotsalaisia. Gootit eivät olleet svealaisia. Ja et mitenkään perustellut sitä, miten Luther olisi ollut muka goottilainen.

        Kieli, historia, tapahtumat y.m. ovat aikaan sidottu. Ruotsalaisilla ei ollut omaa kieltä eikä kielioppia ennen 1500 -lukua. Se paljastaa Lutherin Gootiksi/Ruotsalaiseksi.

        Lutheri on jälkikäteen markkinoitu Saksalaiseksi kun "kuninkaallinen puhdas rotu joka ei koskaan ole sekoittunut toiseen rotu" keksittiin. Keinotekoinen sukulaisuus. Sama syndrooma suomessa; Lutherilaista kirkko on muka "kansanperinnettä" mitä se ei ole eikä koskaan tule olemaan. Ja Mikael Agricola jota ei ole koskaan ollut olemassa, on muka suomen kirjakielen isä. Valheita.


      • Matti E Simonaho
        Matti E Simonaho kirjoitti:

        Kieli, historia, tapahtumat y.m. ovat aikaan sidottu. Ruotsalaisilla ei ollut omaa kieltä eikä kielioppia ennen 1500 -lukua. Se paljastaa Lutherin Gootiksi/Ruotsalaiseksi.

        Lutheri on jälkikäteen markkinoitu Saksalaiseksi kun "kuninkaallinen puhdas rotu joka ei koskaan ole sekoittunut toiseen rotu" keksittiin. Keinotekoinen sukulaisuus. Sama syndrooma suomessa; Lutherilaista kirkko on muka "kansanperinnettä" mitä se ei ole eikä koskaan tule olemaan. Ja Mikael Agricola jota ei ole koskaan ollut olemassa, on muka suomen kirjakielen isä. Valheita.

        Suomen kieli on jatkomuotoinen kieli. Se on ainutlaatuista. Jatkomuotoisuutensa vuoksi se on sanastollisesti ja kieliopillisesti AJATON. Ja koska niin on, sen voi ajoittaa -100 vuoden tarkkudella.

        "Mikael Agricolan" kirjoitusket on peräisin 1800 -luvulta eikä 1500 -luvulta, sillä kirjoituksissa on 1800 -luvulta peräisin oleva kielioppi ja sanoja. Eli on ihan sama mikä vuosiluku on präntättäy ja mitä esitetään totuutena, SANAT ja suomen kieli näyttää totuuden.


      • Matti E Simonaho
        Matti E Simonaho kirjoitti:

        Suomen kieli on jatkomuotoinen kieli. Se on ainutlaatuista. Jatkomuotoisuutensa vuoksi se on sanastollisesti ja kieliopillisesti AJATON. Ja koska niin on, sen voi ajoittaa -100 vuoden tarkkudella.

        "Mikael Agricolan" kirjoitusket on peräisin 1800 -luvulta eikä 1500 -luvulta, sillä kirjoituksissa on 1800 -luvulta peräisin oleva kielioppi ja sanoja. Eli on ihan sama mikä vuosiluku on präntättäy ja mitä esitetään totuutena, SANAT ja suomen kieli näyttää totuuden.

        Suomalaiset kuuluu Ilmestyskirjassa mainittuun EFESON (Jesus) seurakuntaan eikä Lutherilaisiin.


      • Ei Lutherin aikana
        Matti E Simonaho kirjoitti:

        Goottien valtakunta pieneni pohjoista kohti. Pesäero Rooman ja Lutherin välillä johtui Lutherin väärentämästä Raamatusta. Rooma ei hyväksynyt sitä.

        mitään Goottien valtakuntaa ollut!


      • Matti E Simonaho
        Ei Lutherin aikana kirjoitti:

        mitään Goottien valtakuntaa ollut!

        1 - 350 Gootit
        350 - Nikean kokous - Kristinusko organisoidussa muodossa
        350 - 1500 Kristinuskon leviäminen, organisoitua jokkomurhaamista (väkivalta, terrori, n.k. Musta Surma)
        1500 - Lutherilaisuus - Lutheri väärensi Raamatun, Suomalaisa pakko-luherilaistettiin ja pakko-verotetaan
        1600-1700 Luherin valtkunta hajoaa, kunkin osavaltion johtajasta tulee hallitsija, uskon lahkoutuiminen eri liikkeisiin
        1800 - Ruotsi - suomalaisia pakkoruotsitetaan ja pakkoruotsi-verotetaan

        Lyhyesti/Pikaisesti kuvailtuna.

        Gootti - Lutheri - Ruotsalaiset
        Sama järjestys kun tarkastelemme kirkkohistoriaa, leviämistä, rakennustyyliä j.n.e. Ennen 800 -lukua ei "ruotsalaisia" ole ollut nykyisten pohjoismaiden alueella.

        Ja ruotsin kieltä seuraamalla (kaikki murteet kartoitettu), ruotsalaiset saapuivat nykyisen suomen alueelle 1400-1500 luvulla. Muurre ilman suomen kielen vaikutusta, on sama kuin Väster.Göt.Land- Öster.Göt.land murre.

        Suomen kielellä voi ajoittaa kaikki kielet ja määritellä niiden aluperän. Mitä syntiseksi syntynyt ja perisyntinen on sen jälkeen kertonut kun oppi kirjoittamaan ja puhumaan, on valhetta.

        Kansa jolla ei ole omaa kieltä eikä kielioppia, sillä ei ole yhtään mitään mitä niihin voi liittää k.e. sivistys. Ja kaikki mitä Ruotsi omistaa, on muilta varastettu tai kopioitu. Se on sama historia kuin Kristinuskolla; Se ei omista mitään, vaan kaikki on muilta - kaikilta kansolita joita se on vainonnut - kopioitu tai varastettu.


      • lääkitys nyt
        Matti E Simonaho kirjoitti:

        Suomen kieli on jatkomuotoinen kieli. Se on ainutlaatuista. Jatkomuotoisuutensa vuoksi se on sanastollisesti ja kieliopillisesti AJATON. Ja koska niin on, sen voi ajoittaa -100 vuoden tarkkudella.

        "Mikael Agricolan" kirjoitusket on peräisin 1800 -luvulta eikä 1500 -luvulta, sillä kirjoituksissa on 1800 -luvulta peräisin oleva kielioppi ja sanoja. Eli on ihan sama mikä vuosiluku on präntättäy ja mitä esitetään totuutena, SANAT ja suomen kieli näyttää totuuden.

        kohdillaan!


      • Matti E Simonaho
        lääkitys nyt kirjoitti:

        kohdillaan!

        Se on yleisin vastaus tapauksessa, jossa se mitä on sanottu, ylittää vastaanottajan käsityskyvyn.


      • Matti E Simonaho
        Matti E Simonaho kirjoitti:

        Se on yleisin vastaus tapauksessa, jossa se mitä on sanottu, ylittää vastaanottajan käsityskyvyn.

        " Saatat tuntea pelkoa ja ahdistusta, mutta sinun on ymmärettävä se, että pelko ja ahdistus minkä tunnet, ei ole sinusta, vaan se on siitä joka on syövyttänyt mielesi väärillä sanoilla ja teoilla. Sillä on kaikki syy peljätä, sillä kun ihminen valaistuu, kaikki purkautuu taaksepäin Sielujen Valtakunnan Lakiin. Se joka ihmismielen on turmellut, asetetaan Sielujen Valtakunnan ulkopuolelle. "

        http://kivi.suomalaiset.org/suomalaiskirje.pl?nayta=saannot


      • Matti E Simonaho
        Matti E Simonaho kirjoitti:

        " Saatat tuntea pelkoa ja ahdistusta, mutta sinun on ymmärettävä se, että pelko ja ahdistus minkä tunnet, ei ole sinusta, vaan se on siitä joka on syövyttänyt mielesi väärillä sanoilla ja teoilla. Sillä on kaikki syy peljätä, sillä kun ihminen valaistuu, kaikki purkautuu taaksepäin Sielujen Valtakunnan Lakiin. Se joka ihmismielen on turmellut, asetetaan Sielujen Valtakunnan ulkopuolelle. "

        http://kivi.suomalaiset.org/suomalaiskirje.pl?nayta=saannot

        " Kaikki mitä kirjoitan perustuu Sielujen Valtakunnan Lakiin ja niin valtuuksiin mitä minä olen saanut. Jos mielesi pohjalta tunnet että jokin asia loukkaa uskontoasi, niin kyse on lähinnä siitä, että se mikä on mielesi sekoittanut, sotii valaistusta vastaan joka perustuu sieluun. Sota käydään korviesi välissä ja sinulla on kaksi vaihtoehtoa; Sinä voitat, tai sinä häviät. "


      • ylittävät myös
        Matti E Simonaho kirjoitti:

        Se on yleisin vastaus tapauksessa, jossa se mitä on sanottu, ylittää vastaanottajan käsityskyvyn.

        historiantutkijoiden käsityskyvyn:)


      • Matti E Simonaho
        ylittävät myös kirjoitti:

        historiantutkijoiden käsityskyvyn:)

        Teoriaketju alkaa teorialla ja siinä ketjussa edellinen teoria todistetaan valheeksi uudella valheella. Näin koko teoriaketju ensimmäisestä viimeiseen koostuu valheista. Se on historioitsijoiden todistama tieteellinen ja kumoamaton faktat.


      • Matti E Simonaho
        Matti E Simonaho kirjoitti:

        Teoriaketju alkaa teorialla ja siinä ketjussa edellinen teoria todistetaan valheeksi uudella valheella. Näin koko teoriaketju ensimmäisestä viimeiseen koostuu valheista. Se on historioitsijoiden todistama tieteellinen ja kumoamaton faktat.

        Eli tällä; " Teoriaketju alkaa teorialla ja siinä ketjussa edellinen teoria todistetaan valheeksi uudella valheella. Näin koko teoriaketju ensimmäisestä viimeiseen koostuu valheista. "

        Todistin kaikki teoriat valheiksi - pseudotieteeksi. ja yhtä luotettava lähde on kristinusko; me olemme noitia, pakanoita, alempiarvoinen rotu (joihin nainen lasketaan vielä tänäänkin), jotaa joukkotuhota j.n.e. j.n.e. j.n.e

        Hulluja on paljon, mutta se ei ole heidän vika, vaan opettajan ja opettajien. Kuka on opettanut?


      • Matti E Simonaho
        Matti E Simonaho kirjoitti:

        Eli tällä; " Teoriaketju alkaa teorialla ja siinä ketjussa edellinen teoria todistetaan valheeksi uudella valheella. Näin koko teoriaketju ensimmäisestä viimeiseen koostuu valheista. "

        Todistin kaikki teoriat valheiksi - pseudotieteeksi. ja yhtä luotettava lähde on kristinusko; me olemme noitia, pakanoita, alempiarvoinen rotu (joihin nainen lasketaan vielä tänäänkin), jotaa joukkotuhota j.n.e. j.n.e. j.n.e

        Hulluja on paljon, mutta se ei ole heidän vika, vaan opettajan ja opettajien. Kuka on opettanut?

        24 Mutta teille muille Tyatirassa oleville, kaikille, joilla ei ole tätä oppia, teille, jotka ette ole tulleet tuntemaan, niinkuin ne sanovat, saatanan syvyyksiä, minä sanon: en minä pane teidän päällenne muuta kuormaa;
        25 pitäkää vain, mitä teillä on, siihen asti kuin minä tulen.
        26 Ja joka voittaa ja loppuun asti ottaa minun teoistani vaarin, sille minä annan vallan hallita pakanoita,
        27 ja hän on kaitseva heitä rautaisella valtikalla, niinkuin saviastiat heidät särjetään-niinkuin minäkin sen vallan Isältäni sain-
        28 ja minä annan hänelle kointähden.
        29 Jolla on korva, se kuulkoon, mitä Henki seurakunnille sanoo.

        (Ilmestyskirja)


      • et itse ole
        Matti E Simonaho kirjoitti:

        Teoriaketju alkaa teorialla ja siinä ketjussa edellinen teoria todistetaan valheeksi uudella valheella. Näin koko teoriaketju ensimmäisestä viimeiseen koostuu valheista. Se on historioitsijoiden todistama tieteellinen ja kumoamaton faktat.

        tarjonnut mitään todisteita teorioillesi ainakaan!


      • Matti E Simonaho
        et itse ole kirjoitti:

        tarjonnut mitään todisteita teorioillesi ainakaan!

        1.

        Raamattu on kirjoitettu huomattavasti viisaammalle ihmiselle kuin se joka levitti kristinuskoa oli. Kymmenen Käskyä on Ensimmäinen Raamattu ja se on jokaisen ihmisen perusturva. Mitä Raamattuun on kirjoitettu IO Käskyn jälkeen, kirjoitettua ei saa koskaan käyttää IO Käskyn rikkomiseen. Ensimmäinen Ramattu koskee maallista ja sielullista.

        2.

        Tehdään sopimus: Jos minä olen väärässä, minä joudun Helvettiin. Jos sinä olet väärässä, sinä joudut Helvettiin. Käytetään vain Ensimmäistä Raamattua jonka nykyään tunnemme 10 Käskynä ja Sielujen Valtakunta on tuomari.

        3.

        Minä sanon heidän edessään; "Olen syytön ja synnitön ja niin on myös kaikki ne jotka ennen minua ovat olleet riippumatta siitä mitä syntinen ja perisyntinen on heistä esittänyt ja mitä syntinen ja perisyntinen heistä esittää".

        4.

        Sinä esität Elaian ja Sielujen Valtkunnan edessä, vain Ensimmäiseen Raamattuun - IO Käskyyn - viitaten kaikki syytökset ja todisteet siitä että minä olen syntinen. Samalla esität todisteet esi-vanhempieni syntisyydestä ja syyllisyydestä, ja kaikki todisteet siitä, että kaikki mitä heistä on esitetty historiassa on totta. Todista syntisyytemme Sielujen Valtakunnan silmien alla, tai vaikene niistä ikuisesti.

        5.

        Jos et pysty todistamaan syntisyyttäni ja syyllisyyttäni, minä ja esivanhempani olemme syyttömiä ja synnittömiä, ja se mistä oppisi olet ottanut, sitä ei ole.

        6.

        Kysy itseltäsi tuonpuoleista elämääsi koskeva tärkein kysymys perustuen tähän; "Jos sinä olet väärässä, sinä joudut Helvettiin", koska toisella puolella on kaksi ovea ja molemmat on avattu. Sinä itse päätät tämän jälkeen kaikilla teoillasi ja sanoillasi kummasta ovesta astut sisään.

        Ja kun olet tämän sopimusken avannut, olet sen myös hyväksynyt. Ja voit jatkaa.

        http://kivi.suomalaiset.org/suomalaiskirje.pl?nayta=etusivu

        http://www.suomalaiset.org/

        http://kivi.suomalaiset.org/kivi.pl


      • Bye bye
        Matti E Simonaho kirjoitti:

        1.

        Raamattu on kirjoitettu huomattavasti viisaammalle ihmiselle kuin se joka levitti kristinuskoa oli. Kymmenen Käskyä on Ensimmäinen Raamattu ja se on jokaisen ihmisen perusturva. Mitä Raamattuun on kirjoitettu IO Käskyn jälkeen, kirjoitettua ei saa koskaan käyttää IO Käskyn rikkomiseen. Ensimmäinen Ramattu koskee maallista ja sielullista.

        2.

        Tehdään sopimus: Jos minä olen väärässä, minä joudun Helvettiin. Jos sinä olet väärässä, sinä joudut Helvettiin. Käytetään vain Ensimmäistä Raamattua jonka nykyään tunnemme 10 Käskynä ja Sielujen Valtakunta on tuomari.

        3.

        Minä sanon heidän edessään; "Olen syytön ja synnitön ja niin on myös kaikki ne jotka ennen minua ovat olleet riippumatta siitä mitä syntinen ja perisyntinen on heistä esittänyt ja mitä syntinen ja perisyntinen heistä esittää".

        4.

        Sinä esität Elaian ja Sielujen Valtkunnan edessä, vain Ensimmäiseen Raamattuun - IO Käskyyn - viitaten kaikki syytökset ja todisteet siitä että minä olen syntinen. Samalla esität todisteet esi-vanhempieni syntisyydestä ja syyllisyydestä, ja kaikki todisteet siitä, että kaikki mitä heistä on esitetty historiassa on totta. Todista syntisyytemme Sielujen Valtakunnan silmien alla, tai vaikene niistä ikuisesti.

        5.

        Jos et pysty todistamaan syntisyyttäni ja syyllisyyttäni, minä ja esivanhempani olemme syyttömiä ja synnittömiä, ja se mistä oppisi olet ottanut, sitä ei ole.

        6.

        Kysy itseltäsi tuonpuoleista elämääsi koskeva tärkein kysymys perustuen tähän; "Jos sinä olet väärässä, sinä joudut Helvettiin", koska toisella puolella on kaksi ovea ja molemmat on avattu. Sinä itse päätät tämän jälkeen kaikilla teoillasi ja sanoillasi kummasta ovesta astut sisään.

        Ja kun olet tämän sopimusken avannut, olet sen myös hyväksynyt. Ja voit jatkaa.

        http://kivi.suomalaiset.org/suomalaiskirje.pl?nayta=etusivu

        http://www.suomalaiset.org/

        http://kivi.suomalaiset.org/kivi.pl

        Minä en voi olla väärässä, kun en usko sinun eksytykseesi. En ole tarjonnut tilalle mitään eksytystä.


      • Matti E Simonaho kirjoitti:

        Goottien valtakunta pieneni pohjoista kohti. Pesäero Rooman ja Lutherin välillä johtui Lutherin väärentämästä Raamatusta. Rooma ei hyväksynyt sitä.

        Goottien valtakunta katosi eikä jäänyt kuin Göötanmaa mutta Vandaalien alkukoti Vandalia, Vandadalen, Vandaalien laakso eli Vantaa on edelleen voimissaan!

        ; )


      • Matti E Simonaho
        Bye bye kirjoitti:

        Minä en voi olla väärässä, kun en usko sinun eksytykseesi. En ole tarjonnut tilalle mitään eksytystä.

        Jos uskot että pöydällä on ruokaa ja että olet syönyt, tai jos uskot kun joku sanoo niin, niin kuolet nälkään. Nouse ylös, laita ruokaa pöydälle ja syö niin tiedät. Eli sen sijaan että uskoisit, ota Liiton Laki - IO Käskyä - ja vertaa kaikkeen siihen mitä on sanottu ja tehty koskien kansaamme. Silloin tiedät ketä seuraat ja minne sitä seuraat. Kukaan maallinen ei sinua tuomitse, vaan sinä tuomitset itsesi sanoillasi ja teoillasi.

        " Mutta se minulla on sinua vastaan, että olet hyljännyt ensimmäisen rakkautesi. " (Ilmestyskirja).

        Ensimmäinen rakkautemme on esivanhempamme. Minä puhun kaikkien esivanhempiemme puolesta jotka terrorilla, terrorin uhalla, pelottelulla ja valhein pakotettiin uskomaan. Minä puhun kaikkien eloon jääneiden nykyään elävien esivanhempiemme jälkeläisten puolesta jotka uskovat sen sijaan että tietäisivät. Kenen puolesta sinä puhut?

        Sen, joka tänne tullessaan esivanhemmillemme tunnusti; "Olemme syntyneet syntisiksi ja olemme perisyntisiä. Usko tai kuole!". On vain 1 syntiseksi syntynyt ja perisyntinen, ja se on piru itse.


    • MISSÄ?

      Löytyykö linkkiä, vai oliko tämä taas yksi niistä kymmenistä lentävistä lauseista, joita on laitettu Lutherin nimiin ILMAN TODISTEITA!

      • Ei linkkiä

        "Uskon Puolesta. Martti Lutherin elämäntyö.", (1996) J.M. Kittelelson, Perussanoma Oy, s. 328.


      • löytyi!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naisella tisulit, kuin lehemän utarehet

      Oli kyllä isot tisulit naisella, kuin lehemän utarehet, vaikka paita oli päällä, niin tisulit erottui.
      Sinkut
      65
      7283
    2. Oliko pakko olla taas tyly?

      Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli
      Ikävä
      65
      2773
    3. Kemijärven festarit 2025

      Onpas taas niin laimea meininki. Eikö tosiaan saada parempia artisteja? ☹️
      Kemijärvi
      19
      1902
    4. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      18
      1898
    5. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      147
      1894
    6. Johanna Tukiainen hakkasi miehen sairaalaan!

      Viime päivien tiktok-keskusteluissa on tullut esiin, että Johanna Tukiainen on jatkanut väkivaltaista käytöstään. Hän h
      Kotimaiset julkkisjuorut
      136
      1781
    7. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      29
      1582
    8. Tekikö mieli laittaa viesti?

      Miten on? 😌
      Ikävä
      102
      1467
    9. Kaksi tyttöä putosi

      Minkä takia ne tytöt katolle oli kiivenny?
      Helsinki
      38
      1271
    10. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      41
      1216
    Aihe