Sisätilanlämmitin

Millaista sisätilanlämmitintä suosittelisitte isoon farmariautoon? Onko merkillä väliä, esim Defa?
72582
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Defalla on semmoinen kuin "termiitti" tai jotain, se on pieni ja sitä aattelin hommata viimetalvena.
Mutta hinta kova, eikä mitään kokemusta tutuilla toimivuudesta, joten jäi vielä kaupan hyllylle. ( Se on todella ohut.)

Äänestä

Osta suurin jonka lämpötolpan sulake kestää. Jos lohkari on 550W, menee 2000W lämppäri jo yli 10A sulakkeen joten joudut tyytymään 1800W tehoon.

Taloyhtiöissä voi hyvinkin tolpassa olla yhteinen sulake kahdelle autolle ja lisäksi yhteinen pääsulake kaikille tolpille jolloin laskukaava hiukan mutkistuu.

Merkillä ei niin väliä, tärkeintä on se että sen saa asennettua sellaiseen asentoon jalkatilaan että puhallus suuntautuu about yläviistoon etupenkkien välistä. Lämmöstä ei ole kauheasti iloa jos sitä pyöritellään repsikan jalkatilassa.

Jos kartturin penkillä istuu aina joku, kannattaa panostaa tällaisiin litteisiin keraamisella vastuksella varustettuihin malleihin joita löytyy Defalta ja Calixilta. Iso lämppäri on ikävä jaloissa pyörimässä ainakin pidemmällä matkalla.

Äänestä
  • -10 asteen pakkasilla riittää isossakin autossa 1200W ja n. 1700/1800W riittää ihan hyvin.
    Kiinteätehoisesta 2000W lämmittimestä voi olla haittaa, kun sulattaa auton katolta ja ikkunoista lumet ja sulamisvedet valuu auton ovien rakoon ja jäätyy sinne... eikun kevättä odotellessa.

    Äänestä

  • riittänee kirjoitti:

    -10 asteen pakkasilla riittää isossakin autossa 1200W ja n. 1700/1800W riittää ihan hyvin.
    Kiinteätehoisesta 2000W lämmittimestä voi olla haittaa, kun sulattaa auton katolta ja ikkunoista lumet ja sulamisvedet valuu auton ovien rakoon ja jäätyy sinne... eikun kevättä odotellessa.

    kysyjällä oli farmari samoin kuin minullakin ja ikävä tosiasia on se että niin tehokasta sisälämppäriä ei löydykään että se olisi "liian tehokas" elle viritystä pidä tolpassa yön yli.

    Lohkaria ei kannata pitää päällä millään kelillä paria tuntia kauempaa ja tuommoinen repsikan jalkatilaan heitetty 1400W lämppäri ei tuossa ajassa sulata juuri muuta kuin puolet tuulilasista ja kartturin ikkunan.

    Taloyhtiön tolpissa on yleensä vielä kello joka rajoittaa muutenkin ajan pariin tuntiin ja monta kertaa muistaa juuri ennen kauppareissulle lähtöä että auto unohtui laittaa tolppaan... Siinä tulevat watit tarpeeseen.

    Omakotitalon pihalla olen kerran onnistunut sulattamaan lumet katolta ja jäädyttämään ne oven karmeihin mutta silloin 1800W lämppäri oli jäänyt päälle yön yli 20 asteen pakkasessa. Autokin oli sedan eikä farmari jossa on puolet enemmän ilmatilaa.

    Parin tunnin käytöllä lumia ei sulata millään tehoasetuksella jos puhallus on suunnattu niin että se leviää koko autoon.

    Äänestä

itsellä ollut jo kymmenen vuotta ruotsalainen en muista merkkiä kolme teho aluetta 750/1400/2000,termostaatti,puhaltimen siiven halkaisija 15cm,sulattaa auton ikkunat samalla teholla kuin defan puhaltimet puolta nopeammin,lisäksi kun puhallin on päällä auton sisällä ulkona ei kuule edes sen ääntä


kaverilla on tämä termini ja se on ihan leikkikalu,eihän tuommosellla lelulla edes saa ilmaa kiertämään autossa eli lämmitys teho menee hukkaan.

Äänestä

osta semmonen,se on hyvä

Äänestä

Ei näillä nykyisillä itsesäätyvällä lämpöelementillä varustetuilla sisälämppäreillä tee oikein mitään. Hyvä kun ikkunoista huurteet sulattavat, mutta sisätiloissa ei lämpö nouse kunnolla edes plussan puolelle. Kirppiksellä oli sellainen varmaan 1970-luvulta ollut rautamötikkä, jossa oli vastukset kuin saunan kiukaassa, niin ajattelin että tuollainen se antaisi jo kunnon hönkää autoon.

Ei taida valmistajat uskaltaa tehä kunnon tehokkaita lämppäreitä ettei kenenkään auto vain kärähdä väärän käytön seurauksena, en ole tullut muuhun tulokseen kun 1400 wattinen lämppäri ei vaan lämmitä kunnolla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pitäisi ostaa kirjoitti:

Millaista sisätilanlämmitintä suosittelisitte isoon farmariautoon? Onko merkillä väliä, esim Defa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu