Sydän?

Onko siis totta että voimaharjoittelu ei vahvista sydäntä yhtään ja ilman aerobista harjoittelua voimaharjoittelu vain LISÄÄ sydänperäisiä riskejä kuten aortan repeämistä ja sydänlihastulehdusta?
2359
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

riippuu kuinka kovaa raivottaa ja kuinka huono kunto on.
jos kunto on 0, niin se pumppu voi pettää vaikka esim. lunta lapioidessa jne....
lenkit kannattaa hapenottokyvyn parantamiseksi, niin tuloksetkin nousee ja palautuu nopeammin.
punteillakin saat huonon kunnon kohoamaan, monipuolista vaihtelevaa pitkää sarjaa, eikä rasittavia maksiminostoja, niin saa pumppukin ja verisuonet hyvää reeniä. monipuolisuus kunniaan..

Äänestä

Aloittelin varovasti salilla 60-vuotisena.

Huonosta kunnosta, verenpainelääkityksestä ja rappeutuneesta tuki- ja liikuntaelimistöstä johtuen pienillä painoilla ja pitkillä palautuksilla.

Muutaman kuukauden aikana sain vähentää painelääkityksen 1/4 osaan ja myöhemmin, silloin kun pysyn raittiina, jätän kokonaan pois.
Alkuperäinen oli 10mg Ramiprilliä.

Palautuksilla passaan syketasokseni 110 - 140.
Leposykkeeni on laskenut 80+ tasosta +-60:een.
Paineeni ilman lääkitystä (raittiusehdolla)
115 - 120 / 70 - 75.

Kahden vuoden jälkeen vedin maasta 2 x oma paino (ml. läskit).
Rinnalle oma paino.
Ylätalja 1,4 x oma paino.
Jne.
Tavallisesti liikun 5 - 12 toistoissa, 50 - 75% kuormilla.
Kerran kuukauteen, suunnilleen, kokeilen jonkin osa-alueen tasoa tietääkseni missä liikutaan.
Todellisia maksimeja en ole mavea lukuun ottamatta, kokeillutkaan.
Siitä sain ulkopuolisen pukaman.

Joten kokemukseni perusteella salitreenin voi toteuttaa myös aerobisia elementtejä sisältäen.

Rapakuntooni nähden koen lutkutteluni voimaharjoitteluksi.
Lihaskuntoni ainakin on parantunut mutta lähtökohta oli huono.

En tiedä sitten kun kyseessä on TODELLINEN voimatreeni?

Jos järkevää estettä ei ole niin suosittelen kyllä jotain aerobista liikuntaa vähintään kerran viikossa.
Joukkuepelit sopivat hyvin.
Kuntopiiri on erinomainen.
Ym.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Legenda vai tosi? kirjoitti:

Onko siis totta että voimaharjoittelu ei vahvista sydäntä yhtään ja ilman aerobista harjoittelua voimaharjoittelu vain LISÄÄ sydänperäisiä riskejä kuten aortan repeämistä ja sydänlihastulehdusta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu