Mulla on valinnan vaikeus autonostossa. Nykyinen on noin 11000 arvoinen Audi ja haluaisin vaihtaa sen uudempaan, mutta nehän maksaa maltaita. Olen kuitenkin tottunut Audin laatuun enkä haluaisi mitään pelkistettyä halpista. Hintahaarukka on 18000 - 23000. Saisihan sillä jo ehkä 2003 -2004 Audi A4:n.
Onko mitään suosituksia antaa, mikä olisi tuohon haarukkaan sopiva, laadukas, suht tuore ja vähän ajettu jonkin toisenmerkkinen auto.
Kiitos kaikille, jotka viitsivät vastata.
Terveisin eräs rouva.
Onko mitään suosituksia antaa, mikä olisi tuohon haarukkaan sopiva, laadukas, suht tuore ja vähän ajettu jonkin toisenmerkkinen auto.
Kiitos kaikille, jotka viitsivät vastata.
Terveisin eräs rouva.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Moi, jos olet tottunut audin laatuun voit ostaa minkä tahansa japanilaisen ja laatu kasvaa. En puhu siitä laadun tunteesta joka syntyy katsellessa neljää rengasta vaan todellisesta laadusta. Audo on samaa tekniikkaa kuin VW, vain varaosien ja huollon hinnat n. tuplat.
Alla Audi A4 -05 1.8T 110 tkm ajettu ja tässä vikalista: katti meni 25 tonnin jälkeen, etuakseliston ongelmia huollettu x3, pissapoika, vetari kumit ja laturi. Kytkin hieman luistaa mutta auto on menossa juuri vaihtoon eikä muuten ole Audi. Brändi maksaa ja laatu jopa heikompaa kuin uusissa skodissa!
Audia ennen oli diesel Mondeo 3 vuotta ja reilun 120tkm mutta hyvien tilojen ja mukavan ajettavuuden lisäksi ei kehumista => ovet maalattiin ja takaluukku oli ruosteessa kaikenlaista niveltä vaihdettiin sekä sähköpuolen ongelmia eikä iskaritkaan kestäneet.
Saa nähdä miten Hondan diesel kestää....
vikaa, täydellistä autoa ei kai ole keksittykään. Itse olen kyllä Audiin ollut tyytyväinen ja tuossa edellä sanottiin että vaikka Nissaniin vaihtaisi, niin parempaan suuntaan menisi. Olen kyllä toista mieltä. Olen ajanut Nissania, Volvoa, Chrysleriä ja muita merkkejä, mutta kyllä Audi on ehdottomasti paras ajaa, siitä ei pääse mihinkään. Surettaisi kyllä tuo merkki jättää, että en tiedä mitä teen...
japanilaisista autoista ei löydä kirveelläkään. Perheessämme on tosin toisen merkkinen saksalainen premium kuin aloittajalla, mutta korville tulisi meidän rouvalta jos sen japanilaiseen tyylittömään rämisevään riisipusiin vaihtaisin.
"...toisen merkkinen saksalainen premium..."
Juu, minulla oli juuri tuollainen "premium". Oli muuten viimeinen kerta kun sekaannun näihin "preemiumeihin".
Ajoltaan ihan ok, mutta ajoa tuli valitettavan vähän kun laatu on täyttä skeidaa.
Japanilainen ei ole koskaan jättänyt tielle. Ajo-ominaisuuksiltaan hieman vaatimattomampi (siis sellainen, joka maksaa puolet tuon "premiumin" hinnasta), mutta erolla ei ole käytännössä suurta merkitystä.
Itse asiassa noita "premiumeja" ostavat ne, jotka haluavat tuoda itseään esiin automerkin avulla. Suurimmalle osalle ihmisistä sillä ei ole kuitenkaan toivottua vaikutusta, joten hukkaan menee tuo panostus suurimmalta osin. Toisinaan kaksi samanhenkistä voivat sitten keskustella korjaamolla keskenään kuinka hienoa olisi ajaa "premiumilla" jos se vain nyt sattuisi kulkemaan. Toinen ryhmä on tällaiset ressukat, joille vaimo sanelee automerkkipäätökset.
Tyhmä ei ole se, joka tekee virheitä vaan se, joka toistaa niitä.
ole varaa pitää laatuautoa.
ei ole varaa ostaa eikä pitää autoa jossa on ajo-ominaisuudet, kori ei väsähdä ensimmäisen sadan tuhannen aikana, penkit eivät lössähdä jne.
Mutta harmistuksissani purritan täällä ja väitän, että nuo laatuautot jättävät joka päivä tielle ja asuvat korjaamolla.
Olen ajanut yli 260000 km omalla Audillani ja vielä kehrää kuin kuuma kissa. Vikaa ei ole juurikaan ollut, mitä nyt normaalihuolloissa vähän paikkailtu kuluvia osia.
Olet saanut maanantaiversion.
japanilaisen ja ranskalaisen omistaneena voin kertoa, että kyllä ne huonoimmat autot ovat japanilaisia. Japsiautoa ei meidän perheeseemme enää tule.
Ensimmäisen premiumin ostin vasta pari vuotta sitten ja kyllä se on hintansa väärti. Toisena autona on elegantti ranskalainen. Tämän olen huomannut olevan loistavan yhdistelmän. Itse en halua tuoda itseäni esiin millään tavalla, haluan ainoastaan ajella hyvillä autoilla.
vaihtoehtoja löytyy! Audeja löytyy tuohon hintahaarukkaan esim A6 hyvä valikoima. Tosin kovin uutta ei tuolla rahalla vielä saa. Itse olen ajellut volvolla iät ja ajat enkä usko että merkki enää vaihtuukaan. Viimeisin hankinta oli V70 -06 vuosimallin diesel volvo. Tehdas takuuta oli ostohetkellä 3kk jäljellä. Mittarissa "sisäänajo" 390tkm. Kulkee kuin uusi!
Sitten on tietysti BMW, jonka valikoimasta löytyy varmasti hyviä vaihdokkeja.
Eli lyhyesti uusi ja vähänajettu on vaikea saada tuohon hintaluokkaan, ellei luovu tuosta "premium" vaatimuksesta mutta hyviä vaihtoehtoja löytyy, suosittelen kuitenkin ottamaan sellaisen kaverin mukaan kuka hieman tietää autoista. Ja mielellään mies, koska autokauppa on ihan oma maailmansa... valitettavasti :)
jos sille antaa 2 vaihtoehtoa, se ei osaa enää päättää. jää auto ostamatta....Jos ei ole äitiä tai isää sanomassa mitä ostetaan ja miten
Pidä se pieni kiesi, jos se sulle kerra koon puolesta riittää, ei mitään järkä hankkia uutta vain hankkimisen ilon takia (paitsi automyyjän mielestä), jos vanha käy ja kukkuu niin aja sillä = ehdottomasti taloudellisin vaihtoehto, rahat voi pistää vaikka etelänmatkaan!
Itse en enää Audia ottaisi, mutta se onkin oma asiani. Toisaalta kaikilla merkeillä on joskus murheita tuotannossaan. Nyt jos lähtisin uutta hakemaan niin voisin katsastaa vaikka Kian 5v takuulla, jonka jälkeen ottaisin taas vaivattoman Fordin, jomman kumman maxin.
Mulla ois tohon hinta haarukkaan sopiva auto:Volswagen Golf vm;06 aj.25000km.