auts

Kuinkahan todennäköistä on olla raskaana kun menkat alkoivat 15pvä ja loppuivat viime viikon torstaina.. Eilen illalla mies laukesi sisään. Ovulaation pitäisi olla vasta lauantaina? Joten tuskin on riskiä olla paksuna.
5541
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Siittiöt voivat elää naisen sisäsynnyttimissä muutamia päiviä.

Äänestä

Paras mahdollinen aika oli olla yhdynnässä ilman ehkäisyä, jos haluaa raskaaksi. Mahdollisuudet ovat ihan 50/50.

Yleensä puhutaan, että siittiöt voivat elää hyvissä olosuhteissa viikon naisen sisällä. Sinulla ovulaatioon on kaksi päivää, jos se tapahtuu oletuksesi mukaan lauantaina. Sehän voi tapahtua silti vaikka tänään tai huomenna tai viikon päästä.

Millä perusteella päättelet, että tuskin on riskiä olla paksuna? Tainnut mennä vähän kouluopetukset ohi.

Äänestä

Siittiöt säilyvät hedelmöittämiskykyisenä naisen elimistössä noin 48 tuntia ejakulaation jälkeen. Ovulaation ajankohta on naisen kuukautiskierrossa harvoin standardi, eikä sitä voi kuvaamallasi tavalla matemaattisesti laskea.

Jos oletetaan, että ovulaatiosi tapahtui/tapahtuu lähipäivien aikana, raskauden mahdollisuus on huomattavasti suurentunut. Sinun kannattaa tehdä raskaustesti viikon sisällä varmistuaksesi asiasta.

Jos raskaus ei ole tervetullut, olisi ehkäisyn käyttö viisasta. Jos haluat hieman vaikeuttaa raskaaksi tuloa, voit ostaa apteekista ilman reseptiä saatavan jälkiehkäisyvalmisteen. Teho ei ole näin pitkän ajan jälkeen enää suuri, mutta voi avittaa hieman.

Pistää vielä silmään tuo kommentti miehen laukeamisesta sisään. Raskaaksi voi tulla myös keskeytetyllä yhdynnällä, joten miehen laukeaminen muualle kuin vaginaan ei takaa mitään.

t. lääkärin alku

Äänestä
  • "Sinun kannattaa tehdä raskaustesti viikon sisällä varmistuaksesi asiasta."

    Viikko ei riitä, useimmissa raskaustesteissä mahdollisesta hedelmöittymisestä on oltava n. kaksi viikkoa ennen kuin testi havaitsee raskauden.

    Äänestä

  • fdfsfs kirjoitti:

    "Sinun kannattaa tehdä raskaustesti viikon sisällä varmistuaksesi asiasta."

    Viikko ei riitä, useimmissa raskaustesteissä mahdollisesta hedelmöittymisestä on oltava n. kaksi viikkoa ennen kuin testi havaitsee raskauden.

    Osa nykyisin apteekeista saatavat testit näyttävät luotettavan tuloksen jo 10 päivää mahdollisen hedelmöittymisen jälkeen. Minun olisi pitänyt lisätä, että negatiivisen tuloksen saatuaan testi kannattaa toistaa vaikka viikon kuluttua!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


muikkutar kirjoitti:

Kuinkahan todennäköistä on olla raskaana kun menkat alkoivat 15pvä ja loppuivat viime viikon torstaina.. Eilen illalla mies laukesi sisään. Ovulaation pitäisi olla vasta lauantaina? Joten tuskin on riskiä olla paksuna.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu