Mulla on ensviikolla hl, siellä on paikkausoperaatio luvassa, voisko joku vähän valasta mitä siellä tarkkaan ottaen tehtiinkään, kävin nimittäin paikkausoperaatiossa viimeks ehkä 3 vuotta sitten. Reikä on todella pieni, ehkä ton kokonen: . (siis ton pisteen). Oon kuullu jostakin, että saa itse päättää ottaako puudutuksen ,onko totta, suosittelisitteko ottamaan puudutuksen noin pientä reikää varten? On kokemusta puudutuksesta, ja ite en välttämättä sitä ottais, jos ei olis pakko.
Kuinka kauan ne poraa sitä hammasta, riippuuko se reiän koosta vai ei? sattuuko paikkaamisessa mikään muu kuin poraaminen?
Kiitos jo etukäteen vastauksista
T.apua kaipaava
Kuinka kauan ne poraa sitä hammasta, riippuuko se reiän koosta vai ei? sattuuko paikkaamisessa mikään muu kuin poraaminen?
Kiitos jo etukäteen vastauksista
T.apua kaipaava
Vastaukset 2
Vanhimmat
Siis jos minä olisin sinä niin en ottaisi puudutusta jos reikä on todellakin vain pisteen kokoinen. Toisaalta jos se reikä on ihan oikeasti pisteen kokoinen niin ihmettelen että sitä ylipäätään aletaan paikata. No jaarittelut sikseen.
Paikkaus menee niin että ihan ensin reikää laajennetaan turbiinilla (kovat kierrokset) eli sillä vinkuvalla poralla jolla voidaan laajentaa kiillettä joka on kovaa ja tuon turbiiniporan terä puree siihen parhaiten. Sen jälkeen puhdistetaan ruusulla eli sillä jyristävällä poralla (huomattavasti pienemmät kierrokset )että saadaan varmasti kaikki karies sieltä pois muhimasta. Tämä vaihe on yleensä se joka eniten hirvittää potilaita varmaan sen äänen ja jyrinän vuoksi.
Tämän jälkeen alkaa paikkaus joka tarkoittaa sitä että enää ei satu. Voi hiukan vihloa kun laitetaan erilaisia aineita.
Jos kestät tuon muutaman porauksen sen pienen reiän takia niin harkitse kannattako ottaa puudutusta joka saattaa jopa kestää muutaman tunnin.
ettei sitä puudutusta välttämättä tarvitse, ja jos nyt suoraan sanotaan niin mulla on aika hyvä kivunkestokyky (vai miten se nyt sanotaankaan).
Kiitos muuten avusta!