Feministeille pitäisi perustaa oma valtio, valtio jossa ei olisi ollenkaan miehiä.
Feministivaltiossa ei olisi myöskään tasa-arvo-ongelmaa.
Miltäs kuulostaa?
Feministivaltiossa ei olisi myöskään tasa-arvo-ongelmaa.
Miltäs kuulostaa?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
talot rakentaa?
vaan ostetaan valmistalopaketit:D
Vähän samaan tyyliin feministit ja vihreät sekä heidän lemmikkinsä, pakolaiset, toteavat, että sähkö tulee töpselistä ja raha seinästä.
Miten valtio joka ei tuota muuta kuin hoiva-, opetus-, sosiaali- ym. palveluja voisi toimia. Eipä silti. Itse kyllä olisin valmis antamaan aimo osuuden ansioistani, jotta pärjäilisivät itsekseen.
Yksi kunta Suomessa riittää. Muuttakoot sinne ja kahmikoot kunnalliset virat itselleen. Tulee naisnäkökulmaa päätöksentekoon.
kaulus pään yli ja kävellään takaperin.
Tosiasiassa ainakin naisten kaupunginosia on olemassa USA:ssa. Joltain maksukanavalta tuli kerran dokumentti, että suurkaupungissa oli kaupunginosa, jossa asui vain naisia. Yrityksissä oli työssä vain naisia, baareissa ja ravintoloissa sekä työntekijät että asiakkaat olivat naisia. Heitä haastateltiin ja olivat kovasti tyytyväisiä. Miehille oli pääsy kielletty sinne.
ovat suomessa tunkemassa miesten reviirille?
Naiset syyttelevät miesten suosivan miehiä työntekijävalinnoissa, mutta tuo mitä kerroit antaa päinvastaisen kuvan joka kyllä on ihan jokapäiväisessä elämässäkin havaittavissa.
Sinäkö sen päätät?
Esimerkiksi kahvin keittäminen työpaikalla on naisten töitä. Samoin siivoaminen. Sori nyt vaan pellefeministi, älä sekaannu miesten töihin, kun et niistä mitään resukka ymmärrä. Yrittäisit näyttää edes naiselta.
Taidat olla kouluttamaton tyyppi jossain takahikiän pikkutyöpajassa, jossa ei löydy koulutusta muultakaan henkilökunnalta. Miten muuten pelkällä sukupuolella voisi kuvitella saavansa riittävän pätevyyden työtehtävään?
Et varmaan osaisi edes keskustella koulutettujen ja hyvissä asemissa olevien naisten kanssa näiden työhön liittyvistä asioista. Ja näitä naisia löytyy Suomesta erittäin paljon!!! Tulisit joskus käymään sen takahikiän ulkopuolella.
elellä älykkäämmässä populaatiossa, kuin täällä Suomessa nyt on mahdollista.
Niinpä...feministivaltiossa olisi naisen euro euron, johtopaikoilla olisi vain naisia, feminismi aatteena kävisi turhaksi, ei olisi asevelvollisuutta, ei perheväkivaltaa, ei avioeroja... listaa hyvistä puolista voisi jatkaa loputtomiin:)
urheiluohjelmat karsittaisiin minimiin, kulttuuritarjontaa lisättäisiin, luomuviljely olisi pakollista, tiede ja tutkimus kukoistaisivat, lääketeollisuus ei perustuisi ahneuteen, vaan kaikilla olisi mahdollisuus kunnollisiin hoitoihin...
Ah, ollapa feministivaltion diktaattori!