Hormonaalisen ehkäisyn käyttäjät!!!

Onko ehkäisy aiheuttanut muutosta valkovuodon koostumukseen ja hajuun?

Itse olen käyttänyt microluton minipillereitä reilun puolivuotta ja vähän aloittamisen jälkeen valkovuoto muuttui todella paksuksi ja happaman imelän hajuiseksi.. todella inhottavaa!!

Papat sun muut kokeet puhtaat, ei mitään tulehduksia, eikä kyllä kutinaa/kirvelyä tms olekkaan.. lisäksi on paljon välivuotoja.

Miten muilla?
4577
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Vaikutti minullakin ja kaikilla yhdistelmäehkäisypillereiden käyttäjillä vaikuttaa. Pillereiden hormonithan sammuttavat oman hormonitoimintasi (munasarjat ym.) ja näin ollen ovulaatiota ja oikeita kuukautisia ei tietenkään tule. Nämä tilalle tulevat synteettiset hormonit toimivat täysin eri tavoin kuin oma hormonitoimintasi ja siten myös vaikuttavat valkovuotoon ja kaikkeen muuhunkin kropassasi. Eivät nuo hormonit mitään karkkeja ole vaan vaikuttavat perustavanlaatuisesti kroppasi toimintaan. Itselläni hormonaalisen ehkäisyn pienin ongelma oli omat eritteet,mutta ne nyt ovat yksi niistä asioista,joka muuttui. Itse otin kuparikierukan kun pää ja kroppa kärsi niin pahasti noista hormoneista. En ole synnyttänyt.Olen ollut erittäin tyytyväinen ratkaisuuni.

Äänestä

Lisäys.Tuo edellämainittu pätee osittain myös noihin minipillereihin. Eli tietenkään pillereiden synteettisen hormonin toiminta ei ole sitä mitä omasi, vaikka ovulaatio minipilsuilla useimmiten tapahtuu.

Äänestä

siitä, että minipillereiden sisältämä keltarauhashormoni aiheuttaa kohdun kaulan liman paksuntumisen ja runsastumisen niin, etteivät siittiöt pääse kunnolla sen läpi. Eli kyseessä ei ole varsinaisesti valkovuoto (=emätinerite). Osa minipillereiden ehkäisytehosta perustuu juuri tähän liman paksuntumiseen.

Itseasiassa normaalissa luomukierrossakin ovulaation jälkeen keltarauhasen muodostuttua kaulakanavan lima on samanlaista kuukautisein saakka, mutta kun näin ei ole koko kierron ajan, ihmiset harvoin kiinnittävät siihen huomiota.

Välivuodot ovat tyypillisiä minipillereiden sivuvaikutuksia, ja usein vähenevät käytön aikana.

Sinä itse päätät, ovatko mainitsemasi muutokset sellaisia, että haluat jatkaa minipillereiden käyttöä.

Äänestä
  • Syönyt pillereitä kohta 4.vuotta endon takia ja käynyt lääkärissä monesti ja miettinyt missä vika. Itse syön yasmin pilsuja ja tilanne on sama. Hyvä tietää tämäkin nyt...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


pillereistäkö johtuu tää? kirjoitti:

Onko ehkäisy aiheuttanut muutosta valkovuodon koostumukseen ja hajuun?

Itse olen käyttänyt microluton minipillereitä reilun puolivuotta ja vähän aloittamisen jälkeen valkovuoto muuttui todella paksuksi ja happaman imelän hajuiseksi.. todella inhottavaa!!

Papat sun muut kokeet puhtaat, ei mitään tulehduksia, eikä kyllä kutinaa/kirvelyä tms olekkaan.. lisäksi on paljon välivuotoja.

Miten muilla?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu