KRISTALLIMERELLÄ JOTA KUKAAAN EI VOINUT LUKEA!
ADVENTISTEJA YLI 15000000
5
155
Vastaukset
- rinnalla
Mitä adventistien määrä on 2,1 miljardin rinnalla? Adventismilla on paljon kiinnikurottavaa ennenkuin se ohittaa kristinuskon. Jos lasketaan 25 vuotta sitten ollut %-luku maapallomme väestöstä voimme todeta adventismin kasvavan hitaammin kuin kristinuskoisten määrän. Adventistien määrä %ssa jää siis jatkuvasti jälkeen prosentuaalisessa vertailussa.
- että se sinun
"kristinuskosi" on pakanuutta ja adventismi ainoaa oikeaa kristinuskoa, tai pitäisikö sanoa, Kristuksen uskoa.
- ...näet....
että se sinun kirjoitti:
"kristinuskosi" on pakanuutta ja adventismi ainoaa oikeaa kristinuskoa, tai pitäisikö sanoa, Kristuksen uskoa.
No sitähän minäkin näet voisin väittää evoluutio-opista vaikka maailman napaan asti. Mutta minä pystyn kantani todistamaan suoraan tulkitsemattomalla Raamatun sanalla. Mutta adventistit livahtavat aina pois ja vievät viestinsä mennessään. Adventismi on riivaajien oppia.
että se sinun kirjoitti:
"kristinuskosi" on pakanuutta ja adventismi ainoaa oikeaa kristinuskoa, tai pitäisikö sanoa, Kristuksen uskoa.
Voisitko määritellä sanat:
- "kristinusko"
- pakanuus
- adventismi
- oikea kristinusko
- Kristuksen usko
Ehkä silloin tälläinen pöljempikin käsittäisi mistä on kysymys.
Tuntuu oudolta aajtella, että vain 7. päivän sapatinpitäjät kansoittaisivat tulevaisuudessa Maan - eikä vain 1000 vuoden rauhanajaksi, vaan iäti kestävä rauha sitten vallitsisi noiden adventistien kesken.
Jos levittäytyvät yli USA:n tai koko Maan, niin kovin orpoja ovat kaikki - oletko ajatellut siltä kannalta tuota adventti"totuutta"; että ylöstemmattavat viettäisivätkin iäisyyden täällä Maassa?
Luepa se kastelupauksestasi.
Israeliin kaiketi sijoittuvat, koskapa kyse on ns. uudesta Israelista. Jehovalaisuudessa riittää uskoa vain tuhanteen vuoteen asti, ei ikuisuuteen, kuten adventismissa. Ovathan jehovalaisetkin varmoja uskossaan. Joten 1000 vuoden ajan adventistit saanevat pitää heitä vieraanaan.
Entä kristityt, jotka sanovat: taivas on uskoni määrä? Ei hätää - he tosin hallitsevat, mutta eivät aivan maan pinnalta käsin.
Pääasiahan on, että Kristus tulee aivan heidän keskelleen - fyysisesti ja konkreettisesti.
Enää ei tarvitse asioita hengellistää.
Sak 14:4-5
4 Hän SEISOO sinä päivänä Öljymäellä, joka kohoaa Jerusalemin itäpuolella. Ja Öljymäki halkeaa kahtia idästä länteen, toinen puoli vuoresta väistyy pohjoiseen, toinen puoli etelään, ja välille syntyy valtaisa laakso.
5 Te pakenette vuorten välissä olevaa laaksoa pitkin, ja se ulottuu Asaliin asti. Te pakenette, niin kuin paettiin maanjäristystä Juudan kuninkaan Ussian aikana. Sitten Herra, teidän Jumalanne, tulee Jerusalemiin, ja kaikki pyhät ovat hänen mukanaan.
[Aam. 1:1 | Juud. 14]
"Ja kaikki pyhät ovat hänen mukanaan".
Niinhän Jeesus lupasi, ettei kadota YHTÄKÄÄN!
Kuinkas varma tämä on, tämä että ihan oikeasti tulee ja astuu täönne alas? Tosi kuin apostolien teot!
Apt 1:11-12
11 Nämä sanoivat: "Galilean miehet, mitä te siinä seisotte katselemassa taivaalle? Tämä Jeesus, joka otettiin teidän luotanne taivaaseen, tulee kerran takaisin, samalla tavoin kuin näitte hänen taivaaseen menevän."
[Ap. t. 2:7 | Ap. t. 3:21]
12 Silloin he lähtivät tuolta vuorelta, jota kutsutaan Öljymäeksi ja joka on lähellä Jerusalemia, sapatinmatkan* päässä. He palasivat Jerusalemiin [Matka, joka sapattina oli lupa kulkea, noin kilometri.]
[Luuk. 24:52].
Mutta tuhat vuotta on määrätty takaraajksi tuolle näkyvän vanhurskauden, ilon ja rauhan ajalle.
Sitten siirrytään iäksi taivaisiin.
Ei sitä ihmisoppi voi muuttaa, pakkohan tämäkin on todeta.
Vieläkin epäilyttää vai? Että onko totta vai täytyykö vain hengelliseksi kuvaukseksi tuo kaikki tulkita. Kristus koetti Daavidin hengessä aivan kuin rautalangasta mallin vääntää.
Hän lapsenmielisesti uhosi sitten pesevänsä jalkansa Mooabissa ja heittävänsä kenkänsä Edomiin asti - Kuolleenmeren toiselle puolen.
Ps. 60:8
(60:10) Mooab on minun pesuastiani, Edomiin minä viskaan kenkäni; Filistea, nosta minulle riemuhuuto.
Ps. 108:9
(108:10) Mooab on minun pesuastiani, Edomiin minä viskaan kenkäni, minä riemuitsen Filistean maasta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site695988Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers794840Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto524412SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun574172SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt953771Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost42739SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het502493Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352399Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi842230Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat452119