farisealaisuus

Tämä jae on AkselValen-Sendstadin "jäähyväiset uskonnolle"-kirjan mukaan tarkoitettu fariseuksille:"Mahdotonta on niitä, jotka kerran ovat valistetut ja taivaallista lahjaa maistaneet ja Pyhästä Hengestä osallisiksi tulleet ja maistaneet Jumalan hyvää sanaa ja tulevan maailman ajan voimia ja sitten ovat luopuneet-taas uudistaa parannukseen, he kun jälleen itsellensä ristiinnaulitsevat Jumalan Pojan ja häntä julki häpäisevat"(Hebr 6:4-6)Kirjan kirjoittaja kirjoittaa, että"Tällainen ihminen on sydämessään lukkiutunut pinnallisuuteen ja välinpitämättömyyteen, niin että siitä on tullut elämäntyyli, jota on vaikea muuttaa. Kuuleepa hän Jumalan sanasta millaista julistusta tahansa, hänen valheellinen uskonnollisuutensa vääristää kaiken, niin että se voi soveltua hänen farisealaiseen perusasenteeseensa."
Mutta se mun mielestä on kaikkein kauheinta että ne liikkuvat ovelasti laumoissa! Ne tietää sen, että enemmistön kanta on se joka ratkaisee.
Oon jostain Raamatusta lukenut kuinka Hän varoittaa niiden "hapatuksesta". Se on pelottavaa, koska kun/jos kuuntelet heitä on seurauksena automaattisesti se että jälkeenpäin huomaat että Jeesus jäi sivuun.
Poikalapsi on kirjoittanut että eivät kaikki ole helluntaikirkossa näitä fariseuksia vaan vaan jotkut.
Ne, jotka on, on niitä, jotka näkevät Jeesuksen aina vaan ristillä verissään heidän vuokseen.
Vaikka jo uskontunnustuksessa sanotaan, että Hän istuu Isän oikealla puolella ja on sieltä tuleva tuomitsemaan eläviä ja kuolleita.
Hän ei enää ole ristillä eikää meidän tule etsiä hänen haavoitettuja käsiään, jotka niin hoitavat.
Jeesus ei tarvitse meidän apuamme, vaan me tarvitsemme Häntä ja Pyhää Henkeä puolustajaksi.
Jeesus, Sanan mukaan, on nähnyt että niin on parempi. Me olemme Pyhän Hengen temppeli.
Tuon hebrealaiskirjeen mukaan PyhäHenki ei tule sellaiseen ihmiseen, joka palvoo haavoitettua ja hävinnyttä Jeesusta.
Mä oon tällaistä tänään miettinyt. En haluais olla penseä.

6

272

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Yli-Vainion sanoin

      Aikoinaan Niilo Yli-Vainio sanoi saarnatessaan että hänellä ei ole mitään sanottavaa fariseuksille. Fariseukset ovat kuin puhvelihärkiä, ne ei muutu eikä ne suutu. Niille ei ole muuta annettavaa kuin kalossinkuva persuksiin. Että tätä mieltä Niilo oli fariseuksista. Tässä ajatuksen aihetta palstan fariseuksille.

      • sellasen kuvan oon saanut kun olen lukenut raamattua. Sain tehtäväksi lukea evankeliumit ja apostolien teot.


    • Matti E Simonaho

      Farisealaisuutta on esimerkiksi että osoittaa kansan maallisen ja sielullisen perimän väärin. Maallinen ja sielullinen perimä on 1 - eli ei saa olla kuin 1 identiteetti joka perustuu Luojan Liiton Ehtoihin; IO Käskyyn. Eli, "olen suomalainen ja [mikä_uskonlako_tahansa]lainen" on väärin ja IO Käskyä on rikottu.

      • et ymmärtänyt tuosta itsekkään mitään.


      • Matti E Simonaho
        auroraboreallis kirjoitti:

        et ymmärtänyt tuosta itsekkään mitään.

        Ihmisellä ei saa olla kuin 1 identiteetti, koska sinua ei ole kuin 1.

        Jos sanot; "Olen suomalainen ja lutherilainen", et ole 1 - jompi kumpi identiteetti valehtelee.

        Kaikessa yksinkertaisuudessaan.


      • Matti E Simonaho kirjoitti:

        Ihmisellä ei saa olla kuin 1 identiteetti, koska sinua ei ole kuin 1.

        Jos sanot; "Olen suomalainen ja lutherilainen", et ole 1 - jompi kumpi identiteetti valehtelee.

        Kaikessa yksinkertaisuudessaan.

        kuin lutherilainen. Ja kyllä minä ymmärrän sinut yhdeksi ja samaksi henkilöksi vaikka sanoisitkin sen noin.
        Hauska näkökulma farisealaisuuteen.
        Tai oikeesti en voi ymmärtää miten se asiaan liittyikään? Taarkoitit varmaan että kukaan ei halua myöntää olevan sa fariseus koko identiteetiltään?
        Jos Jumala(ja Jeesus)on rakkaus, miksi sellainen viha tiettyä ihmisryhmittymää kohtaan?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä

      Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai
      Ikävä
      116
      9889
    2. Persut: haluamme lisää veroja!

      Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki
      Maailman menoa
      77
      4992
    3. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      69
      4812
    4. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      7
      3280
    5. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      9
      2471
    6. Numero josta kaivattusi tulee mieleen

      Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.
      Ikävä
      107
      1720
    7. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1516
    8. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      54
      1501
    9. Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera

      Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota
      Lieksa
      59
      1434
    10. Heräsin taas sinä mielessä

      Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?
      Ikävä
      65
      1351
    Aihe