Oon tehny kesäkuussa autokaupan, jossa annan entisen autoni vaihdossa. Uusi autoni ei ole vieläkään saapunut ja ajelen vaan tällä vanhalla. No nyt kävi viikonloppuna silleen että auton moottorihäiriövalo ja epc alko palamaan, eikä auto käy enää lämpimänä tyhjäkäyntiä. Voi vi..u!
Joudunko nyt maksamaan vanhan autoni korjauksen? Voishan tuon ajatella myös niin että kun olen kaupat autosta kerran tehnyt, niin autoliike on maksumiehenä.
Joudunko nyt maksamaan vanhan autoni korjauksen? Voishan tuon ajatella myös niin että kun olen kaupat autosta kerran tehnyt, niin autoliike on maksumiehenä.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kyllä sinun täytyy korjata tuo vika omaan laskuusi tai välirahasta keskustellaan uudelleen. Katso mitä kauppakirjassa sanotaan vaihtoauton kunnosta. Minusta niissä lukee että siinä kunnossa missä arvio on tehty sovitut kilometrit päälle.
Ei autossasi vältämättä mitään isoa vikaa ole, joku anturi pimahtanut. Auto vaan tietokoneeseen ja vika hakuun korjaus.
ei ylimääräisistä kilometreistä tarvitse ajaa mitään, ellei niiden hinnasta ole erikseen sovittu. Sama koskee auton vikaakin. Voit hyvin sanoa, että vika on ollut jo arviointihetkellä autossa eikä autoliike voi asialle yhtään mitään. Ja tuskin sinun edes tarvitsee mainita asiasta vaihtotilanteessa mitään. Eivät ne sitä uudestaan edes tarkista. Sen kuin kärräät autosi sadesäällä liikkeen takapihalle. Kukaan herkkähipiäinen autokauppias ei edes lähde ulos vesilätäköihin sitä katsomaan.
Ei tietenkään sovituista kilometreistä tarvitse maksaa.
Voit tietysti yrittää meneekö läpi rikkinäisenä mutta eivät automyyjätkään ihan typeryksiä ole. Varmasti kauppias huomaa onko vanha vika vai ei, jos auto ei käy tyhjäkäyntiä. Tuskin olisi sellaisesta kovin suurta hyvitystä antanut.
Miten tekisit kolhujen ja lommojen kanssa? Sinne vaan paska liikkeeseen. Huutaisit, meuhkaisit ja uhkaisit oikeustoimilla kaupan päälle, jos käry kävisi. "Lakimieheltä" tällainen röyhkeys onnistuu näköjään ihan luonnostaan.
Reilu meininki, nääs.
Pieni tarkennus tuohon vaihtoajoneuvoon odotusaikana kertyneiden kilometrien vaikutuksesta:
Autoalan yleisissä tilaus- ja kauppasopimusehdoissa sanotaan kohdassa 7 ihan selvästi, että arviointihetken jälkeen kertyneistä kilometreistä ei tarvitse maksaa YHTÄÄN MITÄÄN ellei niistä ole erikseen sovittu:
Jos vaihtoajoneuvolla on ajettu arviointihetken jälkeen enemmän kuin 2000 kilometriä, myyjä saa periä ylikilometreistä korvausta, jos tällaisen korvauksen perimisestä on sovittu kaupanteon yhteydessä.