Auton vaihto, maksu kesken

Eli miten käytännössä menee jos aikoo vaihtaa auton toiseen ja nykyistä autoa ei ole vielä maksettu(Rahoitusyhtiön).
91840
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

... joko loppuvelan maksusta tai rahoituksen siirrosta uudelle omistajalle, jos hän siitä on kiinnostunut.

Ensimmäisessä tapauksessa saat ilmoitusosan maksun kirjauduttua rahoitusyhtiön tilille, jälkimmäisessä muistaakseni rahoitusyhtiö vain vaihtaa haltijan auton säilyessä heidän omistuksessaa, sinä saat jotain paperia aiheesta.

Ja tietty jos olet ostamassa uutta autoa liikkestä, he kyllä hoitavat paperityöt puolestasi.

Äänestä

Myy se velka-autosi pois, ja osta jääneillä ( jääkö siitä mitään?) Rahoilla sellainen käytetty auto mihin sinulla on oikeasti varaa !

Joku luotettava merkki, Toyota, Mazda ,Nissan, Mersu tms, ja ajele sillä,

pääset ikuisesta osamaksukurimuksesta irti, eikä sinun tarvitse enää osamaksuillasi elättää automyyjänilviäisiä, eikä maksaa niitä ylisuuria lasipalatseja missä nämä nilviäiset pesivät.

Äänestä
  • Nämä autonmyyjänilviäiset maksavat veroja joilla kustannetaan lastesi koulunkäynti ja vanhempiesi vaipanvaihto

    Äänestä

  • ystävä . kirjoitti:

    Nämä autonmyyjänilviäiset maksavat veroja joilla kustannetaan lastesi koulunkäynti ja vanhempiesi vaipanvaihto

    verokertymä korvamerkitty juuri noihin kohteisiin??
    Sopii epäillä!

    Äänestä

Jos tarjoat liikkeeseen esim. vaihdossa vanhaa autoa ja tästä on osa vielä maksamatta niin tämä liik lunastaa loppuvelan tuon vanhan auton osalta ja siirtää sen uuden auton osamaksusopimukseen.
Mielestäni helppoa ja vaivatonta kun ei tarvitse itse miettiä paperiasioista.

Äänestä

Jos tarjoat liikkeeseen esim. vaihdossa vanhaa autoa ja tästä on osa vielä maksamatta niin tämä liik lunastaa loppuvelan tuon vanhan auton osalta ja siirtää sen uuden auton osamaksusopimukseen.
Mielestäni helppoa ja vaivatonta kun ei tarvitse itse miettiä paperiasioita.

Äänestä

Älä maksa "velkaa velalla". Siitä ei hyvää seuraa....

Äänestä

menee huonosti, jos entinen rotisko on maksamatta ja vaihtamaan pitäisi päästä. Tietysti tilanne on toinen, mikäli olet vaihtamassa halvempaan.

Äänestä
  • Tuliko mieleen, että tällä kyseisellä henkilöllä voi olla esim. tulot nousseet niin paljon, että palkankorotuksella hoitelee isompiakin osamaksuja? Tällöin vaihtaminen isompaan voi olla ihan perusteltua, vaikka velkaa vanhasta vähän vielä olisikin. Kaikkein tyhmintä on tuollaisessa tilanteessa ajella vanhalla pelkästään sen vuoksi, että siinä on rahoitusvelkaa jäljellä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


.... kirjoitti:

Eli miten käytännössä menee jos aikoo vaihtaa auton toiseen ja nykyistä autoa ei ole vielä maksettu(Rahoitusyhtiön).

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu