EU:n juridinen yksikkö EY-tuomioistuin on päättänyt, että EU:n tasa-arvodirektiivin mukaan aseellinen palvelus sopii yhtä hyvin naisille kuin miehille. Niinpä Suomen naisille pitää määrätä laissa samat maanpuolustusvelvollisuudet (varuspalvelu/sivarius/vankila) kuin miehillekin. Perustelut ovat täällä kohdassa asevelvollisten kohtelu:
http://www.geocities.com/samanarvoisuus/
http://www.geocities.com/samanarvoisuus/
Vastaukset 6
Vanhimmat
Samalla tavalla miehet pitää määrätä tekemään lapsia ja olemaan koti-isinä ainakin siihen asti, kunnes lapsi täyttää kolme vuotta.
Eipäs nyt taas vedetä sitä biologiaa mukaan, tiedät varsin hyvin että miehet eivät pysty synnyttämään. Ihan mielellään minäkin miehenä olisin 3 vuotta lapsen kanssa kotona.
Sekin ero siinä on, että synnyttäminen on edelleen vapaaehtoista ja lapsi hankitaan yleensä silloin kun molemmat sitä haluavat.
Itse en ole vielä yhteenkään mieheen törmännyt joka oikeasti olisi armeijaan _halunnut_ mennä, mutta pakkohan se velvollisuus on suorittaa.
Olen aloittajan kanssa täysin samaa mieltä! Missä on tasa-arvo asevelvollisuuden suhteen???
On käsittämätöntä, ettei Suomessa haluta edelleenkään virallisissa tahoissa edes käsitellä tätä asiaa julkisesti, vaan se heti sivuutetaan.
Nykyaikana pitäisi valtiolla olla todella kovat perusteet, miksi asevelvollisuus on sanktioitu pakko vain miehille. Vai olemmeko vain niin "tyhmiä", että noudatamme orjallisesti vakiintuneita pakkoja niitä mitenkään kyseenalaistamatta tai vastarintaa?
Kymmenen vuotta sitten asiasta ei ollut MINKÄÄNLAISTA debattia tältä kannalta. Nyt on!
Itsehän olen vääryydestä kieltäytyjä, en aseista. 7kk linnassa ja voin sanoa, että kannatti, jos se auttoi edes murusen verran kissan pöydälle nostamisessa.
> Samalla tavalla miehet pitää määrätä tekemään lapsia ja olemaan koti-isinä ainakin siihen asti, kunnes lapsi täyttää kolme vuotta.
Pointti 1.) Mikään laki ei määrää naista tekemään lapsia ja/tai olemaan koti-äitinä.
Pointti 2.) Jos nainen ei halua lasta mutta mies haluaa, abortti tehdään silti; jos nainen haluaa lapsen mutta mies ei, miehestä tehdään väkisin isä ja pakotetaan maksamaan elatusmaksuja. Johtopäätös: miehet pakotetaan JO NYT tekemään lapsia, naisille sekin on täysin vapaaehtoista.
"EU:n juridinen yksikkö EY-tuomioistuin on päättänyt, että EU:n tasa-arvodirektiivin mukaan aseellinen palvelus sopii yhtä hyvin naisille kuin miehille. Niinpä Suomen naisille pitää määrätä laissa samat maanpuolustusvelvollisuudet (varuspalvelu/sivarius/vankila) kuin miehillekin. Perustelut ovat täällä kohdassa asevelvollisten kohtelu:"
Jos tässä asevelvollisuusasiassa oltaisiin oikeasti tasa-arvoisia, niin siinä tapauksessa tämä sama laki koskisi tietenkin myös naisia. Nyt asevelvollisuus on täysin epätasa-arvoinen ja epäoikeudenmukainen, kun se koskee vain miehiä, eivätkä naiset joudu osallistumaan millään tavalla tähän asevelvollisuusasiaan. Miehet joutuvat vuosittain olemaan vähintään puoli vuotta armeijassa tai yli vuoden verran sivarissa, samalla kun naiset pystyvät olemaan sen ajan palkkatöissä, tai sitten opiskelemassa, nyt asevelvollisuuden suorittaminen siirtää miesten opiskelua vähintäänkin vuodella eteenpäin.
Parhaiten tämä epätasa-arvo näkyy miesten ja naisten välillä työelämässä, koska siellä hyvinkin monet työnantajat suosivat työnhaussa armeijan käyneitä miehiä, naisille tällä asialla taas ei ole minkäänlaista vaikutusta, kun heitä ei koske tämä asevelvollisuusjärjestelmä.