Siis ei sitä autovero prosentin muuttumista kannata odottaa / pelkästään katsoa, sillä suomi joutuu mukauttamaan tuontiauto sääntöjä joka tapauksessa uusiksi pysyi se vero prosetti sitten minä hyvänsä.
Tällöin sallitaan muun EU tavoin yhden auton tuonti usasta omaan käyttöön per vuosi joten pelkästään tämän lakipykälän käyttö laskee itse tuotujen autojen hintoja 40%, syynä siis taalan kurssi eikä autovero prosentti.
Ja jos tuo uuden ison 2008-2009 mallin SUV dieselin jota sielläkin alkaa jo saamaan niin silloin autovero on 0% koska rekisteröinti menee kuorma-autoksi.
Tällöin sallitaan muun EU tavoin yhden auton tuonti usasta omaan käyttöön per vuosi joten pelkästään tämän lakipykälän käyttö laskee itse tuotujen autojen hintoja 40%, syynä siis taalan kurssi eikä autovero prosentti.
Ja jos tuo uuden ison 2008-2009 mallin SUV dieselin jota sielläkin alkaa jo saamaan niin silloin autovero on 0% koska rekisteröinti menee kuorma-autoksi.
Vastaukset 7
Vanhimmat
ovat tosiaankin vielä vähissä USAssa. Mesen ML 320 CDI on jo tarjolla, samoin R 320 CDI. Volkkarilta on Touareg V10 saatavilla. Lisää tosiaankin tulossa vuoden kuluessa.
Ympäristöliike ja kallis bensanhinta on siis usassa ajamassa maan suurimpia autotehtaita diesel linjalle ihan muten euroopassakin. Parin vuoden sisältä sieltä on tulossa täysin uusia isoja ja pieniä dieseleitä. Itse kiinnostaa noi isot sillä ne sais 0% verolla kun rungot on isoja SUV ja PICK-UP mallleja.
General Motors (GM). GM plans a 50-state-compliant V-8 turbo-diesel in big pickups that will meet stiffer 2010 emissions standards. It will use urea to lower emissions.
•Ford Motor (F). The 2008 Super Duty F-Series pickup will have a 6.4-liter V-8 diesel that the automaker says is the cleanest and quietest it's ever built. It reduces emissions with a particulate filter.
Ota huomioon rahdit ja nopeudenrajoittimen asennuskustannukset. Lopputuloksena on "halpa" pelleauto, jonka huippunopeus on 86 km/h.
Konttiin kun laittaa niin rahti on noin 1000 euroa. Voi irrota 1000 usd jopa... Kannattaa toki ottaa vakuutus matkaa varten. Harvoin, mutta joskus kontti saattaa tipahtaa kuormasta. =)
Mistä keksit tuon 86km/h?
Merirahti USA:sta suomeen on nykyisin halpaa, kuten Suomesta Kiinaan. Syynä voimakas Kiinan vienti jenkkeihin ja EU:hun, paluukuormia ei ole riittävästi joten tyhjiä kontteja palautellaan.
niin mutta jos taloudessa on esim 2-3 autoa esim espoossa ja vantaalla on joka taloudessa ja kehällä saa ajaa 70kmh ei 1-2 tax-free autoa haittaa mitään