En oikein tiedä miten olisin otsikon muotoillut mutta.. Olen syönyt noin 4 vuotta Yasmin pillereitä. Pillerit auttoivat kuukautiskipuihin ja aika runsaaseen vuotoon. Nyt kuitenkin parit viime menkkani ovat olleet vain pari pvää ja paljon niukemmat kuin ennen. Ensimmäinen päivän vuoto on runsasta ja myöhemmin vähäistä. Mietin vain että voisinkohan olla raskaana tai mikä on syynä vuodon niukkuuteen.
Epäsäännöllisen säännölliset
Kukkis21
1151
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Vaihtoehtoja on oikeastaan kaksi:
1) Pillereistä johtuva "normaali" ilmiö. Tuollaista tapahtuu pidemmänkin käytön myötä. Kehossa tapahtuu muutoksia. Toisilla pillerit alkavat ns. vuotaa läpi, toisilla vuoto niukkenee.
2) Pillerit eivät ole 100% varma ehkäisykeino, joten ei se raskauden mahdollisuuskaan ole täysin poissuljettu. Testin saa aptekeista (ja vaikka ruokakaupasta) reilulla viidellä eurolla.
Kannattaahan se testi tehdä jos yhtään epäilyttää. Saa ainakin mielenrauhan. Ja jos näyttää negaa, niin todennäköisesti on silloin vain pillereiden sivuvaikutus.