Minulla ja poikaystävälläni meni eilen kortsu rikki mutta poikaystävä ei päästäny sisääni joten kuinkakohan suuri riski on olla raskaana... menkkojen pitäisi piakkoin alkaakkin että siitä sen tietää mutta en jaksa odottaa niiden alkua joten jos käyn huomenna raskaustestissä niin näkyykö se jo siinä varmasti... siis tämä onnettomuus tapahtui eilen .
Peloissaan:(???
miksinäinkävi:(
9734
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Ei näy vielä raskaustestissä.
että et "jäisi" raskaaksi, jos poikaystävältäsi touhutippoja ehti karata sisääsi, on hommata jälkiehkäisypilleri.
Se tulisi mahdollisimman pian, mieluiten vuorokauden kuluessa, jotta teho on mahdollisimman hyvä. Mutta 72 tunnin kuluessa kuitenkin pitäisi riittää.. Jälkiehkäisypilleri on sitten vain hätätilanteita varten, joten niitä ei popsita joka käänteessä.
Oman tilanteesi takia voisit vaikkapa soittaa ehkäisyneuvolaan, siellä osaavat neuvoa aika hyvin mitä sinun pitäisi tehdä (onko syytä huoleen lainkaan, odotteletko ensin rauhassa kuukautisia vai haetko heti jälkiehkäisyn). Toinen vaihtoehto on, että jäät odottelemaan kuukautisiasi, käyt vähän myöhemmin vaikka raskaustestissä, ja mietit sitten tulosten mukaan mitä teet (kaikki ok, en ole raskaana = ei tarvitse tehdä mitään, raskaana = jatkan raskautta - haluan raskauden keskeytyksen).
koskakohan se sitten näkyy testissä eli koska kandeis mennä tekeen raskaustesti... ??
tuntuu pitkältä ajalta odotella, mutta tuommoiset 2 viikkoa suurin piirtein ottaa, ennen kuin raskaushormonit alkavat näkyä testeissä.. Parissa päivässä hormonien määrä on vasta niin vähäinen, ettei ainakaan kotitestien negatiiviseen tulokseen voi luottaa ollenkaan.
Jos testin tekee terveyskeskuksessa niin onko se sitten taas erijuttu että saavatko he siellä näytteestä heti selvää onko raskaana??
...yleensä tehdä noin 2 viikon päästä oletetusta raskaaksitulohetkestä. Terveyskeskuksen testi voi olla hieman herkempi kuin kotitesti, mutta ei lainkaan varma parin päivän jälkeen. Eli ei mitään järkeä mennä sinne vielä.
Mikset voi ottaa sitä jälkiehkäisyä? Se olisi kuitenkin mahdolliseen aborttiin verrattuna aika pikkujuttu. (Tosin alkaa jo kohta olla vähän myöhäistä sen ottamiseen...)
Kuukautisten pitäisi alkaa seuraavalla viikolla joten ei varmaankaan sitten tarvitse mennä testiin jos ne alkaa ... vai??
Jos vuoto tulee ajallaan ja on samanlainen kuin ennenkin, niin ei tarvi.
selviää aiemmin! En tiedä tekeekö julkinen niitä, yksityinen sektori tekee.
Eipä tuossa soittelut minnekään auta, ei kukaan osaa ennustaa oletko tullut raskaaksi vai et, aina kun on suojaamaton yhdyntä niin raskauden mahd.on olemassa, ilman sitä laukeamistakin.
Miksi tosiaan et hankkinut je-pillereitä?!