enkelin sanoma

minulla on lapsesta saakka ollut profetoimisen lahja ja minulle kertoi monta vuotta sitten valkoinen suuri enkeli siitä kiistellystä kysymyksestä, '' ketkä pelastuvat '', ketkä voivat ottaa osaa 144 000 :n joukkoon ? Silloin sanottiin aivan selvästi että on vain yksi ainoa oikea usko , ei niitä ole satoja... Vain yksi on oikea ja alkuperäinen ja se on vanhalestadiolaisuus.. Näinollen se pelastuvien joukko siis kootaan Suomesta, mutta ei kokonaan... Myös juutalaiset kristityt pelastuvat, eli kahden sinivalkoisen lipun maat ovat kyseessä. kaikki muut tuhotaan ja he joutuvat ikuiseen helvetin järveen jossa heitä kiusataan yöt ja päivät, ikuisesti Amen. Näin sanotaan Raamatussa ..
16726
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Tekstin alussa lukee, että on yksi pelastuva joukko, vanhalestadiolaisuus.

Sitten ilmeneekin, että juutalaisille kristityille annetaan erivapaus.

Eli ilmestyksesi mukaan olisi kaksi erilaista joukkoa, jotka pelastuvat helvetistä.

Ymmärsinkö siis oikein, että sinun mukaan maailmassa on kaksi pelastavaa uskoa?

Äänestä
  • on totta että kirjoitukseni sanamuoto oli ''huitaistu'', mutta asia sinänsä ei .. Juutalaisten erivapaus johtuu saamani tiedon mukaan siitä, että Jeesus oli heikäläisiä ja että he ovat saaneet paljon kärsiä raakojen arabien ja saksalaisten kynsissä

    Äänestä

  • de Acosta kirjoitti:

    on totta että kirjoitukseni sanamuoto oli ''huitaistu'', mutta asia sinänsä ei .. Juutalaisten erivapaus johtuu saamani tiedon mukaan siitä, että Jeesus oli heikäläisiä ja että he ovat saaneet paljon kärsiä raakojen arabien ja saksalaisten kynsissä

    7. Joka ei muuta ole, vaan että muutamat eksyttävät teitä ja tahtovat Kristuksen evankeliumia toisin kääntää.

    8. Mutta ehkä me taikka joku enkeli taivaasta saarnais teille toisin evankeliumia, kuin me olemme teille saarnanneet, se olkoon kirottu!

    9. Niinkuin me ennen sanoimme, niin minä vielä sanon: jos joku teille toisin saarnaa evankeliumia, kuin te ottaneet olette, olkoon kirottu!

    10. Saarnaanko minä nyt ihmisten eli Jumalan mielen jälkeen? eli pyydänkö minä ihmiselle kelvata? Sillä jos minä tähän asti olisin tahtonut ihmisille kelvata, niin en minä olisi Kristuksen palvelia.

    Äänestä

Kun minulekin on ilmoitettu ketkä pelastuvat ja vastus on ollut: ne jotka rakastavat

Äänestä
  • sana rakastaa tulee egyptistä ja se tarkoittaa kastautumista RA:lle, kokonaisvaltaisuuden Jumalalle, joka antaa henkisen ja konkreettisen valon, lämmön, kasvun ja viisauden.. Juutalaisuus on perua egyptistä... Siis jos ne pelastuvat jotka ra- kastavat , asia täytyy nähdä sananmukaisesti alkuperäisesti oikeassa valossa.

    Äänestä

  • egyptologi kirjoitti:

    sana rakastaa tulee egyptistä ja se tarkoittaa kastautumista RA:lle, kokonaisvaltaisuuden Jumalalle, joka antaa henkisen ja konkreettisen valon, lämmön, kasvun ja viisauden.. Juutalaisuus on perua egyptistä... Siis jos ne pelastuvat jotka ra- kastavat , asia täytyy nähdä sananmukaisesti alkuperäisesti oikeassa valossa.

    tuo nyt oli lyhennetty juttu ja puoliksi ironiaa... Enekelit eivät muuten puhu, koska ovat niin korkealla värähtelytasolla, joten jos kuka tahansa saa enekeleiltän viestin, se tulee aina jossain muuneellussa muodossa ja siksi niitä ei saa ottaa kirjaimellisesti!

    Äänestä

  • kumma kirjoitti:

    tuo nyt oli lyhennetty juttu ja puoliksi ironiaa... Enekelit eivät muuten puhu, koska ovat niin korkealla värähtelytasolla, joten jos kuka tahansa saa enekeleiltän viestin, se tulee aina jossain muuneellussa muodossa ja siksi niitä ei saa ottaa kirjaimellisesti!

    ettet kuule mitä sulle sanotaan, höpötät vain värähtelyistä'.. taidat olla new age huu haa kumma

    Äänestä

  • ehkä sä kirjoitti:

    ettet kuule mitä sulle sanotaan, höpötät vain värähtelyistä'.. taidat olla new age huu haa kumma

    oli lähinnä viestiketjun aloittaneelle. Taas yritettiin tuoda omaa totuuttan kaikille sopivaksi vetoamaalla johonkin enekelikokemukseen. Lapsikulta, kun me kaikki värähtelemme, se kuuluu atomien liikeeeseen...Enkeleistä en sano juuta enkä jaata, paitsi sen, että niin moni ihmien on tuonut esille omia eneklikokemuksiaan ja niissä ei todellakaan käsketä olemaan vanhoillislestadiolaisia tai juutalaisia tai kristittyjä tai edes saatananpalvojia... Ota sitten niistä selvää, kuka on muuten vain hörhöillessään nähnyt ison enekelin, kuka sen on nähnyt oikeasti. Jos tässä maailmssa olisi yksi oikea uskonto,me kaikki olismme nähneet enekelin, joka olisi kertonut meille mikä se oikea uskonto on, eikä sitä suinkaan kerrota yhdelle vanhoillislestadiolaiselle, jonka se pitäsi kuuluttaa koko maailmalle totuutena!

    En tiedä mikä on new age huuhaa kumma ;D

    Äänestä

  • 23. Ja herra sanoi palvelialle: men maanteille ja aidoille, ja vaadi heitä sisälle tulemaan, että minun huoneeni täytettäisiin.

    24. Sillä minä sanon teille, ettei yksikään niistä miehistä, jotka kutsuttiin, pidä maistaman minun ehtoollistani.

    25. Niin vaelsi paljo väkeä hänen kanssansa, ja hän kääntyi ja sanoi heille:

    26. Jos joku tulee minun tyköni, ja ei vihaa isäänsä ja äitiänsä, ja emäntäänsä ja lapsiansa, ja veljiänsä ja sisariansa, ja päälliseksi omaa henkeänsä, ei se taida olla minun opetuslapseni.

    27. Ja joka ei kanna ristiänsä ja seuraa minua, ei se taida olla minun opetuslapseni.

    28. Sillä kuka teistä on, joka tahtoo tornia rakentaa; eikö hän ennen istu ja laske kulutusta, jos hänellä on varaa sitä täyttää?

    29. Ettei, kuin hän perustuksen laskenut on, ja ei voi sitä täyttää, kaikki, jotka sen näkevät, rupee pilkkaamaan häntä,

    30. Sanoen: tämä ihminen rupesi rakentamaan, ja ei voinut täyttää.

    31. Taikka kuka kuningas tahtoo mennä sotimaan toista kuningasta vastaan; eikö hän ennen istu ja ajattele, jos hän voi kymmenellä tuhannella kohdata sen, joka häntä vastaan tulee kahdellakymmenellä tuhannella?

    32. Muutoin, kuin hän vielä kaukana on, niin hän
    lähettää hänelle sanan ja rukoilee rauhaa.

    33. Niin siis jokainen teistä, joka ei luovu kaikista mitä hänellä on, ei se taida olla minun opetuslapseni.

    34. Suola on hyvä; mutta jos suola tulee mauttomaksi, milläs sitte suolataan?

    35. Ei se maahan eikä sontaan ole sovelias: he heittävät sen pois. Jolla on korvat kuulla, se kuulkaan.

    Äänestä

provo.

Äänestä

Perinteiset tavat: Jumalan Sana ja sakramentit kaste ja ehtoollinen ovat luotettavia kanavia kohdata Jumala.

Suoriin "henkien" puhutteluihin ja muihin sisäisiin ääniin ja näkyihin kannattaa suhtautua varauksin kuten ihmeisiin ja tunnustekoihinkin(1.Joh.4:1-4. ja Matt.7:22-23)

Äänestä

vanhalestadiolaisuus on yksi pieni vanhoillislestadiolaisuudesta eronnut ryhmä.

Voi tehdä de Acostalla tiukkaa löytää 144 000 henkilöä heidän paristaan ;-)

Äänestä

yksi oikea usko ja se on usko Isään, Poikaan ja Pyhään Henkeen. Kaikki, jotka kulkevat sen ahtaan portin läpi, josta Jeesus itse puhuu ja joka jeesus itse on, eli tekevät parannuksen ja uskovat omalle kohdalleen Jeesuksen sovintotyön pelastuvat ja saavat veisata kiitosta ja ylistystä Jeesukselle ja Jumalalle kirkkauden maassa iankaikkisesti.

Äänestä

Profetiat pitää aina arvioida. Tämä profetia on se on ristiriidassa Jumalan sanan kanssa, joka sanoo, että Jeesukseen uskomalla pelastumme.Tästä profetiasta puuttuu Jumalan rakkaus ihmisiä kohtaan, siitä puuttuu toivo ja rauha.Ne ovat aina mukana oikeassa profetiassa.
Profetoimisemme on vajavaista, tämä on väärä profetia. Tai sitten provo.

Äänestä

Olen lukenut, että LSD:n käyttö aiheuttaa tällaisia trippejä ja harhanäkyjä. Ei kannata enää kokeilla.

Äänestä

Jos vanhurskas vaivoin pelastuu kuinka käykään sen, joka ei ole vanhurskas. Ja vanhurskaat otetaan pois pahuutta näkemästä. Ja hedelmistä puu tunnetaan. Ne hedelmät, ne hedelmät ???

Se totinen / Esko H.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


de Acosta kirjoitti:

minulla on lapsesta saakka ollut profetoimisen lahja ja minulle kertoi monta vuotta sitten valkoinen suuri enkeli siitä kiistellystä kysymyksestä, '' ketkä pelastuvat '', ketkä voivat ottaa osaa 144 000 :n joukkoon ? Silloin sanottiin aivan selvästi että on vain yksi ainoa oikea usko , ei niitä ole satoja... Vain yksi on oikea ja alkuperäinen ja se on vanhalestadiolaisuus.. Näinollen se pelastuvien joukko siis kootaan Suomesta, mutta ei kokonaan... Myös juutalaiset kristityt pelastuvat, eli kahden sinivalkoisen lipun maat ovat kyseessä. kaikki muut tuhotaan ja he joutuvat ikuiseen helvetin järveen jossa heitä kiusataan yöt ja päivät, ikuisesti Amen. Näin sanotaan Raamatussa ..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu