Suurin osa ei-mormoneista on selkeitä rasisteja? En jaksa ymmärtää kuinka annatte Jumalan tahdon vastaisia lausontoja ja sitten vielä syytätte rasismista. Teidän puheistanne saa käsityksen että mielestänne on väärin olla valkoihoinen. Ei sellaista sanota MK:ssa eikä Raamatussa.
Onko tämä vain uusi juoni levittää valheita?
Onko tämä vain uusi juoni levittää valheita?
Vastaukset 6
Vanhimmat
On siis tuo mitä mormonijohtajat ovat opettaneet?
jumala ilmoittaa tahtonsa ja map-kirkon tietyillä henkilöillä on valta maan päällä ilmoittaa näistä muille ihmisille. minä luotan jumalaan täysin, luotatko sinä?
ihmetellyt samaa. Kuinka he eivät näe rasismia omissa kirjoituksissaan.
Itse olen entinen mormoni. Tiedän siis mormonismista yhtä jos toistakin. Tärkein älyllinen syyni erota kirkosta oli juuri mormonien harjoittama rasismi mustaihoisia kohtaan. Mustaihoiset kirkon jäsenet saivat vasta vuonna 1978 mahdollisuuden päästä osalliseksi uskontonne pyhimmistä toimituksista - eli temppelikelpoisuuden. Samalla miespuolisille jäsenille tuli myös mahdollisuus saada pappeus.
Kysymykseeni tässä:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=4500000000000259&posting=22000000029587506
ei ole edes vastattu.
Rasismia koskeva avaukseni poistettiin, vaikka siinä juuri oli kysymys rasismin monista ilmenemismuodoista, ei siis vain mormonien harjoittamasta.
Voisitko sinä, hyvä avaaja, vastata tuohon linkin pohdiskeluuni, niin päästäisiin eteenpäin tässä rasismikeskustelussa? Itse myönnän avoimesti, että minussa on rasistisia piirteitä, en esimerkiksi voi sietää rotusorron puolustelua. Suvaitsematonkin olen, koska en siedä suvaitsemattomuutta, vaikka myönnän sitäkin olevan itsessäni, koska en suvaitse suvaitsemattomuutta - sikäli kuin sitäkin voi pitää suvatisemattomuutena.
Ajat olivat aiemmin erit, ja protestantit etujoukoissa ajoivat rasismia ja orjuutta. Me mormonit olimme aina orjuutta vastaan, niin kuin olemme vieläkin. Syntymää edeltävän elämän synnit on sovitettava, ja näin on jo tapahtunut. Ei siitä kannata meitä syyttää mitä on säädetty.
Linkissäsi minä en näe yhtäkään kysymystä, vain syyttelyä ja sormenosottelua. Sellainen ei ole rakentavaa. Kannattaisi katsella ensin luterilaisten rasismia Suomessa ennenkuin alkaa tuollaisia puhumaan.
Luepa sieltä mormonioppia mustien kohtalon syistä...