Kertokaahan te kaiken autoverosta tietävät oraakkelit seuraavat asiat. Milloin autoveroa lasketaan? Kuinka paljon autovero laskee? Poistuuko autovero kokonaan?
kysymys autoveron laskuun uskoville
qywter
424297
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 42
Vanhimmat
vastaukset : en tiedä, 100%,kyllä.
1.11. laskee puoleen nykyisestä.
Ei laske, ei poistu ainakaan vielä v. 2008 aikana. Seuraavan kymmenen vuoden aikana muuttaa muotoaan portaittain kokonaan käytön verotukseksi.
Käytännössä kaikki se fakta mitä autoverosta voidaan ylipäätään saada (kiitos vanhasen pohjois-korealainen tiedoituspolitiikka) tukisi sitä, että autovero nykymuodossaan on enää lyhyt ikäinen. 1.11;sta on sikäli merkittävä päivä, että siihen sattuu muutakin asiaan liittyvää. Vuoden vaihde on tosin on ollut aina se hetki, kun autoveroa on rukattu.
Joka tapauksessa nyt suomalaisissa lasipalatseissa asioivat vain rikkaat ja ne, jotka haluavat maksaa ystävyydestä autokauppiaan kanssa...
Uuden keskihintaisen auton ostossa ei isoa merkitystä vaikka vero poistuisi (no onko 1-4ke iso riippuu henkilöstä). Sitä vastoin käytettyjen arvo katoaa.
alle eurooppalaisen hintatason. Sen sijaan keinotekoisen korkeat uudehkojen käytettyjen hinnat romahtaa. Veikkaisin 25-30% pudotusta.
Uudessa keskihintaisessa on noin hieman enemmän veroa karkeasti 26% kiinteä vähennys hieman vaikuttaa prosenttiin.
Toki suomessa autokaupan katteetkin ovat korkeammat tullimuurin takia kuin keskieuroopassa, mutta eiköhän 30 000 autosta keskimäärin 8-10 teuroa poistu.
Parasta kuitenkin ovat pienenevät välirahat.
ne joilla monta käytettyä myytävänä. Jos käytettyjen arvo menee lähelle saksan hintoja niin romahdus se mielestäni on. Vaikutus myös vaihtohyvitykseen joka pysyy nykyisen suuruisena. 30 ke auton hinta laskee enintään 25 keuroon, 15 keuron vaihtoauto 10keuroon tai jopa alle--> missähän suurin vaikutus tuntuu?
Olet kohtalaisen hukassa. Käytännössä (ja ruotsissa meni, kun poistivat veron):
auto nyt 40 000
vaihdokki10 000
väliraha 30 000
autovero vex
auto 28 000
vaihdokin voit ajaa vaikka seinään ja silti väliraha on pienempi, mutta jos saat siitä saksan hintatason mukaan niin
välirahaksi jää noin 22 000
Eli väliraha putoaa. Se on prosenttilaskua ja mallia saat ruotsista/saksasta.
Harvalla yksityisellä on montaa käytettyä myytävänä. Itse en lähtisi huolehtimaan niiden puolesta, jotka tekee businesta, he tekevät sitä tilanteessa kuin tilanteessa. Nytkin välirahat ovat jo ryöpsähtäneet niin suuriksi, että autokauppa alkaa sakkaamaan.
Näyttääkin siltä, että itse Jehova laskeutuu maanpäälle ja juuri suomeen ja pistäytyy Delta-autossa. Ehkä Vehossakin.
Pistäkää mieleenne. tuo 1.11.
Jätetään kuitenkin vuosi vielä auki.
Kerropa meille kaikille, miten sinä laskit tuon hinnan tippumisen 40 kEuron autolle? Miten autoveron lasku pudottaa kyseisen kinnerin hinnan 28 kEuroon?
Eli veron osuus pois, jätä kuitenkin myyntihinnalle alv.
Jos auto on bensa, niin jäljelle jää autoveron poiston jälkeen 28800
Voitko laskea tuon asian meille kaikille, jotka ovat sinua tyhmempiä. Jos sinulla ei ole esittää mustaa valkoisella, niin sitten puhut paskaa.
http://www.tulli.fi/fi/03_Yksityishenkilot/02_Autoverotus/03_Uudet_ajoneuvot/index.jsp
Mutta tuo ei kerro koko totuutta, joten 28 800 eur.
Sinulla ei siis ole mitään faktaa kirjoittamiesi summien perusteeksi. Olet repinyt luvut omasta päästäsi. Olet paskaa puhuva pelle.
Tiedän tiedän, olet lintsannut matikan ja äidinkielen tunnit ja äiti on tuonut kaiken valmiina pöytään.
Älä luota, vittuako mä siitä olen kiinnostunut. Faktoja noi nyt vaan on. Vai luulitko, että verojen osuus olisi vain muutama tonni?
Naurettava luuseri, pyydä isääs tavaamaan 28 prosenttia miinus 650 euroa.
Tulihan se kaava sieltä, kun vähän potkii. Minun on kuitenkin todettava, että olet väärässä.
Veron laskeminen ei todellakaan ole noin yksinkertaista. Sinä se tässä ääliö olet.
Tässä hieman lainattu tekstiä www.autovero.fi sivuilta.
"Veron osuus uuden auton hinnasta voidaan laskea vähentämällä arvonlisäveron, katteen ja ostohinnan osuus, jolloin jäljelle jää veron määrä. Kun veron määrä jaetaan auton hinnalla, saadaan veron prosenttiosuus.
Tässä laskelmassa katteen osuus joudutaan olettamaan, koska katteet ovat vaihdelleet maahantuojien, merkkien, mallien ja tuontierien mukaan."
Eli homma ei todellakaan ole niin yksinkertainen, kuin sinä ääliö odotat.
Itse olen lähdössä työkomennukselle ulkomaille ja meinaan ottaa muuttoauton mukaani suomesta. Siksi olen kysellyt taxfree hintoja useammastakin autosta.
Auto johon päädyin on ovh hinnaltaan noin 41000€ taxfree hinta on noin 22000€. Tähän kun lisätään alv kohdemaassa joka on 19% tulee auto maksamaan minulle 26180€.
Suomessa on alv 22% joten jos autovero poistetaan niin kyseinen auto maksaisi 26840€ sis 22% alv.
Mutta havaitsin tarjouksia pyytäessäni että taxfree hinnoissa on isoja eroja. 40000€ autojen taxfree hinnat vaihteli 21000-27000 merkistä riippuen.
on CIF-hinta (maahantuontihinta) PLUS autoliikkeen myyntikate.
Katsele netistä joku saksalainen kauppias, joka myy "tanskalaisia" uusia autoja. Sieltä saat halvimmalla.
Esimerkiksi www.autoprice.de tai vastaava.
Tilanne on nykyään hieman selkeämpi. Jos olisin katteen tuonut esiin olisit alkanut poraamaan siitä ja spekuloimaan sillä. Siksi myös tuo arvio on satkun tarkkuudella.
Mutta mutta sinun pitää silti alkaa vänkäämään selvästä asiasta... ei juma...
Olit pihalla kuin lumiukko ja etsit tietoa, jotta pystyt kirjoittamaan jotain tänne. Alussa mainitsit vain prosentin 28, jonka isot pojat olivat kertoneet sinulle.
No, sinun isäsihän on sinun äitisi veli, joten annettakoon tämä sinulle anteeksi.
Ymmärrän hyvin, että sinua vituttaa, koska et itse näistä asioista tajua tuon taivaallista. Typeryys antaa kuitenkin äärettömän itseluottamuksen ja se tässäkin ketjussa tulee ilmi. Et pysty kuin haukkumaan, prosenttilaskua et edes ymmärrä. Alenpana tuossa joku mainitsi saman suuntaiset tax-free hinnat, mutta kun numeroita on 5 on luku sinulle liian suuri.
Pyydä äidiltä kaakaota ja mene sen jälkeen nukkumaan.
Ymmärrän vitutuksesi. Ei kaikilla ole rahaa autoihin. Haaveillahan niistä saa.
Aikaa en tiedä. Vero tulee poistumaan vaiheittain.
Samaan aikaan nostetaan käyttömaksuja ja polttoaineen veroa.
Valtio tarvii tulevaisuudessakin kansalta(autoilijoilta) vähintään saman verokertymän.
"Kärsijöinä" tulee olemaan vähäkulutukselliset autot. Niiden ollessa enemmistönä tullaan verotus kohdentamaan tietenkin niihin.
siitä huolimatta OSTOvero poistuu viimeistään 02.01.2008.
voi poistua mut ei ne autojen hinnat yhtään laske tehtaat ottavat vaan isomman hinnan myös suomelta turhaa odottaa laskua oatakaa nyt auto ja sillä siisti minä ostin tammikuussa eikä laskenut silloinkaan jos se laskee niin 9.11 2001 tulee 10v täyteen iskusta jossa meni viattomia ihmisiä niinkuin tässäkin asiassa on viaton ihminen pääosassa
nyt heittää häränpyllyä.
Juuri tuosta syystä en asioi suomalaisen autokauppiaan kanssa.
oman kulkineesi "arvon" romahdusta!
"jos se laskee niin 9.11 2001 tulee 10v täyteen iskusta jossa meni viattomia ihmisiä niinkuin tässäkin asiassa on viaton ihminen pääosassa "
Runsaasti teitä VAIN OMAAN "napaan" tuijottajia tuntuu olevan. Otan osaa!
Vapaa kilpailu ja kaikin puolin REHELLINEN peli on ainoa oikea myös autokaupassa!
Ostoveron poistumista on povattu yhtä sitkeästi kuin maailmanloppua. Aina on tiedossa se tarkka päivämäärä. Autoveron kohdalla se on kerran kuukaudessa läpi vuoden, vuodesta toiseen.
Ei ole tullut maailmanloppua, vaikka sitä on varmuudella povattu tuhansia vuosia.
Eikä poistu autovero vaikka niin ennustetaan joka kuukausi, aina uusin päivämäärin.
Mistä näitä "ennustajaeukkoja" riittää...
no paljonkohan ne tehdashinnat ob ruotsissa... ei paljon tehdashinnat kiinnosta vaan KAUPPAhinnat, jos ne ovat edelleen veron poiston jälkeenkin suomessa suuremmat niin haen edelleen autot saksasta..
KPy:n opetuslapsia ...?...vaikka todellisuudessa sama henkilö eri nimimerkillä .
Kukahan tässä on autoverouskovainen? On päivänselvää, että autovero muutetaan auton käyttömaksuksi. Aikataulu on vielä epäselvä, mutta viimeistään vuoteen 2016 mennessä se tapahtuu. Jos se teistä tuntuu maailmanloppulta, niin en voi auttaa, valitettavasti.
Tässä hoito-ohje mene autokauppaan tilaa täysi tusina uusia rekisteröintiykkösiä ja myy ne suurella voitolla sitten kun selviää ettei hankintavero putoa/poistu.
Taidat kuitenkin pukea hameen päälle?
olisitkin väärässä?
Koska muuta vaihtoehtoa ei oikeasti ole!
Jos todella halutaan korjausta ja muutosta niinkuin täytyy kuitenkin uskoa.
Pelkät alennukset on HUU HAA ta. Eikä vaikuta olennaisesti hintoihin.
Mikä kaikkein pahinta jättävät nykyisen MÄDÄN systeemin perusteet voimaan.
Tähän talouteen ei uutta vähäpäästöistä ja turvallista autoa hankita, ennen kuin tuo järjetön ylellisyysvero poistuu. Ei näillä hinnoilla.
Jos uudemman auton tarvitsen, saa saksasta 1990-luvun autoja puoli-ilmaiseksi näihin suomen uusiin verrattuna. Kilometrejä matalaviritteisellä käytetyllä dieselillä on edessään yhtä paljon kuin uudessa pikkutojotassa ja varaosat ovat halpoja.
Ympäristöystävällisiähän nuo eivät ole. Mutta jos kerran valtio haluaa meidän ajavan vanhoilla ja saastuttavilla autoilla, niin tehdään sitten niin! Sitähän ne näiden verojensa kanssa haluavat.
juuri mainitsemissasi vehkeissä. Kiitos sikamaisen hankintaveron SovjetSuomessa tarjolla vain miljoonakilometriä todellisuudessa ajettuja entisiä taxeja.
Nämä pelit äärimmäisen ympäristöystävällisiä sekä parantavat kauppatasetta merkittävästi. On näet niin etteivät nämä diezelit ole niin nirsoja polttoaineen laadulle vaan toimivat myös "jussien" biodiezelillä.
Järkiostos vailla vertaa sanon minä!
Autovero poistuu 1.11.2007 tai 1.12.2007 tai 1.1.2008 voi myös mahdollisesti poistua 1.2.2008.
Poistuu kumminkin ennen kuin ostan itselleni taas auton 1.3.2008 mennessä. Edellisen autoni myin heinäkuun lopussa ja odottelen veron laskua, kun lääkärin määräyksestä en saa ajaa ennen 15.2.2008.
Joten ei haittaa vaikka putoaa, kunhan putoaa. Jos ei putoa, niin ei haittaa, koska ostan sen auton kumminkin 1.3. mennessä.
Kyllä se poistuu, koska kataiselle ei jää paljon muita keinoja jolla pelastaa kokoomus suosta jossa se nyt on. Kokoomus sai vaalivoiton hoitsujen äänillä, jotka ilmeisesti lähtee nyt, ja jos autovero ei muutu lähtee paljon muikakin ääniä.