Eipä ole peräänajaja tehnyt vahinkoilmoitusta vaikka valehtelee että on tehnyt. Auton korjausaikaa pitää siirtää, koska ne ei pysty laskuttamaan vak.yhtiötä ilman sitä laskutuslupaa. Nyt on odoteltu ja soiteltu. Mitä seuraavaksi?
Kolaripaikalla kirjattiin tyhjälle paperille sepostus tapahtuneesta, molempien tiedot ja allekirjoitukset. Poliisille soitettiin mutta ei ollut tarvetta tulla paikalle.
Vahinkoilmoitusta ei voi tehdä toisen puolesta, mutta voinko itse sen paperin nimmarin avulla viedä asiaa eteenpäin, kun peräänajaja nyt kiukuttelee boonuksiaan ja valehtelee päin naamaa?
Syyllisen vahinkoilmoitusta ei kuulu
12
3398
Vastaukset
- k*********
laittamaan sen jannun ojennukseen.Halvalla.
- Herra 47.
Mulle kävi samoin, ei tehnyt toinen osapuoli ilmoitusta ja homma vaan venyi.
Muistaakseni otin yhteyttä vastapuolen vak.yhtiöön ja kerroin tilanteen sekä sen että että poliisit kävivät paikalla.
PS. Vastapuoli tuli punaisia päin kun käännyin vihreillä nuolivaloilla vasemmalle. Kaveri yritti venkoilla, mutta onneksi silminnäkijöitä löytyi ja syyllinen ei päässyt luistamaan vastuustaan.
Tästä opin sen että vaadin poliisit aina paikalle ellei todistajia löydy ja ellei heiltä saada kirjallista lausuntoa yhteystietoinen, myös vastapuolen täytyy antaa todenmukainen ja kirjallinen lausunto paikan päällä. - ..............................
Käy tekemässä poliisille ilmoitus tapahtuneesta. Heidän on pakko asia tutkia ja kutsua peräänajaja kuultavaksi. Sitten viet poliisin pöytäkirjat kummallekin vakuutusyhtiölle. Vielä kun ilmoitat poliisille että vaadit rangaistusta niin siinähän vastapuoli miettii kannattiko venkoilla.
- jättää
Itse tein ilmoituksen omalle vakuutusyhtiölle (selostus piirokset vastapuolen tiedot) ja vakuutusyhtiö laittoi faxin vastapuolen vakuutusyhtiölle. Soittelin sitten vastapuolen yhtiöön jonkun ajan perästä, ilmoitusta ei oltu jätetty. Asia hoitui sitten vakuutusyhtiöiden kautta.
- inline44
En tiedä miten oma vak.yhtiö voisi auttaa, eikö minun pitäisi mennä vastapuolen vak.yhtiöön asioimaan?
- KaSal
inline44 kirjoitti:
En tiedä miten oma vak.yhtiö voisi auttaa, eikö minun pitäisi mennä vastapuolen vak.yhtiöön asioimaan?
vakuutusyhtiössä ilmoituksen, kun vastapuoli viivytteli. He sanoivat ottavansa yhteyttä kolarin aiheuttajaan, ja soitin itsekin vastapuolelle.
Tässä tapauksessa syy ilmoituksen tekemättä jättämiseen taisi olla vain "saamattomuutta", ja henkilö teki kyselyjen jälkeen ilmoituksen.
Toisin sanoen voit tehdä ilmoituksen itse peräänajajan yhtiöön. Jos homma ei ala lutviutua, poliisille voi tehdä kolarista ilmoituksen myös jälkeenpäin. Todistajat on tietty hyviä, mutta voi olla että pelkän poliisin mukaan tulo saa vastapuolen järkiinsä. - inline44
KaSal kirjoitti:
vakuutusyhtiössä ilmoituksen, kun vastapuoli viivytteli. He sanoivat ottavansa yhteyttä kolarin aiheuttajaan, ja soitin itsekin vastapuolelle.
Tässä tapauksessa syy ilmoituksen tekemättä jättämiseen taisi olla vain "saamattomuutta", ja henkilö teki kyselyjen jälkeen ilmoituksen.
Toisin sanoen voit tehdä ilmoituksen itse peräänajajan yhtiöön. Jos homma ei ala lutviutua, poliisille voi tehdä kolarista ilmoituksen myös jälkeenpäin. Todistajat on tietty hyviä, mutta voi olla että pelkän poliisin mukaan tulo saa vastapuolen järkiinsä.No, vastapuoli aikoo vältellä vastuutaan viimeiseen asti. Kummasti se syyllisen mieli muuttuu kun pitäisi maksaa itse aiheuttamansa vahingot! Ensin vak.yhtiöön, sitten ilmeisesti poliisi haluaa molempien osapuolten kommentit?
- Anonyymi
Tee ilmoitus vastapuolen vakuutusyhtiöön. Sieltä ollaan sitten yhteydessä tähän laiskuriin.
- Anonyymi
Mitä meinaat, kun tapahtuneesta on jo 18 vuotta, niin arveletko ettei asiaa olisi jo tähän mennessä hoidettu/saatu kuntoon, ilman ansiokasta kommenttiasia asiasta?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mitä meinaat, kun tapahtuneesta on jo 18 vuotta, niin arveletko ettei asiaa olisi jo tähän mennessä hoidettu/saatu kuntoon, ilman ansiokasta kommenttiasia asiasta?
Informaatio on hyvä tieto myös vielä seuraavan 18 vuoden päästä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Informaatio on hyvä tieto myös vielä seuraavan 18 vuoden päästä.
Eihän tuolla enää ole mitään uutis tai muuta arvoa. Vanha tapahtuma joka varmasti on jo ajat sitten selvitetty. Samoin vakuutusyhtiöiden käytännöt on ehtineet muuttuman moneen kertaan joten jutun informaatinen arvokin on tänä päivänä olematon .
- Anonyymi
Näin kännykän aikakaudella kannattaa ainakin vähintään valokuvat tapahtuma monesta eri kulmasta. Varminta on tietenkin pyytää aina poliisi paikalle liikennevahingon sattuessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1375798
Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san3962609- 1352541
Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää
Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv102090- 121483
- 641180
Kun ei numeroa
niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍101072- 52938
- 80856
Temusta tilaamiseen tulee muutos
Alle 150 euron tullivapaus poistuu. Vihdoinkin kankea EU saa jotakin aikaiseksi. https://www.iltalehti.fi/digiuutiset/101855