Joukkoirtisanoutumiset parasta työnantajille!

Kun sairaanhoitajat joukkoirtisanoutuu, voi työnantaja palkata takaisin ne, jotka ahkerammin töitä tekivät ja loput voidaan korvata yhtä pätevillä hoitajilla filippiineiltä jotka suostuvat tekemään töitä halvemmalla.
3184
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Virkasuhteessa olevat hoitsut tekevät elämänsä virheen jos irisanoutuvat. Heidän paikkansa menee avoimeen hakuun ja vastavalmistuneet amk hoitsut valitaan virkaan. Toisaalta on ihan oikein, niin päästään eroon v-mäisistä vanhoista osastonhoitajista.

Äänestä

Jos tehy tekee kollektiivisopparin niin miten siinä alat sitten valikoimaan? Filippiineiltä ei todella palkata sairaanhoitajia sillä oletko kuullut että koulutustakin tarvitaan!

Ennen lakkoa on ollut krooninen pula hoitajista enkä usko että tilanne lakon jälkeen muuttuu!

Mikäli hoitajat olisivat miesvaltainen ala niin lakko toteutettaisiin tyyliin kaikki marssivat ulos periaatteella Kuolkoot perkele ellei palkkaa nosteta!

Äänestä

Katon pään päälle, rahaa vuokraan, ruokaan, sähköön, autoon jne...ei sitä rupupalkoilla maksele täällä filippiiniläinenkään. Tuo kylmyys tuo myös asumisen ja elämisen kalleutta täällä toisin kuin filippiinien saarilla vaikkapa...ai niin ja koulutus sekä sitä ennen suomen kielen oppiminen: :) odotella voi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Infidel kirjoitti:

Kun sairaanhoitajat joukkoirtisanoutuu, voi työnantaja palkata takaisin ne, jotka ahkerammin töitä tekivät ja loput voidaan korvata yhtä pätevillä hoitajilla filippiineiltä jotka suostuvat tekemään töitä halvemmalla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu