Nyt on sitten muutama feministikiihkoilija lähtenyt kielen puhdistusretkelle ja vienyt Suomen kielen lautakuntaan sukupuolisesti loukkaavat sanat: jokamiehenoikeus, virkamies, lautamies ja varusmies. Onko todellakin niin, että tässä maassa on seottu niin pahasti, että moiset ajatukset voivat mennä lävitse? Jos näin, niin kiellettäköön sitten saman tien mies-ja son-päätteiset sukunimet, kuohittakoon miehet eunukeiksi ja kiellettäköön kaikki kulttuuriperintö, joka viittaa miessukupuoleen. Onko sitten feministien mielestä asiat hyvin tässä maassa?
Feministikiihkoilu
ja suomenkieli!
8374
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
- onko KATUMIES otettava käyttöön katunaisen rinnalle? KATUPOIKA "loppuu" jos 12-16 vuoden iässä?
- miltä kuulostaisi yleinen mies,sen tulisi erottautua yleismiehestä ....YLEISNAINEN tarkoittaisi ei-kevytkenkäistä monen alan osaajaa.
- -- - -- - ---...
Sitten tapaus englanninkielestä: kun GENTLEMAN on HERRASMIES niin onko GENTLEWOMAN sitten HERRASNAINEN ?
Mutta siinäkin ajaudutaan suohon,koska tuo herras- etuosa sortaa taas naista,eli ehdotan sanaa ROUVASNAINEN
...eiköhän Suomi-neito ole taas koskematon,kuten Itsevaltiaissa todettiin.
talonnainen,perämies=peränainen,lentoperämies=lentoperänainen,kirvesmies=kirvesnainen(sopii hyvin tähän väkivaltaiseen aikaan)
lentoperänainen
hyväääääääääääää!!! :):):)
Isännöinnistä/emännöintiin .
Emännöinti Oy .
http://www.iltalehti.fi/uutiset/200710146716146_uu.shtml
EY-tuomioistuin vaati jo kesällä Suomelta korjausta miehiä syrjivään eläkelakiin.
Suomi ei kuitenkaan aio totella.
- Valtio tuskin ryhtyy lakia muuttamaan, sosiaali- ja terveysministeriön ylijohtaja Tarmo Pukkila sanoo.
Kiistassa on kysymys lisäeläkejärjestelmästä, joka ennen vuotta 1994 tehtiin naisia suosivaksi.
Esimerkiksi Yleisradion eläkesäätiön sääntöjen mukaan naiset pääsivät eläkkeelle 60-vuotiaana ja miehet vasta 63-vuotiaana.
Ylellä työskennellyt tamperelainen Rauno Pulli laskee, että mikäli hän olisi päässyt eläkkeelle jo 60-vuotiaana, kuten naispuoliset kollegat, hän olisi saanut käteensä reilut 20 000 euroa enemmän eläkettä.
Tasa-arvolakia muutettiin vuonna 1997, mutta lisäeläkejärjestelmää ei tuolloinkaan oikaistu.
Epätasa-arvoinen järjestelmä koskee 40 000 miestä.
Jos Suomi joutuu EY-tuomioistuimen edessä tilille miehiä syrjivästä tasa-arvolaista, kymmenet tuhannet miehet voivat vielä saada korvauksia syrjinnästä.
Mutta kuten joku jo totesi, murhamies on vielä perusteltu sana suomen kielessä sillä murhaajista suurin osa on miehiä. Sensijaan me naiset kykenemme missä tahansa ammatissa tai virassa ihan yhtä hyviin tuloksiin kuin miehet. Useimmiten vielä moninverroin parempiin.
Mutta kuten joku jo totesi, murhamies on vielä perusteltu sana suomen kielessä sillä murhaajista suurin osa on miehiä. Sensijaan me naiset kykenemme missä tahansa ammatissa tai virassa ihan yhtä hyviin tuloksiin kuin miehet. Useimmiten vielä moninverroin parempiin.
uutta Te ette pysty luomaan ilman miesten apua.
Töitäkin pystytte tekemään jos mies on jossain lähellä varmistamassa jos jotakin menee pieleen.
TS. rutiinihommia Te teette paremmin kuin me ja se on aivan luonnollista joten kenenkään naisen ei tarvitse suuttua tästä kommentista.