Mikä tuon Pilven sukunimi on?
Tietääkö kukaan?
ERK
83083
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Älä ole niin utelias....
Ensinnäkin nimi Pilvi taivutetaan genetiivissä: Pilvin ja taivaalla oleva pilvi: pilven. Ja mitä väliä mikä sen sukunimi on??
v...u yhtään haittaa kaikki tiesi mistä oli kysymys.Olisko Pilvien kanssa juttelu oikein?
Sivistymättömät juntit sanoo aina noin, kun kohtaavat älykkäämpiään.
skunimen tiedän mutta miksi sitä täällä kertoisi,..tiedän ihmisen kouluajoilta...
esittelyjaksossa?
Ja tuo Pilvi-Pilvin/Pilven -taivutus menee muuten nykykieliopin mukaan periaatteessa vanhan kieliopin genetiivisäännön mukaan Pilvi-Pilvin,MUTTA uuden säännän kumoava voima on siinä,miten henkilö itse sen taivuttaa.Näin sanoo ainakin Hgin yliopiston suomenkielen proffa.Mutta se siitä viisastelusta.
Näinhän se on. Mutta kaikki Pilvit (mukaan luettuna tästä ohjelmasta tuttu Pilvi)jotka tunnen on halunnu oman nimensä taivutettavan Pilvi-Pilvin-Pilville.
Mulla olis yks arvaus..olen varmaan nähnyt joskus urheilupiireissä... oliskohan sama..riippuu iästä...